Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2015/2016
Podziel się:
ACCA

Dlaczego ta kwalifikacja?

  • Kwalifikacja ceniona w wielu organizacjach wśród osób na stanowiskach zarządczych
  • Gwarantuje wyróżnienie na rynku pracy
  • Globalna rozpoznawalność otwierająca drzwi do kariery na całym świecie

Od kilku lat można zauważyć wzrost popularności kwalifikacji zawodowych w branży finansowej, co przejawia się nie tylko w rosnącej liczbie specjalistów zainteresowanych zdobyciem różnorodnych certyfikatów, ale też w zwiększonej uwadze przykładanej do kwalifikacji przez samych pracodawców.

ACCA to na tle innych organizacji prawdziwy gigant; zrzeszając ponad 178 tys. członków oraz 455 tys. studentów w 181 krajach, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji zrzeszających specjalistów w zakresie finansów, rachunkowości i zarządzania na całym świecie. Kwalifikacja ACCA stanowi cenione przez pracodawców w Polsce i za granicą potwierdzenie posiadania szerokiej wiedzy w zakresie finansów, rachunkowości i zarządzania.

– Kilkanaście lat temu ACCA nie była jeszcze tak dobrze rozpoznawalnym certyfikatem na polskim rynku pracy. Z roku na rok ta sytuacja jednak się zmienia i obecnie możemy go uznać za tytuł bardzo ceniony przez pracodawców – przyznaje Grzegorz Mączyński, CFO w Alstom Transport oraz Członek Zarządu w Alstom Konstal.

Chociaż kwalifikacja ACCA jest powszechnie uznawana za wiodącą w dziedzinie rachunkowości finansowej i zarządczej, o jej zdobycie starają się osoby zainteresowane karierą w wielu branżach.

– Dzięki kwalifikacji ACCA poszerzamy horyzonty myślenia oraz pogłębiamy wiedzę dotyczącą wielu zagadnień. Pozwala ona profesjonalistom wyjść poza ustalone ramy, zmienić punkt widzenia, a przez to zyskać całkiem nową perspektywę – dodaje Grzegorz Mączyński.

Zakres wiedzy

Egzaminy to kluczowy i najbardziej czasochłonny aspekt zdobywania kwalifikacji ACCA, ale zdaniem Grzegorza Mączyńskiego naprawdę warto podjąć się tego wyzwania. ACCA rozwija również wiele przydatnych w życiu cech osobowości.

– ACCA wymaga od studentów przede wszystkim konsekwencji, elastyczności, otwartego umysłu i dużej chęci uczenia się. Dodatkowo to świetna okazja, aby doskonalić kompetencje w zakresie języka angielskiego – mówi Grzegorz Mączyński.

Wiedza weryfikowana jest podczas 14 egzaminów, podzielonych na dwa poziomy: Fundamentals oraz Professional. Poziom Fundamentals obejmuje 9 egzaminów, natomiast na poziomie Professional konieczne jest przystąpienie do 5 spośród 7 dostępnych egzaminów. Egzaminy oparte są na tzw. case studies, czyli analizie przypadków, z którymi finansiści mogą spotkać się w przyszłości podczas codziennej pracy.

Chociaż tematyka dotyczy w większości rachunkowości finansowej i zarządczej, wymagana jest także znajomość zagadnień z innych dziedzin, takich jak audyt, prawo, podatki czy zarządzanie ryzykiem.

– Podkreśliłbym tutaj również rolę, jaką odgrywa sylabus ACCA w trakcie nauki. Jest on na bieżąco aktualizowany. Studenci zatem posiadają wiedzę na temat najświeższych trendów na rynku. To duża wartość merytoryczna – dodaje Grzegorz Mączyński.

Chociaż już samo zdawanie egzaminów wymaga czasu, uzyskanie kwalifikacji i zostanie członkiem ACCA jest możliwe wyłącznie po spełnieniu dodatkowych dwóch warunków. Warunki konieczne to zaliczenie modułu online weryfikującego wiedzę z zakresu etyki, a także wykazanie się co najmniej trzyletnim doświadczeniem w branży finansowej. Wymóg dotyczący doświadczenia zawodowego może zostać spełniony przez kandydata przed, w trakcie lub po zdaniu egzaminów.

Czas trwania

Zdobycie kwalifikacji ACCA zajmuje kursantom zazwyczaj od 2 do 4 lat. Na tak dużą rozpiętość czasu wpływać może kilka aspektów. Z pewnością szybciej przygotują się do egzaminów osoby, które ukończyły studia o podobnym profilu lub posiadają doświadczenie zawodowe w rachunkowości, niż kandydaci, którzy przygotowując się do egzaminów spotykają się z daną tematyką po raz pierwszy. Kolejny czynnik to liczba przysługujących zwolnień z egzaminów ACCA (nawet do 9). Ilość czasu wolnego także ma niebagatelny wpływ na długość całego procesu.

– Osobiście zdecydowałem się na tę kwalifikację tuż po studiach, co w sposób bardzo pozytywny wpłynęło na moją karierę, ale o przystąpieniu do ACCA można pomyśleć tak naprawdę na każdym etapie rozwoju zawodowego – przyznaje Grzegorz Mączyński.

Warto podkreślić, że organizacja chce zapewnić swoim studentom większy komfort w zdawaniu egzaminów. Dlatego od marca 2016 roku będzie można podchodzić do egzaminów w czterech sesjach w roku. Będą one organizowane zawsze w drugim tygodniu marca, czerwca, września i grudnia.

Perspektywy rozwoju

Ze względu na różnorosność zagadnień poruszanych podczas egzaminów certyfikacyjnych, niełatwo można wskazać zawody „typowe” dla posiadacza ACCA. Kwalifikację zdobywają zarówno kontrolerzy finansowi oraz księgowi, jak i audytorzy, doradcy czy analitycy finansowi. Ogromną zaletą kwalifikacji jest jej międzynarodowa renoma. Ponieważ wszystkie egzaminy przeprowadza się w języku angielskim, kwalifikacja zdobyta w Polsce posiada tę samą wartość również w innych krajach, w których proces jej uzyskania jest dokładnie taki sam. O dalszy rozwój posiadaczy ACCA dba sama organizacja, aktywnie wspierając członków swojej społeczności.

– Członkowie ACCA po uzyskaniu certyfikatu nie spoczywają na laurach. Kilka razy w roku bierzemy udział w szkoleniach oraz staramy się aktualizować naszą wiedzę, zdobywając punkty CPD (continuing professional development) i biorąc aktywny udział w programie kształcenia ustawicznego, który na bardzo wysokim poziomie nasza organizacja – podsumowuje Grzegorz Mączyński. 

Piotr Gogolewski

Category Finance Manager, Coca-Cola HBC Polska

W Coca-Cola HBC Polska od 2014 r.

Absolwent: Szkoła Główna Handlowa
Kierunek studiów: Finanse i Bankowość
Egzaminy ACCA rozpoczęte w: 2011 r.
Najbardziej lubię w mojej pracy: pracę w kontrolingu, a w szczególności pełnienie roli finansowego partnera działu komercyjnego
Wartości, które wyznaje moja organizacja: wiarygodność, koncentracja na pracy zespołowej oraz na osiągnięciu wspólnego sukcesu z klientami

 

Co sprawiło, że zdecydowałeś się na karierę w finansach?

Podczas studiów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zainteresowałem się analizą finansową i finansami przedsiębiorstw. Jako specjalizację wybrałem finanse przedsiębiorstw, a w międzyczasie rozpocząłem pracę jako analityk finansowy w małym oddziale międzynarodowej grupy Alshaya, gdzie zajmowałem się wieloma różnymi zadaniami, począwszy od realizacji procesu obiegu faktur i nadzorowania pracy zewnętrznych usług rachunkowości finansowej, poprzez prognozowanie przepływów środków pieniężnych, aż do tworzenia regularnych raportów wewnętrznych oraz dostarczania informacji pomocniczych dla decyzji doraźnych. Pomogło mi to zdecydować, który obszar najbardziej mnie interesuje. Okazało się, że jest nim kontroling.

Czy poza dyplomem ACCA posiadasz jeszcze inne kwalifikacje?

Mam tytuł magistra Finansów i Bankowości Korporacyjnej uzyskany w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Co sprawiło, że spośród różnych dostępnych kwalifikacji zawodowych wybrałeś kwalifikację ACCA?

Uznałem, że ACCA jest najbardziej wszechstronna spośród wszystkich dostępnych kwalifikacji zawodowych, ponieważ obejmuje zarówno zarządzanie, jak i rachunkowość finansową, zapewniając również silny wgląd w tematy dotyczące podatków, audytu, etyki i bardziej ogólnej analizy biznesowej. Co więcej, kiedy rozpoczynałem karierę zawodową kilku moich przełożonych było członkami lub studentami ACCA, co naturalnie również wpłynęło na mój wybór.

Czy podczas nauki musiałeś pokonać jakieś utrudnienia?

Moje codzienne utrudnienia to dość wymagająca praca oraz bycie ojcem 3-letnich bliźniąt, dlatego zwykle przystępowałem tylko do jednego egzaminu w sesji, choć podczas sesji w czerwcu 2015 roku zrezygnowałem z tej zasady i przystąpiłem do egzaminów P3 i P5.

Co Twoim zdaniem jest najtrudniejszym aspektem kwalifikacji ACCA?

Największym wyzwaniem są z pewnością trudne egzaminy, do których trzeba się naprawdę bardzo dobrze przygotować, aby zdobyć 50 punktów w ciągu zaledwie 3 godzin.

Jakie wsparcie otrzymałeś w czasie nauki od organizatora szkolenia lub pracodawcy?

Bardzo wysoko cenię sobie próbne egzaminy organizowane przez organizatora szkolenia. Zawsze do nich przystępuję z zamiarem zaliczenia (zwykle są one organizowane miesiąc przed prawdziwym egzaminem). Próbne egzaminy dają motywację do przyswojenia materiału jak najwcześniej, aby później mieć czas na powtórzenie i przećwiczenie pytań. Dają one również możliwość poznania problemów związanych z zarządzaniem czasem, które są nieco inne dla każdego testu, oraz poprawy swojej efektywności w tym zakresie w trakcie egzaminu końcowego. 

Jeśli chodzi o pracodawcę to współfinansuje on moją naukę, zapewnia mi elastyczne godziny pracy i dostarcza wiele możliwości zdobywania praktycznego doświadczenia, co jest przydatne później do analizy studiów przypadku podczas egzaminów.

Jakich rad udzieliłbyś osobie, która rozpoczyna pracę jako stażysta w dziale finansów?

Po pierwsze, należy być chętnym do zmiany stanowisk w celu zdobywania doświadczenia w różnych dziedzinach rachunkowości i kontrolingu. Po drugie, nie można bać się wyzwań, których inni się boją. To, co jest trudne, daje możliwość pokazania swoich umiejętności.

Z perspektywy kariery zawodowej, jak ważny jest dla Ciebie fakt, że kwalifikacja ACCA jest rozpoznawana na całym świecie i dlaczego? 

Zawsze pracowałem w dużych międzynarodowych korporacjach. Fakt, że ACCA to kwalifikacja globalna oznacza, że moje kwalifikacje mogą być uznawane i doceniane na całym świecie. Uzyskanie członkostwa ACCA umożliwia oczywiście również zaistnienie na globalnym rynku pracy.

W jakim zakresie udało Ci się do tej pory zrealizować wymóg doświadczenia praktycznego i kiedy zamierzasz uzyskać członkostwo ACCA?

Pracuję w kontrolingu od 2008 roku, więc wydaje mi się, że osiągnąłem już wymagane 36 miesięcy praktycznego doświadczenia. Jeśli chodzi o wymóg zdobycia odpowiednich kompetencji zawodowych, pracuję dla jednego z akredytowanych pracodawców ACCA, więc w tej kwestii mogę ubiegać się o zwolnienie. 

Jak planowałeś zdobywać praktyczne doświadczenie? I czy napotkałeś na przeszkody w kwestii zdobywania odpowiedniego doświadczenia zawodowego?

Przez ostatnie 5 lat pracowałem dla akredytowanych pracodawców ACCA (Danone, Coca Cola Hellenic), miałem więc mnóstwo okazji, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie, biorąc udział w różnych projektach korporacyjnych i zajmując różne stanowiska.

Jakich najważniejszych wskazówek możesz udzielić, jeśli chodzi o zdawanie egzaminu? 

Generalnie ważne jest, aby przyswoić cały materiał, a następnie przećwiczyć jak najwięcej pytań z poprzednich egzaminów (zapisując odpowiedzi, a nie tylko układając je w głowie). P5 w szczególności wymaga przećwiczenia pytań z poprzednich egzaminów. Polecam również przynajmniej przeczytać i spróbować zrozumieć wymagania dotyczące tych pytań, których nie zdążymy już opracować. Jest to ważne, ponieważ wymagania zawarte w tym egzaminie są dość złożone i czasem trudno jest je właściwie zrozumieć. 

Jakiej wskazówki udzieliłbyś studentom, którzy łączą przygotowania do ACCA z wymagającą pracą? 

Należy rozpocząć naukę odpowiednio wcześnie. Ja sam jestem w takiej sytuacji, że oprócz wymagającej pracy mam również dzieci, które są dość absorbujące, dlatego zwykle zaczynam przygotowania na 2-3 miesiące przed egzaminem, wiedząc, że 1-1,5 godziny dziennie to maksymalny czas, jaki mogę przeznaczyć na naukę. 

Co wpłynęło na Twoją decyzję o wyborze konkretnego egzaminu?

Pracuję w kontrolingu, więc P5 to był mój naturalny wybór, gdyż przystępując do niego mam okazję wykorzystać swoje doświadczenie praktyczne w sali egzaminacyjnej, ale również uzyskać głębszą wiedzę na temat dziedziny, którą się zajmuję. P6 nie jest dostępny w Polsce, a po zdaniu F8 uważam moją wiedzę na temat audytu za wystarczającą, mam więc zamiar wybrać P4 jako egzamin końcowy.

Gdzie widzisz siebie za 10 lat?

Mam nadzieję, że będę zajmował wyższe stanowisko i będę w stanie wykorzystać zarówno wiedzę zdobytą podczas przygotowywania się do egzaminów ACCA, jak i poprzednie doświadczenie zawodowe.

Co chciałbyś powiedzieć osobie, która rozważa karierę w rachunkowości?

Nie należy bać się ciężkiej pracy; ona zwykle procentuje!

We współpracy z