22-05-2013 | Joanna Urbaniak

CAIA: kwalifikacja, zakres wiedzy, egzaminy, perspektywy

W czasie kryzysu gospodarczego inwestycje alternatywne zyskały na popularności z powodu ich niezależności od rynków finansowych. CAIA jest jedyną kwalifikacją potwierdzającą znajomość tego typu form inwestowania.
 

CAIA (Chartered Alternative Investment Analyst) to międzynarodowa kwalifikacja z zakresu inwestycji alternatywnych.


Poznaj inne kwalifikacje zawodowe dla finansistów »Dane podstawowe


Za inwestycje alternatywne uznaje się wszystkie rodzaje inwestycji, które znacznie różnią się od tradycyjnych form inwestowania. Należą do nich nie tylko inwestycje w wino, antyki, dzieła sztuki czy nieruchomości, ale także fundusze hedgingowe, private equity, venture capital czy produkty strukturyzowane. Inwestycje alternatywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na niezależność wyników inwestowania od stanu koniunktury giełdowej.  


Kwalifikacja CAIA powstała w 2002 roku i jest w tej chwili jedyną uznawaną na całym świecie kwalifikacją w zakresie inwestycji alternatywnych. Do roku 2013 CAIA Association wydała ok. 10000 certyfikatów kandydatom z ponad 80 krajów świata. Ze względu na rosnącą popularność inwestycji alternatywnych nie tylko w Polsce, ale też na świecie, CAIA uznawana jest za kwalifikację przeznaczoną dla inwestorów silnie zorientowanych na przyszłość.


Zobacz ofert pracy na stanowisku doradca inwestycyjny»Zakres wiedzy


Aby otrzymać certyfikat CAIA należy: posiadać wykształcenie co najmniej licencjackie oraz rok doświadczenia zawodowego w finansach lub - w razie braku wykształcenia licencjackiego - cztery lata doświadczenia zawodowego, zostać członkiem stowarzyszenia CAIA (koszt 350$) oraz zdać egzamin certyfikacyjny CAIA.


Egzamin składa się z dwóch etapów. Każda z części ma taką samą wagę.


LEVEL 1


Professional Standards and Ethics

Introduction to Alternative Investments

Real Assets

Hedge Funds

Commodities

Private Equity

Structured Products

Risk Management and Portfolio Management

 

Czas trwania: 5 godzin

Czas przygotowania: >200 godzin

Objętość: 200 pytań wielokrotnego wyboru

 

LEVEL 2

 

Professional Standards and Ethics

Private Equity

Commodities

Real Assets

Hedge Funds and Managed Futures

Structured Products, and Asset Allocation and Portfolio

Management

Risk and Risk Management, and Manager Selection, Due

Diligence, and Regulation

 

Czas trwania: 5 godzin

Czas przygotowania: >200 godzin

Objętość: 100 pytań wielokrotnego wyboru, 3 zestawy pytań otwartych


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu ryzykiem»

 

Egzaminy odbywają się w marcu i czerwcu. Istnieje zatem możliwość uzyskania certyfikatu w ciągu jednego roku, ale nie jest to konieczność. Po zdaniu pierwszego egzaminu drugi egzamin należy zdać w ciągu 3 lat. Nie ma możliwości przystąpienia do testów w Polsce. Najbliższe centrum egzaminacyjne znajduje się w Niemczech, we Frankfurcie. Do egzaminów można przystąpić także m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii i Francji. Pełna lista punktów egzaminacyjnych znajduje się na stronie internetowej CAIA Association: www.caia.org.

 

Koszt przystąpienia do każdej z części wynosi 1150$ lub 1250$ w zależności od terminu zapisu. Oprócz kosztów egzaminów, w momencie rejestracji należy jednorazowo wpłacić 400$ wpisowego. W razie niezaliczenia egzaminu koszt ponownego przystąpienia to 450$.

 

Perspektywy rozwoju


CAIA jest kwalifikacją przeznaczoną przede wszystkim dla osób zajmujących się doradztwem inwestycyjnym, dodatkowo zainteresowanych tematyką alternatywnych inwestycji. Bardzo często wykorzystywana jest jako rozszerzenie certyfikatów CFA/CIIA/DI o wiedzę dotyczącą inwestycji alternatywnych. Wykwalifikowany CAIA może pracować jako analityk finansowy, fund manager lub zarządzający ryzykiem


Przykładowe stanowiska, które łatwiej osiągnąć posiadając kwalifikację FRM:


Działy finansowo-księgowe:

Analityk finansowy

Kontroler finansowy


Opracowanie na podstawie CAIA Association.

Temat pod lupą
Artykuł sponsorowany

Nowe studia podyplomowe z akredytacją ACCA

Kariera w Finansach rozmawia z Robertem Pattersonem ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej na temat nowych, akredytowanych przez ACCA studiów podyplomowych z zakresu księgowości i finansów.

Więcej artykułów
Awanse
Jarosław Kosiński

Jarosław Kosiński nowym Partnerem w Deloitte

Do Działu konsultingu Deloitte dołączył Jarosław Kosiński, który jako Partner pokieruje zespołem CDD.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Polityki i procedury Komitetu Audytu w jednostkach zainteresowania publicznego

Zapraszamy na szkolenie, podczas którego zostaną omówione regulacje modyfikujące obowiązki związane z utworzeniem komitetu audytu oraz jego zadaniami.

Więcej wydarzeń
UE