Temat tygodnia
Zobaczcie, jakie metody stosują pracodawcy, żeby wyłowić największe talenty.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2014/2015
Podziel się:
ACCA

Cechy kwalifikacji:

  • Cenione przez pracodawców potwierdzenie wiedzy w zakresie finansów i rachunkowości
  • Wymagająca kwalifikacja o międzynarodowej renomie
  • 14 zróżnicowanych egzaminów przeprowadzanych w języku angielskim

Od kilku lat można zauważyć wzrost popularności kwalifikacji zawodowych w branży finansowej, co przejawia się nie tylko w rosnącej liczbie specjalistów zainteresowanych zdobyciem różnorodnych certyfikatów, ale też w pojawianiu się na rynku kolejnych organizacji certyfikacyjnych.

ACCA to na ich tle prawdziwy gigant; zrzeszając ponad 170 tys. członków oraz 436 tys. studentów z 180 krajów, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji zrzeszających finansistów na całym świecie. Przyznawana przez organizację kwalifikacja ACCA stanowi cenione przez pracodawców w Polsce i za granicą potwierdzenie posiadania szerokiej wiedzy w zakresie finansów i rachunkowości.

– Kiedy w połowie lat 90. zdobywałem kwalifikację, ACCA postrzegana była jako udokumentowanie posiadanej wiedzy przeznaczonej stricte dla profesjonalistów pracujących w firmach doradczych – informuje Tomasz Wiśniewski, Szef Zespołu Wycen w KPMG.

Obecnie, chociaż tytuł ACCA jest powszechnie uznawany za kwalifikację z dziedziny rachunkowości finansowej i zarządczej, o jej zdobycie starają się osoby zainteresowane karierą w wielu branżach

 – Ten fakt świadczy o rosnącej potrzebie posiadania praktycznej wiedzy popartej wartościowym certyfikatem – dodaje Tomasz Wiśniewski.

Zakres wiedzy

Wiedza, której wymaga się od kandydatów w celu zdobycia kwalifikacji ACCA, jest weryfikowana podczas 14 egzaminów, podzielonych na dwa poziomy: Fundamentals oraz Professional. Poziom Fundamentals obejmuje 9 egzaminów, natomiast na poziomie Professionals konieczne jest przystąpienie do 5 spośród 7 dostępnych egzaminów. Wszystkie egzaminy oparte są na tzw. case studies, czyli analizie przypadków, z którymi finansiści mogą spotkać się w przyszłości podczas codziennej pracy.

Egzaminy organizowane przez ACCA wymagają od kandydatów gruntownego przygotowania. Chociaż tematyka dotyczy w większości rachunkowości finansowej i zarządczej, wymagana jest także znajomość zagadnień z innych dziedzin, takich jak audyt, prawo, podatki czy zarządzanie ryzykiem.

– Zdobycie kwalifikacji wymaga wielu wyrzeczeń, mnóstwa godzin spędzonych nad książkami oraz pogodzenia nauki z pracą zawodową i życiem osobistym – twierdzi Tomasz Wiśniewski.

Chociaż już samo zdawanie egzaminów wymaga czasu, uzyskanie kwalifikacji i zostanie członkiem ACCA jest możliwe wyłącznie po spełnieniu dodatkowych dwóch warunków. Warunek konieczny to uzyskanie pozytywnego wyniku z testu weryfikującego wiedzę z zakresu etyki, a także wykazanie się co najmniej trzyletnim doświadczeniem w branży finansowej. Wymóg dotyczący doświadczenia zawodowego może zostać spełniony przez kandydata przed, w trakcie lub po zdaniu egzaminów. Jednakże według wielu członków ACCA jest wskazane, aby zdobywanie kwalifikacji rozpocząć jeszcze w trakcie studiów lub na początku kariery zawodowej w branży finansowej.

Czas trwania

– Nie należy zwlekać z rozpoczęciem nauki. O wiele łatwiej przystąpić do kwalifikacji ACCA już na początku kariery zawodowej. Rozpoczynając pracę w KPMG wiedziałem, że muszę szybko zdobyć wymagane kwalifikacje, gdyż posiadanie aktualnej wiedzy było warunkiem sukcesu. W tamtym okresie zajęło mi to niecałe 3 lata – informuje Tomasz Wiśniewski.

Zdobycie kwalifikacji ACCA zajmuje kursantom zazwyczaj od 2 do 4 lat. Na tak dużą rozpiętość czasu wpływać może kilka aspektów. Z pewnością szybciej przygotują się do egzaminów osoby, które ukończyły studia o podobnym profilu lub posiadają doświadczenie zawodowe w rachunkowości, niż kandydaci, którzy przygotowując się do egzaminów spotykają się z daną tematyką po raz pierwszy. Ilość czasu wolnego także ma niebagatelny wpływ na długość całego procesu. Zdarza się, że na zdobycie kwalifikacji ACCA decydują się osoby, które są zmuszone łączyć przygotowania do egzaminów z pracą zawodową oraz rodziną.

Perspektywy rozwoju

Ze względu na różnorodność zagadnień poruszanych podczas egzaminów certyfikacyjnych, niełatwo można wskazać zawody „typowe” dla posiadacza ACCA. Kwalifikację zdobywają zarówno kontrolerzy finansowi oraz księgowi, jak i audytorzy, doradcy czy analitycy finansowi. Ogromną zaletą kwalifikacji ACCA jest jej międzynarodowa renoma. Ponieważ wszystkie egzaminy przeprowadza się w języku angielskim, kwalifikacja zdobyta w Polsce posiada tę samą wartość również w innych krajach, w których proces uzyskania tego certyfikatu jest dokładnie taki sam.

– ACCA jest międzynarodową kwalifikacją, rozpoznawalną na całym świecie. Z tego względu często traktuje się ją jako formalny wymóg w trakcie procesu rekrutacyjnego poza granicami naszego kraju – informuje Tomasz Wiśniewski.

O dalszy rozwój posiadaczy kwalifikacji ACCA dba sama organizacja, aktywnie wspierając członków swojej społeczności.

– Bycie członkiem ACCA w Polsce oznacza regularne spotkania związane z wymogiem stałego podnoszenia kwalifikacji, konferencje i inne okazje do nawiązywania relacji biznesowych, które są kluczowe w rozwoju kariery zawodowej – dodaje Tomasz Wiśniewski. – ACCA w Polsce pracuje nad programami, które mają na celu wsparcie członków organizacji w rozwoju zawodowym. Dotyczy to nie tylko kwestii czysto technicznych, związanych z finansami, ale także umiejętności niezbędnych na rynku pracy.

Marzena Rusinowicz

Manager Site Controllingu

W Alstom Transport od 2000 r.

Absolwent: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Kierunek studiów: Marketing i Zarządzanie
Egzaminy ACCA rozpoczęte w 2012 r.
Po godzinach: mama Filipa i Oliwii, która lubi wypady z rodziną za miasto oraz kulinarne rozpieszczanie swojej rodziny

Największy dotychczasowy projekt: wdrożenie aplikacji służącej do automatycznego generowania przelewów krajowych i zagranicznych z programu SAP

Joanna Urbaniak: Dlaczego zdecydowałaś się właśnie na ACCA?

Marzena Rusinowicz: Do podjęcia próby zdobycia ACCA zostałam zachęcona przez mojego przełożonego, który jest członkiem ACCA. Początkowo moje nastawienie było dosyć sceptyczne, ponieważ miałam mylne przekonanie odnośnie grupy, dla której przeznaczona jest ta kwalifikacja. Z czasem jednak zaczęłam interesować się zakresem egzaminów i uświadomiłam sobie, że dotyczą one szeroko rozumianego zarządzania w finansach, a nie tylko księgowości. Dlatego ostatecznie podjęłam wyzwanie i nie żałuję tej decyzji.

Ile czasu zajmują Ci przygotowania do egzaminów?

Do każdego egzaminu przygotowuję się przez około 6 tygodni. W tym czasie zapoznaję się z materiałem teoretycznym przedstawionym w podręczniku oraz przede wszystkim rozwiązuję jak największą liczbę zadań z poprzednich egzaminów. Bardzo przydatne jest też uczestnictwo w kursach przygotowujących do egzaminu. Od początku mojej przygody z ACCA korzystam ze szkoleń organizowanych przez BPP Professional Education. Niezmiernie istotna jest również technika zdawania oraz proste wskazówki, jak zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu.

Na jakim etapie warto zainteresować się zdobyciem ACCA?

Kwalifikację ACCA rozpoczęłam mając już za sobą dziesięcioletni staż w pracy w obszarze finansów. Na początku trudniej było mi się zmotywować do nauki z uwagi na długą przerwę po zakończeniu studiów. Szybko jednak przekonałam się, że doświadczenie w pracy w obszarze finansów jest niezmiernie pomocne przy wielu egzaminach. Pozwala na bardziej świadome zapoznawanie się z materiałem teoretycznym i umożliwia bezpośrednie zastosowanie zdobytej wiedzy.

Czy sądzisz, że posiadanie kwalifikacji ACCA wpływa pozytywnie na Twój rozwój zawodowy?

ACCA jest kwalifikacją uznawaną na świecie. W wielu krajach jest bardzo doceniana. W dobie globalizacji posiadanie kwalifikacji ACCA na pewno zwiększy moje szanse na dalszy rozwój zawodowy i ciekawą pracę w dużych międzynarodowych koncernach.

Dziękuję za rozmowę.

We współpracy z

Egzaminy:

Fundamentals

Knowledge
F1 Accountant in Business
F2 Management Accounting
F3 Financial Accounting

Skills
F4 Corporate and Business Law
F5 Performance Management
F6 Taxation
F7 Financial Reporting
F8 Audit and Assurance
F9 Financial Management

Professional

Essentials
1 Professional Accountant
2 Corporate Reporting
3 Business Analysis

Options (two to be completed)
1 Advanced Financial Management
2 Advanced Performance Management
3 Advanced Taxation
4 Advanced Audit and Assurance

Źródło: The Association of Chartered Certified Accountants
www.accaglobal.com