Temat tygodnia
Wywiad z Wojciechem Ruśkiewiczem, Managerem w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2017/2018
Podziel się:
ACCA
Uzyskaj praktyczną wiedzę i umiejętności przydatne w codziennej pracy we współczesnym biznesie i zbuduj wachlarz kompetencji menedżerskich, które będą wspierać rozwój Twojej kariery aż po najwyższe stanowiska zarządcze.

ACCA to międzynarodowa organizacja, która zrzesza profesjonalistów zajmujących się finansami, rachunkowością i zarządzaniem. Jej członkowie uzyskują rozpoznawalny na całym świecie certyfikat, który poświadcza praktyczne kompetencje i umiejętności w tych obszarach. Zanim jednak otrzymają potwierdzenie posiadanej wiedzy, kursantów czeka kilka lat pogłębiania jej i rozszerzania o nowe, stale aktualizowane zagadnienia. Mimo tych wymogów certyfikaty ACCA stanowią jeden z najczęściej wybieranych i najbardziej pożądanych przez rynek sposobów na udokumentowanie specjalistycznych umiejętności, jednocześnie będąc wyznacznikiem ambicji i chęci samodoskonalenia w branży finansowej.

Na certyfikację ACCA powinni zwrócić uwagę w szczególności profesjonaliści wiążący swoją przyszłość z takimi zawodami jak kontroler finansowy, analityk biznesowy, audytor, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, manager ds. podatków lub ds. planowania i analiz czy też specjalista ds. podatków. Pożądana jest również na stanowiskach najwyższego szczebla, chociażby u dyrektorów finansowych.

– ACCA przydaje się i pomaga w karierze zarówno studentom ostatnich lat posiadającym doświadczenie z praktyk w biznesie, ludziom zaczynającym pracę i szukającym impulsu do rozwoju kariery, jak i pracownikom na stanowiskach kierowniczych i zarządczych – przyznaje Mateusz Gzyl, CFO w WearCo Sp. z o.o. (właściciel Answear.com).

Co jest potrzebne do zdobycia ACCA? Podstawą jest znajomość realiów gospodarczych i procesów rynkowych oraz wiedza matematyczna. Znajomość podstaw ekonomii, podatków i rachunkowości również przyda się przy podchodzeniu do poszczególnych egzaminów, które organizowane są w czterech sesjach (w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu). Przede wszystkim jednak niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Z racji międzynarodowego charakteru ACCA, proces certyfikacji wymaga posługiwania się angielszczyzną zarówno na etapie przygotowania, jak i w samym procesie egzaminacyjnym. Co ciekawe, wieloletni członkowie ACCA jako jedną z największych korzyści ze zdobycia certyfikatu wskazywali rozwinięcie i utrwalenie biznesowego języka angielskiego, który pomógł im odnieść sukces w międzynarodowym środowisku. Program oferowany przez ACCA zawiera również treści o charakterze etycznym oraz oferuje programowe aktualizacje. Zmienia się też format egzaminów – część z nich (egzaminy od F5 do F9) od czerwca 2018 r. będzie można zdać jedynie komputerowo, a od września 2018 r. na poziomie Professional egzaminy P1 i P3 zostaną zastąpione przez nowy egzamin „Strategic Business Leader”.

– Nowe obszary digitalizacji, e-commerce, socjoekonomia, fintechy czy startupy są dodawane do zakresów egzaminów. Celem zmian jest przygotowanie członków z wiedzy adekwatnej do zmieniającego się otoczenia, w którym weryfikowane kompetencje – komentuje Mateusz Gzyl.

Proces certyfikacji

Certyfikacja ACCA dostępna jest dla każdego absolwenta szkoły średniej, a studentom akredytowanych uczelni wyższych przysługują zwolnienia z niektórych egzaminów. Przetłumaczone dokumenty poświadczające edukację otwierają drogę do rozpoczęcia kwalifikacji.

Organizacja poszczególnych egzaminów podlega globalnym wytycznym w zakresie dbałości o sprawiedliwe i merytoryczne ocenianie kursantów. Pełen proces uzyskania kwalifikacji najczęściej trwa ok. trzech-czterech lat, jednak z maksymalną liczbą zwolnień (9 zwolnień z całego poziomu Fundamentals od F1 do F9) możliwe jest zdobycie jej już w ciągu roku przy intensywnej nauce, zaś przy wolniejszym tempie pracy proces zdawania egzaminów może się rozciągnąć nawet do kilku-kilkunastu lat.

Zdaniem Mateusza Gzyla idealnym momentem na rozpoczęcie kwalifikacji są pierwsze lata tuż po ukończeniu studiów. Kursanci posiadają świeżą wiedzę merytoryczną oraz pamiętają przydatne techniki egzaminacyjne. Jednocześnie to w tym okresie zdobycie ACCA ułatwi im szukanie atrakcyjnych stanowisk, budowanie sieci kontaktów i wreszcie awanse w strukturach firmy.

Anna Pieczarka

SAP Finance Consultant, Accenture

Ukończyłam Rachunkowość Międzynarodową, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Etap przygotowań: Advanced Diploma in Accounting and Business, zaliczone 9 egzaminów, pozostało 5
Czego nauczyłam się dzięki ACCA: Wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów, podniesienia kompetencji w posługiwaniu się językiem biznesowym i zażegnywania kryzysów.

Jak certyfikacja ACCA wpłynęła na Pani pracę zawodową?

Pracuję jako konsultant przy dużym projekcie międzynarodowym, gdzie moją rolą jest wsparcie i doradztwo w zakresie procesów finansowych odzwierciedlonych w systemie SAP. Tłumaczę wymagania biznesowe na język techniczny i na odwrót. Dostrzegalny jest wzrost znaczenia systemów dla pracy zespołów księgowych, dlatego zwiększa się rola konsultanta dla ich efektywnego wdrażania, a wraz z nią wymagania na tym stanowisku. Zdobyte kwalifikacje ACCA dają mi narzędzia do szybszego zrozumienia i identyfikacji potrzeb klienta oraz przeniesienia ich na dostępne rozwiązania w systemie. Oprócz tego ACCA dodało mi pewności siebie, a w mojej pracy jest to bardzo istotne.

Jak wyglądała Pani droga do zdobycia certyfikatu jako uczestnika programu Accelerate?

Rozpoczęłam akredytowane przez ACCA studia II stopnia na kierunku Finanse i Rachunkowość, mając już doświadczenie zawodowe. Program Accelerate umożliwił mi szybsze i łatwiejsze wejście na ścieżkę ACCA oraz dał zwolnienie z siedmiu egzaminów. Kolejne dwa zdawałam podczas studiów. W tym czasie zostałam też mamą i udało mi się pogodzić macierzyństwo z ambicjami zawodowymi. Wiele czasu spędziłam w czytelni i na wykonywaniu zadań, a wszystkiego uczyłam się samodzielnie, korzystając tylko z materiałów akredytowanych przez ACCA. W ten sposób egzaminy F6 i F9 zdałam za pierwszym razem! Obecnie mam dwójkę dzieci, pracuję przy projekcie i przygotowuję się do egzaminu P2 Corporate Reporting. Cenne jest wsparcie mojego męża, bez którego nie byłabym w stanie pogodzić wszystkich zajęć.

Co dało Pani zdobycie certyfikatu ACCA?

Dzięki temu doświadczeniu znam siebie lepiej i wiem, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zawodowo zaś, jako konsultant SAP z kwalifikacją ACCA, mogę być angażowana do ciekawszych projektów, a więc szybciej się rozwijać i uczyć. Połączenie ACCA i SAP daje mi unikalne kompetencje, na które jest obecnie duży popyt na rynku pracy. Moim zawodowym planem na kolejne pięć lat jest zostać CFO z dużą wiedzą o finansach, rozwiązaniach technologicznych oraz umiejętnościami zarządzania. Każda przeczytana książka ACCA przybliża mnie do celu, a to najlepsza motywacja.

We współpracy z

Istnieje naturalna grawitacja ludzi z certyfikatem ACCA do stanowisk na wyższym szczeblu. Naturalnym środowiskiem są obszary finansów, działy księgowe, podatkowe, skarbu czy administracji.

Mateusz Gzyl, CFO w WearCo Sp. z o.o.