Założeniem Standardu jest weryfikacja i pogłębienie wiedzy, umiejętności, postaw, jakie powinien prezentować specjalista, posiadający Certyfikat Związku Banków Polskich. Uzyskanie tytułu specjalisty z zakresu Analizy kredytowej podmiotu gospodarczego stwarza perspektywy dalszego rozwoju zawodowego, wymaga bowiem dużej wiedzy merytorycznej, umiejętności i doświadczenia.
Do egzaminów można przygotowywać się samodzielnie w trybie eksternistycznym lub skorzystać z kursów czy studiów podyplomowych przygotowujących do zdania egzaminów, w jednej z Instytucji -Uczestnika Systemu Standardów (np. szkoła bankowa, uczelnia wyższa, inna instytucja szkoleniowa).
Zgłoszenia na egzamin i kwestie organizacyjne, w tym opłaty egzaminacyjne od uczestników, prowadzą szkoły uprawnione do organizacji egzaminu, na podstawie zawartej ze ZBP umowy o współpracy.
Dane podstawowe
Standard przeznaczony jest dla:
- analityków banków uniwersalnych, spółdzielczych, specjalistycznych pracujących w departamentach kredytowych, wydziałach zajmujących się oceną ryzyka, szeroko pojętą analizą kredytową, finansowaniem przedsiębiorstw o różnych formach prawnych, oferowaniem produktów ryzyka, restrukturyzacją finansową,
- analityków firm leasingowych, factoringowych,
- analityków nadzoru finansowego – osób nadzorujących działalność kredytową w instytucjach finansowych, sektorze bankowym.
Zakres
Proces certyfikacji wiedzy, umiejętności i postaw obejmuje trzy kolejne etapy: egzamin przeprowadzony przed komisją powołaną przez ZBP, ocenę umiejętności pracownika dokonywaną przez Pracodawcę i ocenę postaw pracownika weryfikowaną przez Pracodawcę.
Celem egzaminu jest weryfikacja wiedzy i umiejętności, określonych w poszczególnych modułach zawartych w punkcie 1 Założeń Standardu. Egzamin obejmuje część pisemną i część ustną.
Część pisemna to test wielokrotnego wyboru z wielością odpowiedzi. Aby uzyskać zaliczenie pisemnego egzaminu wymagane jest 60% pozytywnych odpowiedzi (brak ujemnych punktów, odpowiedzi muszą być pełne, brak możliwości zaliczania cząstkowych odpowiedzi).
Część ustna obejmuje katalog pytań weryfikujących nie tylko wiedzę, ale i poziom posiadanych umiejętności przystępujących do egzaminu. Pytania są zgromadzone w 8 głównych grupach tematycznych. Katalog pytań jest otwarty. Na egzaminie uczestnik odpowiada na trzy wylosowane przez siebie pytania. Jedno z pytań dotyczy sprawdzenia wiedzy praktycznej. Przystępujący do egzaminu ma rozwiązać zadanie, zinterpretować wskaźniki, dane finansowe na bazie uproszczonych sprawozdań finansowych (tzw. „mini case’y”).
Źródło: Związek Banków Polskich.