28-06-2013 | Joanna Urbaniak

Likwidator szkód: opis stanowiska, zakres obowiązków, wynagrodzenie

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę likwidatora szkód. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia likwidator szkód.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Głównym zadaniem osoby pracującej na tym stanowisku jest - jak sama nazwa wskazuje - likwidacja szkód, które zostały objęte polisą ubezpieczeniową. Najwięcej tego rodzaju specjalistów jest zatrudnionych w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych, ale można ich spotkać również w obszarze OC produktu, ubezpieczeniach osobowych i innych. Praca likwidatora jest z jednej strony charakter stacjonarny, czyli odbywa się w biurze, a z drugiej – wymaga częstych wyjazdów i bezpośredniego kontaktu z klientem.

 

Zobacz oferty pracy w ubezpieczeniach »  


 

Zakres obowiązków

  • prowadzenie procesu likwidacji szkody w ramach określonego produktu ubezpieczeniowego
  • ustalenie zakresu odpowiedzialności, zgromadzenie i analiza informacji o szkodzie
  • ocena zasadności roszczeń odszkodowawczych
  • zastosowanie wewnętrznych regulacji, uwarunkowań prawnych i orzecznictwa sądowego z zakresu ubezpieczeń i odszkodowań w przedstawianych opiniach i podejmowanych decyzjach
  • akceptacja wypłat odszkodowań w szkodach zgodnie z udzielonym zakresem pełnomocnictwa
  • rozpatrywanie reklamacji, przygotowywanie odpowiedzi
  • audyty ubezpieczeniowe, identyfikacja i ocena czynników ryzyka
  • wsparcie Underwriterów w technicznej ocenie ryzyka

 

Profil

 

Kandydat na likwidatora szkód powinien posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu procedur likwidacji szkód obowiązujących w firmie ubezpieczeniowej oraz techniczną z konkretnego obszaru ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych (np. nieruchomości, maszyny i urządzenia) lub osobowych. Umiejętność pracy pod presją czasu oraz odporność na stres to cechy pożądane u kandydatów na stanowisko likwidatora szkód.

 
 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku likwidatora szkód

 

Stanowisko Dolny kw. Mediana Górny kw.
Likwidator szkód 4 500 zł 6 100 zł 6 700 zł
Średni udział premii   4%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy dla likwidatora szkód »

 


 

Perspektywy rozwoju

 

Likwidator może kontynuować karierę zawodową jako niezależny rzeczoznawca, ale pod warunkiem potwierdzenia swojej wiedzy i umiejętności odpowiednim certyfikatem. Możliwe jest też kontynuowanie kariery na stanowisku Underwritera w ramach firmy ubezpieczeniowej.


 

Likwidator szkód w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Kierownik ds. likwidacji szkód Brak

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2013.

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Let’s Begin the Tax Game

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w konkursie Tax’n’You 2017. To możliwość sprawdzenia się i rozpoczęcia kariery w charakterze doradcy podatkowego w jednym z biur KPMG w Polsce, a także szansa zdobycia nagród finansowych i rzeczowych.

Więcej wydarzeń
UE