30-09-2012 |

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej - zasady

Spełnienie przez nas wymogów pracodawcy odnoszących się do doświadczenia i umiejętności, których opis zawarliśmy w CV oraz liście motywacyjnym, często jest efektem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
 

Taka rozmowa bywa wstępem do rozpoczęcia nowej pracy lub kolejnych etapów procesu rekrutacyjnego i aby tak się stało, należy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad:

 

Przygotowanie do rozmowy
Dobre przygotowanie do rozmowy jest tym elementem, który znacznie podnosi naszą pewność siebie, pozwala czuć się bardziej komfortowo, lepiej wyrażać opinie i tym samym budować pozytywną atmosferę na spotkaniu z osobą rekrutującą.

 

Pierwszym etapem przygotowania, podobnie jak w przypadku CV i listu motywacyjnego, jest ponowna analiza ogłoszenia o pracę. Zwróćmy uwagę jakich umiejętności wymaga pracodawca oraz jaki będzie zakres obowiązków zatrudnionej osoby. Następnie zastanówmy się, w jaki sposób moglibyśmy realizować zadane obowiązki lub jak wykonywaliśmy te zadania na poprzednich stanowiskach. Tego typu analiza pozwoli nam łatwo odpowiadać na pytania typu: „Jak rozwiązał(a)by Pan/Pani taką sytuację...".

 

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie wywiadu na temat przedsiębiorstwa. Do tego celu najlepiej wykorzystać Internet. Za pomocą popularnych wyszukiwarek dotrzemy do strony WWW, na której znajdziemy podstawowe informacje na temat firmy - jej wielkości i branży, w której działa. Osoby pracujące lub byli pracownicy danej firmy często zabierają głos w dyskusjach na forach internetowych, dlatego są one źródłem informacji na temat kultury organizacyjnej czy zarobków.

 

W przypadku, gdy aplikujemy na stanowisko kierownicze, niezbędna będzie znacznie szersza analiza przedsiębiorstwa, jej klientów, pozycji na rynku lub okresowych sprawozdań finansowych i innych informacji ściśle związanych z obejmowanym stanowiskiem. W tym celu warto ponownie zajrzeć do Internetu i poszukać trochę „głębiej".

 

Zebranie takich wiadomości pomoże nam w lepszym zrozumieniu zakresu obowiązków, które mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że jesteśmy poważnie zainteresowani posadą.

 

Trzeci etap przygotowań dotyczy próby sporządzenia listy pytań, które mogą zostać zadane na rozmowie kwalifikacyjnej. Można je podzielić na trzy grupy:

 

Pierwsza z nich to pytania które padają praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej i zaliczymy do nich: „Dlaczego zdecydował się Pan/Pani kandydować na to stanowisko?" lub „Proszę opowiedzieć mi coś o sobie".

 

Druga grupa to pytania odnoszące się bezpośrednio do zakresu obowiązków, pytania na temat naszego sposobu pracy. Zaliczyć do nich możemy: „Jak zweryfikowałby Pan/Pani wiarygodność kontrahenta?".

 

Trzecia grupa to pytania behawioralne, czyli w jaki sposób reagujemy na różne sytuacje w pracy. Pytania mogą dotyczyć naszego stosunku do pracy w grupie, odporności na sytuacje stresowe, stosunku do przełożonych i podwładnych. Przykładowe pytanie może brzmieć następująco: „Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy podjął/podjęła Pan/Pani błędną decyzję".

 

Ostatni etap to plan działań przed spotkaniem w sprawie pracy. Uwzględnimy tutaj trzy najważniejsze czynniki: przygotowanie dokumentów, wygląd, dotarcie na spotkanie.

 

Przygotowanie dokumentów: przed spotkaniem warto przygotować sobie dodatkową kopię CV oraz listu motywacyjnego oraz inne dokumenty, jeśli wymagane są przez pracodawcę, jak świadectwa szkolne, certyfikaty, dyplomy, świadectwa pracy i oczywiście dowód tożsamości.

 

Wygląd: należy wcześniej zaplanować, w co się ubierzemy oraz ocenić czy wizyta u fryzjera lub kosmetyczki mogłaby podnieść ocenę naszej kultury osobistej przez rekrutera.

 

Dotarcie na spotkanie: musimy zaplanować, kiedy i jak dotrzemy na spotkanie.

 

Punktualność
Dla wielu osób ta zasada może wydać się oczywista, jednak życie lubi nas zaskakiwać i warto temu zagadnieniu poświęcić trochę uwagi przed rozmową kwalifikacyjną.

 

Główną konsekwencją spóźnienia na spotkanie w sprawie pracy będzie fakt, że osoby rekrutujące wyrobią sobie o nas opinię zanim nas zobaczą - negatywną opinię. Dlatego warto dużo wcześniej zaplanować sposób i czas dotarcia na rozmowę. Przydatne jest sprawdzenie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i ocenienie ruchu w godzinach, w jakich będziemy się poruszać żeby nie utknąć w korkach. W firmie najlepiej pojawić się 10-15 minut przed planowanym spotkaniem. Często na miejscu okazuje się, że jesteśmy proszeni o wypełnienie dodatkowego formularza.

 

Wygląd
Przy pierwszym spotkaniu z pracodawcą odgrywa bardzo ważną rolę i znacznie może podnieść nasze szanse na otrzymanie propozycji współpracy.

 

Jeśli chodzi o ubiór, to zarówno paniom, jak i panom zaleca się stroje bardzo formalne, kostium i garnitur w jednolitych i stonowanych kolorach. Należy zadbać o ich czystość i schludny wygląd.

 

Inna ważną sprawą jest higiena osobista. Jak już pisaliśmy wcześniej, należy ocenić swój wygląd i podjąć decyzję, czy wizyta u fryzjera lub kosmetyczki może znacznie poprawić sposób, w jaki jesteśmy odbierani. Najogólniej mówiąc musimy sprawiać wrażenie osób bardzo zadbanych.

 

Komunikacja

Komunikacja to po wyglądzie rzecz najważniejsza, bo przecież na spotkanie zostaliśmy zaproszeni po to, aby rozmawiać. Dobra radą dla osób, którym prowadzenie konwersacji nie przychodzi naturalnie, jest przećwiczenie rozmowy w domu. Można do tego wykorzystać wcześniej przygotowana listę pytań i na przykład nagrać się na dyktafon. Tego typu ćwiczenie pomoże usłyszeć siebie i wyeliminować ewentualne niedoskonałości. Najgorzej, gdy kandydat milczy i tylko potakuje na pytania rekrutera, który uzna, że nie jesteśmy zainteresowani pracą skoro nie mamy nic do powiedzenia. Z drugiej strony mamy osoby gadatliwe, co także nie jest mile widziane w trakcie spotkania. Pracodawca nie może zostać przegadany. Jeśli tak się stanie, będziemy potraktowani jako osoby wszystkowiedzące lub ukrywające swoje niekompetencje w potoku słów.

 

Uwaga! Jeśli wcześniej skłamaliśmy w dokumentach aplikacyjnych, to najprawdopodobniej właśnie w rozmowie kwalifikacyjnej zostanie ono zdemaskowane. Pracodawcy często zadają szczegółowe pytania, które ujawniają nasze kłamstwa i brak umiejętności. Konsekwencje takiego zachowania są oczywiste.

 Podsumowanie: Bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić reguły, które doprowadzą nas do sukcesu rozmowy kwalifikacyjnej. Ma na to wpływ wiele czynników różniących się ze względu na to, na jakie stanowisko aplikujemy, jaki jest profil działalności przedsiębiorstwa itd. Zastosowanie wyżej wymienionych zasad pozwoli nam lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Audit OdyssEY – zapisy do konkursu EY dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów

Od 15 lutego do 31 marca przyjmowane są zapisy do drugiej edycji organizowanego przez EY konkursu studenckiego dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów – Audit OdyssEY.

Więcej wydarzeń
UE