13-06-2013 | Joanna Urbaniak

CAPM: kwalifikacja, kursy, zakres wiedzy, egzamin, perspektywy

Do dwóch najbardziej znanych metodyk zarządzania projektami zalicza się brytyjską PRINCE2 i stworzoną przez instytut PMI amerykańską PMBOK. Dlatego przyznawane przez PMI kwalifikacje PMP i CAPM wraz z kwalifikacją PRINCE2 są najbardziej uznawane.
 

CAPM (Certified Associate in Project Management) to międzynarodowa kwalifikacja z zakresu zarządzania projektami.


Poznaj inne kwalifikacje zawodowe dla finansistów »Dane podstawowe


Certyfikat CAPM przyznawany jest przez Project Management Institute - międzynarodową organizację zrzeszającą specjalistów z zakresu zarządzania projektami. Instytut PMI zajmuje się tworzeniem standardów zarządzania projektami, a także przyznawaniem międzynarodowych kwalifikacji w tym zakresie. Obecnie do organizacji należy ponad 230 tysięcy profesjonalistów z ponad 170 krajów. Organizacja posiada swoje oddziały w ponad 80 krajach, w tym w Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej organizacji: www.pmi.org.


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu projektami »Zakres wiedzy


CAPM jest certyfikatem przeznaczonym dla osób rozpoczynających karierę zawodową w zarządzaniu projektami. Stanowi potwierdzenie podstawowej wiedzy z zakresu project management, znajomości profesjonalnej terminologii, a także standardów i procesów związanych z zarządzaniem projektami.


Możliwość przystąpienia do egzaminu posiadają wyłącznie osoby posiadające co najmniej średnie wykształcenie. Ponadto wymagane jest doświadczenie w postaci 1500 godzin spędzonych na pracy w zespole projektowym lub potwierdzenie odbycia 23 godzinnej formalnej edukacji w zakresie zarządzania projektami.


Bardzo istotne jest rzetelne potwierdzenie doświadczenia lub edukacji, ponieważ organizacja zastrzega sobie możliwość anulowania certyfikatu, w razie pojawienia się istotnych nieprawidłowości.


Egzamin weryfikuje wiedzę zdającego z pięciu obszarów:


1. Inicjowania - 13%

2. Planowania - 24%

3. Realizacji - 30%

4. Kontroli - 25%

5. Zamykania - 8%


Czas trwania: 3 godziny

Typ: test jednokrotnego wyboru

Objętość: 150 pytań


Do egzaminu można przystąpić do samodzielnym przygotowaniu lub zapisać się na kurs. Kursy organizowane są przez organizacje zarządzające projektami, m.in. PMOFFICE oraz firmy szkoleniowe, np. LondonSAM. Koszt takiego szkolenia to 4000-4500zł.


Ponieważ egzamin CAPM przeprowadzany jest w formie komputerowej, uczestnicy poznają swoje wyniki tuż po zakończeniu egzaminu.


Istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu w Polsce - jedynie w Warszawie.


Bez względu na lokalizację placówki egzaminacyjnej, test przeprowadzany jest w języku angielskim.


Koszt przystąpienia do egzaminu wynosi 300$ lub 250€. Dla członków organizacji opłata ta wynosi 225$ lub 185€. W razie uzyskania negatywnego wyniku egzaminu, koszt ponowne przystąpienia wynosi 200$ lub 170€. Do egzaminu można przystąpić maksymalnie trzy razy w ciągu roku. Po trzech nieudanych próbach na następny termin należy czekać rok, a następnie wnieść pełną opłatę egzaminacyjną w wysokości 300$ lub 250€.


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu projektami »


Certyfikat CAPM ważny jest przez 5 lat. Po upływie tego czasu można odnowić certyfikat poprzez ponowne przystąpienie do egzaminu lub rozpocząć ubieganie się o certyfikat wyższego stopnia - PMP.Perspektywy rozwoju


Posiadacze kwalifikacji CAPM to zazwyczaj konsultanci, członkowie zespołów projektowych lub kierownicy projektów w organizacjach biznesowych i akademickich. Często kwalifikacja CAPM traktowana jest jako wprowadzenie do kwalifikacji PMI. 


Dowiedz się więcej o kwalifikacji PMP »


Opracowanie na podstawie Project Management Institute.

Temat pod lupą
Artykuł sponsorowany

Fungible skills, czyli coś więcej niż profesjonalne kwalifikacje i doświadczenie

Cztery podstawowe umiejętności, które pozwolą osiągnąć sukces na każdym stanowisku pracy.

Więcej artykułów
Awanse
Andrzej Lachowski

Andrzej Lachowski nowym Partnerem Zarządzającym w Deloitte

Nowym Partnerem Zarządzającym w Dziale Konsultingu Deloitte w Polsce jest Andrzej Lachowski.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Odpowiedzialny audyt w odpowiedzialnej organizacji. Konferencja Jubileuszowa IIA Polska

Na Konferencji Jubileuszowej IIA Polska spotkają się wybitni prelegenci, przedstawiciele sektora prywatnego, publicznego, finansowego i IT, aby dyskutować o odpowiedzialnym działaniu organizacji oraz roli, jaką może w tym procesie odegrać audyt wewnętrzny

Więcej wydarzeń
UE