Temat tygodnia
Krzysztof Mendelowski z Comarch zdradza, co trzeba zrobić, żeby skutecznie rozwijać produkt na wielu rynkach.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CCSA (Certification in Control Self-Assessment)

Jednym z narzędzi audytu wewnętrznego jest Control Self Assessment, czyli samodzielna ocena mechanizmów kontrolnych w przedsiębiorstwie. Kwalifikacja CCSA jest potwierdzeniem posiadania specjalistycznej wiedzy w tym właśnie zakresie.
Kategoria: Audyt
31.05.2013

CCSA (Certification in Control Self-Assessment) jest międzynarodową kwalifikacją z dziedziny audytu wewnętrznego.

Dane podstawowe

CCSA przyznawany jest przez IIA (The Institute of Internal Auditors) – międzynarodową organizację zrzeszającą audytorów wewnętrznych. Organizacja IIA jest jednocześnie najstarszą i największą organizacją zrzeszającą audytorów wewnętrznych i wydającą certyfikaty w zakresie audytu wewnętrznego. Certyfikaty przyznawane przez IIA uznawane są na całym świecie, a ich zdawanie jest możliwe także w Polsce.

Zakres

Aby otrzymać certyfikat CCSA należy posiadać wyższe wykształcenie, co najmniej rok doświadczenia zawodowego w audycie, zarządzaniu ryzykiem, audycie ekologicznym lub zapewnianiu jakości, a także zdać właściwy egzamin organizowany przez IIA.

Wymagania egzaminacyjne podzielone są na sześć zakresów:

  1. Domain I: CSA Fundamentals (5-10%);
  2. Domain II: CSA Program Integration (15-25%);
  3. Domain III: Elements of the CSA Process (15-25%);
  4. Domain IV: Business Objectives/Organizational Performance (10-15%);
  5. Domain V: Risk Identification and Assessment (15-20%);
  6. Domain VI: Control Theory and Application (20-25%).

Typ: test jednokrotnego wyboru
Objętość: 115 pytań
Czas trwania: 2 godziny i 25 minut

Szczegółowa lista tematów znajduje się na stronie internetowej organizacji: www.theiaa.org 

Do egzaminu można przystąpić w jednym z trzech centrów egzaminacyjnych w Polsce. Dwa z nich znajdują się w Warszawie, jeden – w Lublinie.Wysokość stawki egzaminacyjnej wynosi 400 dolarów (75 dolarow – opłata aplikacyjna oraz 325 dolarów – koszt egzaminu) dla członków organizacji IIA, oraz 475 dolarów(100 dolarów – opłata aplikacyjna oraz 375 dolarów – koszt egzaminu) dla osób niebędących członkami IIA.
W razie niezaliczenia egzaminu, kolejny raz można przystąpić po upływie co najmniej 3 miesięcy od daty poprzedniego podejścia. Cały proces certyfikacji nie może trwać dłużej niż 4 lata od dnia rejestracji.

Perspektywy rozwoju

CCSA jest potwierdzeniem posiadania wiedzy wymaganej w zawodzie audytora w zakresie samooceny kontroli (CSA). CSA polega na pomocy klientom w osiąganiu ich celów poprzez ocenę mechanizmów kontrolnych. Dlatego osoby posiadające certyfikat CCSA najczęściej zajmują się audytem wewnętrznym w przedsiębiorstwach. 

Opracowanie na podstawie The Institute of Internal Auditors.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć