Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Z finansów do IT

O swojej drodze zawodowej, doświadczeniu w finansach i fascynacji systemami informatycznymi, która zrodziła się w trakcie pracy w branży finansowej opowiada Krzysztof Głazowski – Kierownik Zespołu Wsparcia Systemowego dla działów Treasury i Investment Accounting w firmie Franklin Templeton Investments.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
19.07.2018

Praca w branży finansowej, w firmie o zasięgu globalnym daje wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej. Firmy o takim zasięgu jak Franklin Templeton Investments dają szansę poznania różnych rozwiązań i trendów występujących na współczesnych rynkach finansowych. Tworzy środowisko pracy, gdzie każdy może wykorzystać swój potencjał, umiejętności i zdobyte doświadczenie, a jednocześnie rozwijać swoje pasje i zainteresowania. A te, jak wiadomo, mogą się zmieniać wraz z doświadczeniem i rozwojem kariery zawodowej.

O swojej drodze zawodowej, doświadczeniu w finansach i fascynacji systemami informatycznymi, która zrodziła się w trakcie pracy w branży finansowej opowiada Krzysztof Głazowski – Kierownik Zespołu Wsparcia Systemowego dla działów Treasury i Investment Accounting w firmie Franklin Templeton Investments.

Czy trzeba skończyć informatykę, żeby pracować w obszarze związanym z IT w globalnej firmie finansowej?

Na pewno silny background informatyczny jest pomocny, ale to nie wszystko. Ważne jest zrozumienie biznesu. Z wykształcenia jestem ekonomistą - ukończyłem Uniwersytet Ekonomiczny na kierunku Handel Międzynarodowy, a równolegle realizowałem pasje językowe, studiując filologię hiszpańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Moje wykształcenie i studia ułatwiły mi wejście w międzynarodowy świat finansów i rzeczywiście pomogły zrozumieć wiele procesów, jakimi zajmuje się moja firma. Ułatwiły też komunikację w tak dużej i globalnej firmie, jaką jest Franklin Templeton Investments.

Jak doświadczenie w instytucjach finansowych pomaga na co dzień w pracy w firmie inwestycyjnej o zasięgu globalnym?

Karierę rozpocząłem w banku, w dziale płatności zagranicznych. Doświadczenie wyniesione z tego okresu okazało się przydatne przy pracy z systemami, które są wykorzystywane do obsługi płatności pomiędzy funduszami a klientami. We Franklin Templeton Investments zacząłem od zespołu MMCR – Money Movement & Client Reporting, który na co dzień jest odpowiedzialny za zarządzanie gotówką funduszy oraz wyliczanie ilości jednostek funduszy inwestycyjnych. Najciekawszą częścią pracy było dla mnie automatyzowanie istniejących skomplikowanych procesów, przy ścisłej współpracy z innymi biurami w Europie i na świecie, oraz usprawnianie i testowanie nowych systemów. 

I złapałeś bakcyla informatycznego, a zaczęło się od potrzeby zrozumienia biznesu i pracy z nowymi technologiami...

Praca w zespole księgowym ds. zarządzania gotówką MMCR rozbudziła moją ciekawość tym biznesem, a jednocześnie zaczęły mnie interesować systemy, na których pracujemy oraz automatyzacja procesów.

To zaowocowało przejściem do zespołu projektowego, który wspierał system dla księgowości inwestycyjnej w zakresie dodawania nowych funduszy, rozwiązywania bieżących problemów systemowych czy poprawiania funkcjonowania systemu.

Dołączyłeś do zespołu System Support i kierujesz analitykami biznesowymi, każdy ma również wykształcenie i praktykę finansową.

Przejście do kolejnego zespołu otworzyło mi możliwość poznania innych systemów „od podszewki”, a przy okazji zarządzania zespołem odpowiedzialnym za poprawne funkcjonowanie czterech systemów używanych przez księgowość funduszy inwestycyjnych, a także szeregu platform bankowych używanych do przelewu płatności i sprawdzaniu bilansów funduszy.

Udało Ci się zrealizować projekt Lean Six Sigma jednocześnie pogłębiając swoją wiedzę na temat procesów biznesowych i zarządzania zespołem. Opowiesz więcej o szczegółach tego projektu?

Był to projekt, którego celem jest skrócenie czasu odpowiedzi czy wykonania zadań, które zlecają nam inne jednostki biznesowe. Dzięki metodologii Lean Six Sigma zmierzyliśmy czas wykonania wielu naszych procesów i wspólnie szukaliśmy przyczyn, które leżą za ich długim czasem realizacji. Ostatecznie wdrożyliśmy nowe rozwiązanie, dzięki któremu czas realizacji zadań skrócił się o 25%. To pomogło nam w lepszym zarządzaniu naszym czasem oraz poprawiło wizerunek naszego zespołu w oczach innych zespołów na całym świecie.

Prowadzisz Innovative Poznan – inicjatywę wspierającą innowacyjne pomysły pracowników we wszystkich obszarach biznesowych.

Sukces projektu Lean Six Sigma zachęcił mnie do udzielenia wsparcia wszystkim pracownikom, którzy mają innowacyjne podejście do swojej pracy. Chciałem podzielić się wiedzą, jak można usprawniać procesy, a jednocześnie stworzyć kulturę innowacyjności, dzięki której pracownicy będą mogli otwarcie wychodzić ze swoimi pomysłami na ulepszenie swojej pracy.

More Than Finance – to jedno z haseł Franklin Templeton Investments. Co ono dla Ciebie znaczy?

Duża firma finansowa, w której pracuję, ma wiele obszarów i to nie tylko związanych czysto z inwestowaniem, wskaźnikami funduszy czy księgowością inwestycyjną. Tutaj pracownicy korzystają z systemów, których oprogramowanie wymaga ciągłego ulepszania, a także bieżącego rozwiązywania błędów, które system napotyka. Dla mnie to obszar, w którym czuję się najlepiej. Zacząłem pracę w obszarze księgowości funduszy i przeszedłem do wsparcia systemów. Stało się to dzięki ogromnej różnorodności, jaką daje moja firma finansowa.

Ekspert: Krzysztof Głazowski
Kierownik Zespołu Wsparcia Systemowego Franklin Templeton Investments
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również