Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekruterów z ABB Business Services

Zobacz oferty pracy

Czy zamieszczać w CV zdjęcie? Czy pisać o umiejętnościach miękkich? Jak dalej będzie toczył się proces rekrutacji, jeśli już wysłałem CV do pracy w ABB Business Services? Odpowiedzi na te i inne pytania, najbardziej nurtujące kandydatów, udzielili: Marcin Kwiecień i Krzysztof Nowak, Talent Acquisition Partnerzy.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
05.04.2019
Fot. Kieran Osborn / Unsplash
Zobacz
oferty pracy

Umiejętności miękkie

1. Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami? Czy warto o nich pisać w CV?

Marcin Kwiecień, Talent Acquisition Partner: Praca w firmie tak dużej jak ABB, to przede wszystkim praca z ludźmi. Dlatego umiejętność pracy w grupie i nastawienie na dobrą współpracę są dla nas bardzo ważnymi cechami. Istotne jest także zaangażowanie w pracę oraz lojalność, ponieważ zdecydowanie wpływają one na szybszy rozwój zarówno całego zespołu, jak i procesu.

W naszej organizacji mamy wiele ciekawych projektów (np. związanych z automatyzacją czy harmonizacją procesów), dlatego przydatna będzie elastyczność kandydata oraz umiejętność adaptacji do nowych warunków, co ułatwi pracę w tak dynamicznym środowisku.

Czy warto wpisywać umiejętności miękkie w CV? Jak najbardziej, jednak należy pamiętać, że na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może o te umiejętności dopytać. Warto więc zastanowić się, dlaczego uważamy, że posiadamy daną umiejętność i w jakich sytuacjach okazała się ona przydatna. Dobre przykłady mogą wyraźnie zwiększyć szanse na powodzenie w procesie rekrutacji.

Rozwój pracowników

W jaki sposób Państwa firma wspiera rozwój swoich pracowników?

Marcin Kwiecień: W ABB mamy kilka narzędzi, które z powodzeniem wykorzystujemy, aby rozwijać naszych pracowników. Przede wszystkim nasze procesy są kompleksowe oraz zaawansowane, co oznacza, że pracownik wraz ze zdobywaniem doświadczenia zapoznaje się z coraz trudniejszymi zagadnieniami. Organizacja jest duża, co daje możliwość poznania pracy innych zespołów, a także rozwoju na innym stanowisku w ramach naszej firmy.

Poza tym, oferujemy szereg szkoleń wewnętrznych, zewnętrznych oraz online, które pozwalają poszerzyć kwalifikacje lub odświeżyć wiedzę już posiadaną. Dodatkowo, poprzez udział w projektach można rozwijać kompetencje wykraczające poza standardowe obowiązki.

Ostatnia rada przed rozmową o pracę

Jaką radę chciałby Pan przekazać naszemu czytelnikowi, który chwilę po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał właśnie rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?

Marcin Kwiecień: Najpierw warto na spokojnie zapoznać się z profilem firmy, przeczytać informacje o działalności ABB, naszych wartościach i osiągnięciach. Myślę, że po takiej lekturze motywacja do podjęcia pracy właśnie u nas wzrośnie.

Po drugie, zachęcam do zapoznania się z samym opisem stanowiska i zadania sobie pytania, czy dobrze go rozumiem. Oczywiście rekruter podczas rozmowy przedstawi ofertę szerzej, ale warto również samemu poszukać powiązanych informacji, by lepiej zrozumieć codzienne obowiązki.

Nasze rozmowy rekrutacyjne są w dużej mierze w języku angielskim, więc pomocne będzie także przygotowanie się pod kątem językowym.

Przed rozmową zachęcam też do ustrukturyzowania swojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego oraz wskazania dobrych przykładów obrazujących odniesione sukcesy i pozytywnie rozwiązane trudne sytuacje. Potem pozostaje już tylko pojawienie się na rozmowie z motywacją, zaangażowaniem i dobrą energią.

Proces rekrutacji od A do Z

4. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy jest stały od lat?

Krzysztof Nowak, Talent Acquisition Partner: Projektując nasz proces rekrutacyjny, braliśmy pod uwagę kilka czynników. Chcieliśmy, by był skuteczny, szyty na miarę – odpowiadający na potrzeby naszego biznesu, a jednocześnie efektywny i szybki. Wielostopniowe procesy są nużące dla kandydatów i niepotrzebnie wydłużają podjęcie decyzji o zatrudnieniu. W większości przypadków nasz proces składa się z dwóch etapów.

Kandydat odbywa wstępną rozmowę telefoniczną z jednym z doświadczonych rekruterów, w trakcie której sprawdzana jest m.in. jego motywacja czy zdolności komunikacyjne. Dodatkowo  rekruter stara się zdobyć informacje na temat doświadczenia i zainteresowań zawodowych kandydata, umożliwiające ocenę jego kompetencji na konkretne stanowisko pracy. Zdarza się, że podczas takiej rozmowy rekruter odkrywa, że kandydat byłby zdecydowanie bardziej odpowiedni na inne stanowisko pracy i proponuje udział w innej rekrutacji.

Jeśli aplikujący zostanie oceniony przez rekrutera pozytywnie, otrzymuje zaproszenie na spotkanie bezpośrednio z przyszłym przełożonym – managerem danego zespołu czy działu. Tutaj badane są przede wszystkim twarde umiejętności i doświadczenie kandydata. Mogą pojawić się też pytania kompetencyjne lub behawioralne. Spotkanie takie daje również kandydatowi szansę na zadanie pytań i uzyskanie odpowiedzi dotyczących samego stanowiska, zespołu czy projektów, które ten zespół realizuje.

Na niektóre role przeprowadzane są testy z Excela lub testy językowe – do naszych działów finansowych prowadzimy stały nabór osób władających językami obcymi jak niemiecki, włoski, francuski czy hiszpański. Czy nasz proces rekrutacyjny jest stały od lat? Zdecydowanie nie. Nasz proces ciągle ewoluuje, dostosowując się do dynamicznych zmian na rynku pracy.

Najczęstsze błędy w CV

5. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV kandydatów? Czy warto dodać zdjęcie w CV? I co w kwestii zainteresowań – czy powinniśmy podać taką informację?

Krzysztof Nowak: Zdjęcie w CV nie jest konieczne i w żaden sposób nie wpływa na decyzję rekrutera podczas przeglądania aplikacji czyli tzw. „CV screeningu”. Decydując się na dodanie zdjęcia pamiętajmy jednak, by nie było to zdjęcie zbyt nieformalne (np. z wakacji) – aplikujemy w odpowiedzi na ofertę pracy, fotografia powinna więc przedstawiać nas w profesjonalny sposób.

Co do zainteresowań – uważam, że zawsze warto wymienić je w CV, w charakterze zwięzłej informacji. Taka sekcja wprowadza do resumé ludzki element, pokazując że poza pracą mamy swoje pasje i możemy być interesującymi partnerami w rozmowie.

Co do najczęściej popełnianych błędów – pamiętajmy, by aplikując do globalnej korporacji, używać CV w wersji angielskiej. Języka używa się tu na co dzień, a manager, do którego zespołu aplikujecie, wcale nie musi znać języka polskiego. Kolejnym, często popełnianym błędem jest niedostosowanie CV, jeśli chodzi o ilość zawartych w nim danych. Za duża lub przeciwnie – niedostateczna ilość informacji, potrafi mocno utrudnić ocenę kandydata na etapie wstępnej selekcji. Poza nazwą poprzednich pracodawców i tytułem stanowiska, warto wymienić najważniejsze obowiązki, które wykonywaliśmy w danej pracy, pochwalić się umiejętnościami przydatnymi na stanowisku, na które aplikujemy, np. doświadczeniem w pracy z SAP-em, specjalistycznym kursem księgowości lub Excela, czy certyfikatem Six Sigma.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Krzysztof Nowak
Talent Acquisition Partner ABB Business Services

Absolwent kierunku business management na University of Huddersfield i Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie na kierunku HR Management. Przez 8 ostatnich lat zajmował się rekrutacją dla dużych firm inżynieryjnych i technologicznych. W ABB pracuje w roli Talent Acquisition Partnera, zajmując się koordynacją procesów rekrutacyjnych.

Ekspert: Marcin Kwiecień
Senior Talent Acquisition Partner ABB Global Business Services

Absolwent Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Fotografii. Od 8 lat zajmuje się doradztwem personalnym oraz rekrutacją dla dużych firm, głównie w obszarze finansów. W ABB pracuje w roli Senior Talent Acquisition Partnera, będąc odpowiedzialnym za koordynację procesów rekrutacyjnych.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również