14-05-2013 | Joanna Urbaniak

FRM: kwalifikacja, zakres wiedzy, egzamin, perspektywy

Choć właściwe używanie instrumentów zarządzania ryzykiem finansowym jest w tej chwili źródłem zainteresowania wielu instytucji finansowych i przedsiębiorstw, kwalifikacja FRM nie jest w Polsce popularna.
 

FRM (Financial Risk Manager) jest międzynarodową kwalifikacją z dziedziny zarządzania ryzykiem finansowym.


Poznaj inne kwalifikacje zawodowe dla finansistów »Dane podstawowe


Kwalifikacje FRM przyznawane są przez GARP (The Global Association of Risk Professionals) – jedyne międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające osoby zarządzające ryzykiem finansowym. GARP działa na bardzo szeroką skalę - umożliwia zdobycie kwalifikacji kandydatom ze wszystkich kontynentów. Obecnie jest to możliwe także w Warszawie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej GARP: www.garp.org.Zakres wiedzy


Aby otrzymać tytuł FRM należy zdać odpowiedni egzamin oraz posiadać co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania ryzykiem finansowym lub innym powiązanym obszarze (np. audyt, ekonomia, czy handel).  Zdobycie doświadczenia zawodowego musi zająć nie więcej niż pięć lat od chwili zdania egzaminu.


Egzaminy odbywają się dwa razy w roku – w maju oraz listopadzie - w 90 miejscach na świecie. W Polsce do egzaminu można przystąpić w Warszawie po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie internetowej organizacji GARP.


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu ryzykiem »


Cały egzamin przeprowadzany jest w języku angielskim i składa się z dwóch części. Istnieje możliwość przystąpienia do części pierwszej w maju, natomiast do drugiej w listopadzie lub do obu części w terminie majowym. Nie ma natomiast możliwości przystąpienia zarówno do części pierwszej, jak i drugiej w listopadzie.


Zaliczenie części pierwszej warunkuje możliwość przystąpienia do części drugiej. Dlatego w momencie, gdy kandydat przystępuje tego samego dnia do obu części i zalicza jedynie część drugą, pozytywny wynik i tak nie zostaje uznany.


Część I


Zagadnienia: Pytania w pierwszej części egzaminu podzielone są na cztery kategorie:

1. Rynki finansowe i produkty

2. Podstawy zarządzania ryzykiem

3. Analiza ilościowa

4. Wyceny i modele ryzyka

Średni czas przygotowania: ok. 240 godzin


Czas trwania egzaminu: cztery godziny

Typ: test wielokrotnego wyboru

Objętość: 100 pytań

 

Część II


 Zagadnienia: Pytania w drugiej części egzaminu podzielone są na pięć kategorii:

1. Ryzyko rynkowe

2. Ryzyko kredytowe

3. Ryzyko operacyjne

4. Zarządzanie ryzykiem i inwestycjami

5. Aktualne wydarzenia na rynkach finansowych

Ta część egzaminu jest zorientowana wyłącznie na praktykę. Weryfikuje umiejętność wykorzystania wiedzy sprawdzanej w części pierwszej.


Czas trwania egzaminu: cztery godziny

Typ: test wielokrotnego wyboru

Objętość: 80 pytań


Koszt przystąpienia do egzaminu waha się między 350$ a 650$ za każdą część. Oprócz tego należy wpłacić wpisowe w wysokości 300$. Na różnicę w cenach wpływa termin zapisania się na egzamin. Wcześniejsza rejestracja gwarantuje niższy koszt. W momencie niezaliczenia egzaminu, koszt ponownego przystąpienia również waha się między 350$ a 650$. Perspektywy rozwoju


Osoby z kwalifikacją FRM mogą znaleźć zatrudnienie we wszystkich instytucjach i przedsiębiorstwach zajmujących się zarządzaniem ryzykiem finansowym, takich jak: banki inwestycyjne, komercyjne i centralne, firmy audytorskie, doradcze, consultingowe czy duże przedsiębiorstwa.


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu ryzykiem »


Oprócz osób zajmujących się zarządzaniem ryzykiem na zdobycie kwalifikacji FRM często decydują się specjaliści posiadający kwalifikację CFA w celu uzupełnienia wiedzy z zakresu doradztwa inwestycyjnego.


Przykładowe stanowiska, które łatwiej osiągnąć posiadając kwalifikację FRM:


Działy finansowo-księgowe:

Kontroler finansowy

Dyrektor finansowy


Audyt wewnętrzny:

Audytor

Manager ds. audytu


Bankowość:

Analityk ryzyka


Opracowanie na podstawie The Global Association of Risk Professionals.

Temat pod lupą
Na zdj. Edyta Gałaszewska-Bogusz

W naszej organizacji stawiamy na indywidualność

W XXI wieku, w którym praca coraz częściej wyraża naszą osobowość i odzwierciedla nasze zainteresowania, jak nigdy dotąd o wysokiej jakości miejsca pracy świadczy kultura organizacyjna, różnorodność i poszanowanie indywidualności. O tych wyzwaniach, które dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców rozmawiamy z Edytą Gałaszewską-Bogusz, Dyrektorem Accenture Operations w Polsce.

Więcej artykułów
Awanse
Maciej Harczuk

Maciej Harczuk w zarządzie Euler Hermes

3 lutego 2017 roku Rada Nadzorcza Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes SA powołała Macieja Harczuka, Członka Zarządu Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o. oraz CEO spółki Euler Hermes Collections Sp. z o.o., na stanowisko Członka Zarządu.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Jedyne w tym roku szkolenia asesorów konkursu Polish Project Excellence Award 2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w jedynych w tym roku warsztatach asesorów oceniających projekty w konkursie na najlepiej zarządzany projekt, organizowanym przez Stowarzyszenie IPMA Polska.

Więcej wydarzeń
UE