Temat tygodnia
Wywiad z Wojciechem Ruśkiewiczem, Managerem w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2016/2017
Podziel się:
ACCA

Wybierz tę kwalifikację, jeżeli...

  • Pracujesz w obszarze finansów, rachunkowości bądź zarządzania
  • Chcesz uzyskać kwalifikację rozpoznawalną na całym świecie
  • Pragniesz rozwijać swoją karierę w oparciu o praktyczną wiedzę i umiejętności

ACCA to jedna z najpopularniejszych i najszerzej rozpoznawalnych kwalifikacji finansowych i, choć jej zdobycie wymaga zwykle zainwestowania kilku lat, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób chcących wykazać się kompetencjami i wiedzą.

ACCA to również jedna z największych, najbardziej prestiżowych i najszybciej rozwijających się międzynarodowych organizacji, zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Przez ponad sto lat działalności udało się jej pozyskać imponującą rzeszę profesjonalistów: obecnie jest to ponad 188 tys. członków i 480 tys. studentów w 178 krajach. Nic dziwnego, że coraz więcej ekspertów również w Polsce decyduje się na poświęcenie wolnego czasu i zaangażowania w zdobycie tej kwalifikacji – ACCA to nie tylko wiedza i prestiż, lecz także otwarcie drogi do awansu, wyższych zarobków czy międzynarodowej kariery.

– Osobiście bardzo cieszy mnie duża popularność i rozpoznawalność kwalifikacji ACCA w Polsce. Dzięki temu polscy pracodawcy będą wspierać swoich pracowników w zdobywaniu tego dyplomu, jednocześnie podnosząc poziom profesjonalizmu wśród finansistów. Pracodawcy, będący członkami ACCA, aktywnie promują zdobywanie tej międzynarodowej kwalifikacji, która powoli staje się nie tylko przywilejem, lecz także wymogiem w międzynarodowym świecie finansów – twierdzi Aleksandra Friedel, ACCA, Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu w Unilink.

Nie należy zapominać jednak o tym, że zdobycie kwalifikacji ACCA nie jest zastrzeżone wyłącznie dla finansistów. Dyplom otwiera drzwi do globalnej kariery wszystkim osobom, które są zainteresowane poszerzeniem swoich kompetencji biznesowych. Dzięki kwalifikacji ACCA nawet osoby spoza branży są w stanie uzyskać praktyczne kompetencje i wiedzę potrzebną w finansach.

Zakres wiedzy

Kompetencje zdobyte dzięki udziałowi w programie ACCA są szerokie, a ich poświadczeniem jest zdanie czternastu egzaminów podzielonych na dwa poziomy: Fundamentals (F1–F9) i Professional (P1–P7; pięć egzaminów do wyboru spośród siedmiu). Ten pierwszy dodatkowo dzieli się na dwie kategorie: Knowledge, opisującą wiedzę i zagadnienia praktyczne, oraz Skills, koncentrującą się na kompetencjach niezbędnych każdemu finansiście. Zdawanie kolejnych egzaminów nie tylko prowadzi do zdobycia pełnej kwalifikacji ACCA, ale po drodze umożliwia zdobycie wartościowych dyplomów poświadczających konkretną wiedzę z obszaru finansów.

Pierwszy dyplom kandydat otrzymuje już po zdaniu trzech podstawowych egzaminów z zakresu Fundamentals oraz zaliczeniu modułu z etyki – jest nim Diploma in Accounting and Business. Ci, którzy kontynuują proces i są poważnie zainteresowani karierą w finansach, mogą pogłębić tę wiedzę i uzyskać Advanced Diploma in Accounting and Business.

Student otrzymuje ten dyplom po zaliczeniu całego poziomu Fundamentals i zdaniu modułu poświęconego etyce zawodowej (Professional Ethics Module), który można zaliczyć przed egzaminami lub po ich zakończeniu. Dyplom jest polecany szczególnie osobom zainteresowanym pracą jako młodszy kontroler finansowy, specjalista ds. rachunkowości czy team leader w dziale finansów. Ponadto istnieje możliwość uzyskania zwolnień z niektórych modułów egzaminacyjnych ACCA. Taka opcja jest dostępna studentom akredytowanych przez ACCA uczelni (aktualnie jest akredytowanych 26 programów na 12 uczelniach).

Czas trwania

Część egzaminów zdaje się komputerowo w systemie "na żądanie" w centrach egzaminacyjnych CBE Centre (w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gdańsku). Pozostałe egzaminy mają postać egzaminu pisemnego i są dostępne w czterech sesjach w pięciu miastach w Polsce (Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku) oraz w jednym z 400 ośrodków rozmieszczonych na całym świecie. Egzaminy odbywają się równocześnie we wszystkich krajach i mają taką samą treść, wyłącznie w języku angielskim, co świadczy o globalnym charakterze przedsięwzięcia.

– Program ACCA jest bardzo elastyczny, można zacząć zdobywać kwalifikację już na studiach i skończyć, posiadając pierwsze doświadczenia zawodowe. To student decyduje, ile zdaje egzaminów i w jakim czasie je realizuje – przekonuje Aleksandra Friedel.

Zakres materiału jest często aktualizowany przy udziale pracodawców, którzy na bieżąco weryfikują umiejętności potrzebne na rynku pracy. Sylabus ACCA zapewnia najszerszy na rynku kwalifikacji zakres tematyczny z kompleksowym materiałem poświęconym rachunkowości finansowej i zarządczej oraz istotną zawartością z dziedzin, takich jak audyt, podatki, prawo czy zarządzanie ryzykiem, szczególnie na dalszych etapach certyfikacji.

Perspektywy rozwoju

Dyplom ACCA towarzyszy najlepszym ekspertom z zakresu finansów i rachunkowości, choć trudno wymienić jedną wspólną ścieżkę kariery. Jest on potwierdzeniem doskonałej wiedzy technicznej, nienagannej etyki zawodowej oraz profesjonalizmu, a także, co istotne, poświadcza doskonałą znajomość języka angielskiego. Tym samym posiadanie kwalifikacji otwiera wiele ścieżek kariery, w tym możliwości poza granicami kraju posiadacza dyplomu, a samo członkostwo w ACCA uprawnia do udziału w wielu wartościowych spotkaniach organizowanych przez ACCA i partnerów, podczas których poza pogłębianiem swojej wiedzy uczestniczy.

Aleksandra Friedel

Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu, ACCA, ACCA

Na czym polega wyjątkowość kwalifikacji ACCA w sektorze finansowym?

Aleksandra Friedel: Kwalifikacja ACCA jest jedną z najbardziej rozpoznawanych i cenionych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości na świecie. Jest ona potwierdzeniem doskonałej wiedzy technicznej, nienagannej etyki zawodowej oraz profesjonalizmu, a jej międzynarodowy charakter jest przepustką dla tych, którzy planują karierę w finansach w środowisku międzynarodowym.

W których krajach kwalifikacja ACCA jest najlepiej rozpoznawalna i dlaczego? Jak oceniają Państwo popularność tego tytułu w Polsce? Czy można mówić o rosnącej popularności kwalifikacji ACCA wśród pracodawców? I czy pracodawcy promują ten tytuł wśród swoich specjalistów?

Kwalifikacja ACCA na pewno najbardziej rozpoznawana jest w krajach anglojęzycznych. Podczas mojego 3-miesięcznego projektu w KPMG w Londynie przekonałam się, że dyplom renomowanej uczelni ekonomicznej w Polsce oraz doświadczenie zawodowe to za mało. Certyfikat ACCA okazał się przepustką do lepszych projektów. W Niemczech natomiast popularność ACCA ciągle ustępuje miejsca niemieckim kwalifikacjom, takim jak Steuerberater (doradca podatkowy) czy Wirtschaftsprüfer (biegły rewident). Osobiście bardzo cieszy mnie duża popularność i rozpoznawalność kwalifikacji ACCA w Polsce. Dzięki temu polscy pracodawcy będą wspierać swoich pracowników w zdobywaniu tej kwalifikacji, jednocześnie podnosząc poziom profesjonalizmu wśród finansistów. Pracodawcy będący członkami ACCA aktywnie promują zdobywanie tej międzynarodowej kwalifikacji, która powoli staje się nie tylko przywilejem, ale wymogiem w międzynarodowym świecie finansów.

ACCA to podkreślenie profesjonalizmu w zawodzie finansisty. Jak rozumieją Państwo w tym kontekście słowo "profesjonalizm"?

Kwalifikacja ACCA gwarantuje, że osoba będąca członkiem ACCA posiada nie tylko szeroką wiedzę z zakresu finansów i płynnie posługuje się językiem angielskim, ale również potrafi tę wiedzę zastosować w praktyce. Egzaminy ACCA na poziomie Professional bazują na praktycznym zastosowaniu wiedzy oraz dotyczą podejmowania decyzji bądź podowania rozwiązania w ramach konkretnego biznesowego zdarzenia. Dla mnie profesjonalizm oznacza spore umiejętności i wiedzę oraz wysoki poziom wykonywanej pracy w obszarze finansów i wierzę, że każdy członek ACCA, który zdał 14 egzaminów i zdobył wymagane praktyczne doświadczenie, zasługuje na tytuł profesjonalisty.

Czy program kształcenia jest na tyle elastyczny, że studenci oraz specjaliści mogą rozpocząć naukę podczas studiów lub w trakcie kariery zawodowej?

Program ACCA jest bardzo elastyczny, można zacząć zdobywać kwalifikacje już na studiach i skończyć, posiadając pierwsze doświadczenia zawodowe. To student decyduje, ile i w jakim tempie zdaje egzaminy. Swoją przygodę z ACCA rozpoczęłam po 10 latach doświadczenia zawodowego, gdyż w czasie moich studiów zdobywanie kwalifikacji ACCA na uczelni nie było możliwe. Szkoda, gdyż na pewno byłoby łatwiej pogodzić naukę ACCA z nauką na studiach niż z obowiązkami zawodowymi i rodziną. Niemniej jednak przygodę z ACCA można zacząć na każdym etapie życia. Zdając egzaminy w trakcie pracy zowodowej, byłam w stanie lepiej zrozumieć zagadnienia i skonfrontować teorię z praktyką.

Piotr Gogolewski

Category Finance Manager

Ukończyłem: Szkołę Główną Handlową
Kierunek studiów: Finanse i Bankowość
Egzaminy ACCA rozpoczęte: W 2011 r.
Kwalifikację poleciłbym: Osobom, które szukają wszechstronnej kwalifikacji z zakresu finansów i rachunkowości.
Dzięki ACCA dowiedziałem się, że: To, co trudne, daje możliwość pokazania swoich umiejętności.

Co sprawiło, że zdecydowałeś się na karierę w finansach?

Piotr Gogolewski: Podczas studiów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zainteresowałem się analizą finansową i finansami przedsiębiorstw. Jako specjalizację wybrałem finanse przedsiębiorstw, a w międzyczasie rozpocząłem pracę jako analityk finansowy w małym oddziale międzynarodowej grupy Alshaya, gdzie zajmowałem się wieloma różnymi zadaniami, począwszy od realizacji procesu obiegu faktur i nadzorowania pracy zewnętrznych usług rachunkowości finansowej, poprzez prognozowanie przepływów środków pieniężnych, aż do tworzenia regularnych raportów wewnętrznych oraz dostarczania informacji pomocniczych dla decyzji doraźnych. Pomogło mi to zdecydować, który obszar najbardziej mnie interesuje. Okazało się, że jest nim kontroling.

Dlaczego spośród różnych dostępnych kwalifikacji zawodowych wybrałeś kwalifikację ACCA?

Uznałem, że ACCA jest najbardziej wszechstronna spośród wszystkich dostępnych kwalifikacji zawodowych, ponieważ obejmuje zarówno zarządzanie, jak i rachunkowość finansową, zapewniając również silny wgląd w tematy dotyczące podatków, audytu, etyki i bardziej ogólnej analizy biznesowej. Co więcej, kiedy rozpoczynałem karierę zawodową kilku moich przełożonych było członkami lub studentami ACCA, co naturalnie również wpłynęło na mój wybór.

Co Twoim zdaniem jest najtrudniejszym aspektem kwalifikacji ACCA?

Największym wyzwaniem są z pewnością trudne egzaminy, do których trzeba się naprawdę bardzo dobrze przygotować, aby zdobyć 50 punktów w ciągu zaledwie trzech godzin.

Z perspektywy kariery zawodowej, jak ważny jest dla Ciebie fakt, że kwalifikacja ACCA jest rozpoznawana na całym świecie i dlaczego?

Zawsze pracowałem w dużych międzynarodowych korporacjach. Fakt, że ACCA to globalny certyfikat oznacza, że moje kwalifikacje mogą być uznawane i doceniane na całym świecie. Uzyskanie członkostwa ACCA umożliwia oczywiście również zaistnienie na globalnym rynku pracy.

We współpracy z

Pełna lista egzaminów (podajemy w oryginale)

Fundamentals
Accountant in Business F1
Management Accounting F2
Financial Accounting F3

Skills
Corporate Business Law F4
Performance Management F5
Taxation F6
Financial Reporting F7
Audit and Assurance F8
Financial Management F9

Professional

Essentials
Governance, Risk and Ethics P1
Corporate Reporting P2
Business Analysis P3

Options (two to be completed)
Advanced Financial Management P4
Advanced Performance Management P5
Advanced Taxation P6
Advanced Audit and Assurance P7

Źródło: ACCA Global, Course details