Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CIP (Certified Investment Professional)

Kwalifikacja Certified Investment Professional często traktowana jest jako uzupełnienie certyfikatu CAIA lub CFA, które, podobnie jak CIP, są potwierdzeniem posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie inwestycji.
Kategoria: Inwestycje
30.12.2013

CIP (Certified Investment Professional) to międzynarodowa kwalifikacja z dziedziny inwestycji.

Dane podstawowe

Kwalifikacja CIP przyzwana jest przez organizację o tej samej nazwie z siedzibą w Holandii, której misją jest poszerzanie wiedzy w zakresie inwestycji,  czego efektem jest przyznawanie kwalifikacji CIP osobom, które opanowały wymaganą wiedzę i potwierdziły jej posiadanie pozytywnym wynikiem egzaminów certyfikacyjnych.

Zakres

Osoby ubiegające się o uzyskanie certyfikatu CIP muszą posiadać wyższe wykształcenie na poziomie co najmniej licencjackim.

Zakres tematyczny kursów oraz egzaminów podzielony został na dwie części składające się z czterech modułów:

Level 1

  1. Introduction to Capital Markets;
  2. Financial Mathematics;
  3. Portfolio Management;
  4. Clearing & Settlement.

Czas trwania egzaminu: 4 godziny
Typ: test wielokrotnego wyboru
Średni czas przygotowania do egzaminu: 140 godzin

Level 2

  1. Risk management;
  2. Treasury;
  3. Derivatives;
  4. Asset Servicing.

Czas trwania egzaminu: 4 godziny
Typ: test wielokrotnego wyboru
Średni czas przygotowania do egzaminu: 168 godzin

Writing Thesis

Po zaliczeniu dwóch egzaminów w formie testu, uczestnicy programu certyfikacyjnego mogą przystąpić do ostatniego egzaminu w formie „Case study”. Przypadek opisany w Case study ma odzwierciedlać sytuację, z jaką może spotkać się posiadacz kwalifikacji CIP.

Aby utrzymać kwalifikację CIP jej posiadacze zobowiązani są do udziału w programie ciągłej edukacji, którego celem jest coroczne aktualizowanie wiedzy posiadanej przez certyfikowanych CIP.

Kursy przygotowujące do egzaminów organizowane są przez ML Finance Academy z siedzibą w Amsterdamie. Koszt przystąpienia do kursu przygotowującego do każdego z egzaminów testowych to 1100 euro (cena obejmuje także przystąpienie do egzaminu).

Dodatkowo należy także wnieść opłatę w wysokości 295€ obejmującą koszt związany z rejestracją, przystąpieniem do ostatniego z egzaminów oraz wydanie certyfikatu.

Perspektywy rozwoju

Kwalifikacja CIP często traktowana jest jako uzupełnienie kwalifikacji CAIA lub CFA, które, podobnie jak certyfikat CIP, związane są z branżą inwestycyjną.

Posiadacze certyfikatu CIP pracują zazwyczaj w bankach, funduszach inwestycyjnych i innych instytucjach związanych z rynkiem finansowym na stanowisku analityka finansowego lub fund managera.

Opracowanie na podstawie Certified Investment Professional Foundation.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć