Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Między pracą a życiem osobistym. Jak zachować work-life balance?

Pogodzenie życia zawodowego i osobistego może być wyzwaniem. Równowagę trzeba jednak zachować.
Kategoria: Poradnik kariery
27.06.2022
Fot. unsplash.com

Kiedyś granice między pracą a domem były dość jasne. Dziś, gdy dom bywa naszym biurem, utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym nie jest już takim łatwym zadaniem. Technologia, która umożliwia stałe połączenie, może sprawić, że praca zacznie wtapiać się w Wasz czas wolny. Utrzymanie balansu jest jednak możliwe. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

1. Odrzućcie perfekcjonizm.

Jak wskazuje dr Marilyn Puder-York, autorka książki „The Office Survival Guide”, kluczem do zachowania aktywności zawodowej na satysfakcjonującym poziomie jest danie sobie marginesu błędu. Wiele osób osiągających wysokie wyniki rozwija perfekcjonistyczne tendencje w młodym wieku, gdy wymagania dotyczące ich czasu ograniczają się do szkoły, hobby i być może pracy pozaszkolnej. Cytując dr Marilyn: „w miarę jak życie staje się bardziej złożone, trudno z perspektywy neurologicznej i psychologicznej zatrzymać nawyk perfekcjonizmu”. Prowadzi to najczęściej do wypalenia.

2. Zróbcie krok w tył od skrzynki mailowej.

Artyści doskonale zdają sobie sprawę z roli pauzy w muzyce. Cisza pozwala wybrzmieć słowom i nutom. Podobnie jest z tzw. koncertami unplugged, gdy muzycy odłączają instrumenty od wzmacniaczy, by można było doświadczyć wystąpienia w inny sposób.

Odejście od permanentnego sprawdzania poczty czy innych notyfikacji poza godzinami pracy (a także podczas przerwy) może okazać się zbawienne nie tylko dla Waszego zdrowia, ale też kontaktów zawodowych.

3. Żyjcie zdrowo.

Utrzymanie zdrowego stylu życia odgrywa dużą rolę w dążeniu pracownika do osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Rzadko chorujący pracownicy są jak klejnoty w koronie każdej organizacji. Nieodpowiedni work-life balance zaburza zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników, a to zmniejsza ich produktywność. Wolny od stresu umysł jest jak pokój pełen słońca – łatwiej się w nim odnaleźć i funkcjonować. W odsłonieniu żaluzji pomóc może np. medytacja, ćwiczenia lub joga.

Nasz autonomiczny układ nerwowy dzieli się na układ współczulny (odpowiada na stres organizmu) i przywspółczulny (odpowiada za odpoczynek i poprawę trawienia) [1]. Bardzo istotne jest pobudzanie właśnie drugiego układu. By zrównoważyć stres w pracy warto głęboko oddychać, zmienić otoczenie czy lepiej się odżywiać.

4. Uczyńcie pracę bardziej elastyczną.

Spróbujcie porozumieć się z szefem w sprawie wdrożenia nienormowanego czasu pracy. Jeżeli lubicie dłużej pospać, może zamiast o 8, da się ją zacząć o 9:30? Typowe sowy to osoby, które uzyskują najwyższą sprawność w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Przełożony powinien dostosować godziny pracy do Waszej efektywności. Introwertycy pracujący w formule open office również mogą mieć problemy z koncentracją. Jeżeli zaliczacie się do tej grupy, podkreślcie, że praca z domu (nawet w formie hybrydowej) może okazać się lepszym sposobem na dostarczenie satysfakcjonującego wyniku.

5. Nauczcie się mówić „nie”.

Nie i już. Chociaż chcąc zabłysnąć w pracy, możecie starać się wykonywać nadmiarowe obowiązki, to jednak pamiętajcie, że głównie obowiązuje Was to, co zapisane w umowie o pracę. Jest to istotne zwłaszcza w momencie, w którym przełożeni lub współpracownicy chcieliby zacząć Was wykorzystywać. W ustaleniu tego, od których zadań należy zacząć pomóc może matryca Eisenhowera (tak, 34 prezydenta Stanów Zjednoczonych). Jak twierdził: „to, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne”. Jeżeli wyobrazicie sobie kartezjański układ współrzędnych, to:

  • w I ćwiartce znajdą się zadania niepilne, ale ważne (trzeba je zaplanować),
  • w II ćwiartce zadania pilne i ważne (do zrobienia teraz),
  • w III ćwiartce zadania pilne i nieważne (do oddelegowania),
  • a w IV ćwiartce zadania niepilne i nieważne (do odrzucenia).

Ten sposób patrzenia na obowiązki pomoże Wam lepiej zrozumieć, jakim zadaniom należy powiedzieć „nie”.

6. Odkryjcie znaczenie przerwy.

Przerwy między pracą pomagają lepiej radzić sobie ze stresem. Ludzkie ciało nie jest przystosowane do wielogodzinnej pracy. Aktywność fizyczna, taka jak krótki spacer lub ćwiczenia przy biurku, może być tutaj naprawdę pomocna.

Nawet 30-sekundowe mikroprzerwy są w stanie poprawić koncentrację, zredukować stres i uczynić pracę bardziej przyjemną [2].

15-minutowy relaks na każde półtorej godziny pracy pozwala mózgowi na konsolidację danych i lepsze przyswajanie wiedzy.

7. Ograniczcie aktywności marnujące czas.

Najpierw określcie, co jest najważniejsze w Waszym życiu. Ta lista będzie różnić się u każdego, więc upewnijcie się, że naprawdę odzwierciedla Wasze priorytety, a nie kogoś innego. Następnie wyznaczcie sztywne granice, aby poświęcić czas na osoby i działania o wysokim priorytecie. Jeśli zamiast wykonywać pracę, bezmyślnie surfujecie na Facebooku lub blogach o kotach, spróbujcie użyć oprogramowania zwiększającego produktywność.

Zauważyliście, że Wasz czas pochłaniają mniej konstruktywni ludzie? Znajdźcie sposoby na dyplomatyczne ograniczenie tych interakcji. Przeproście grzecznie, gdy jesteście zbyt zagadywani. Może warto czasem odmówić imprezowania do późnych godzin nocnych we wtorek? Skoncentrujcie się na ludziach i działaniach, które najbardziej Was rozwijają.

Źródła:

  1. "Układ przywspółczulny", fizjofit.pl.
  2. "The tiny breaks that ease your body and reboot your brain", bbc.com.
  3. "How to achieve work-life balance as a business leader", bizjournals.com.
Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również