CIP (Certified Investment Professional) to międzynarodowa kwalifikacja z dziedziny inwestycji.
Dane podstawowe
Kwalifikacja CIP przyzwana jest przez organizację o tej samej nazwie z siedzibą w Holandii, której misją jest poszerzanie wiedzy w zakresie inwestycji, czego efektem jest przyznawanie kwalifikacji CIP osobom, które opanowały wymaganą wiedzę i potwierdziły jej posiadanie pozytywnym wynikiem egzaminów certyfikacyjnych.
Zakres
Osoby ubiegające się o uzyskanie certyfikatu CIP muszą posiadać wyższe wykształcenie na poziomie co najmniej licencjackim.
Zakres tematyczny kursów oraz egzaminów podzielony został na dwie części składające się z czterech modułów:
Level 1
- Introduction to Capital Markets;
- Financial Mathematics;
- Portfolio Management;
- Clearing & Settlement.
Czas trwania egzaminu: 4 godziny
Typ: test wielokrotnego wyboru
Średni czas przygotowania do egzaminu: 140 godzin
Level 2
- Risk management;
- Treasury;
- Derivatives;
- Asset Servicing.
Czas trwania egzaminu: 4 godziny
Typ: test wielokrotnego wyboru
Średni czas przygotowania do egzaminu: 168 godzin
Writing Thesis
Po zaliczeniu dwóch egzaminów w formie testu, uczestnicy programu certyfikacyjnego mogą przystąpić do ostatniego egzaminu w formie „Case study”. Przypadek opisany w Case study ma odzwierciedlać sytuację, z jaką może spotkać się posiadacz kwalifikacji CIP.
Aby utrzymać kwalifikację CIP jej posiadacze zobowiązani są do udziału w programie ciągłej edukacji, którego celem jest coroczne aktualizowanie wiedzy posiadanej przez certyfikowanych CIP.
Kursy przygotowujące do egzaminów organizowane są przez ML Finance Academy z siedzibą w Amsterdamie. Koszt przystąpienia do kursu przygotowującego do każdego z egzaminów testowych to 1100 euro (cena obejmuje także przystąpienie do egzaminu).
Dodatkowo należy także wnieść opłatę w wysokości 295€ obejmującą koszt związany z rejestracją, przystąpieniem do ostatniego z egzaminów oraz wydanie certyfikatu.
Perspektywy rozwoju
Kwalifikacja CIP często traktowana jest jako uzupełnienie kwalifikacji CAIA lub CFA, które, podobnie jak certyfikat CIP, związane są z branżą inwestycyjną.
Posiadacze certyfikatu CIP pracują zazwyczaj w bankach, funduszach inwestycyjnych i innych instytucjach związanych z rynkiem finansowym na stanowisku analityka finansowego lub fund managera.
Opracowanie na podstawie Certified Investment Professional Foundation.