Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Inwestycja w pracowników zapewnia nam innowacyjność i konkurencyjność na rynku

O tym, jak kształtują się plany rekrutacyjne w 2016 roku dla jednego z międzynarodowych centrów biznesowych, rozmawiamy z QIAGEN Business Services.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
18.04.2016

Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2016 roku?

QIAGEN Business Services to bardzo prężnie rozwijające się centrum usług biznesowych. W minionym roku zbudowaliśmy kilka nowych zespołów m.in. e-commerce oraz marketing, co skutkowało zatrudnieniem w sumie kilkunastu osób. Rok 2016 jest dla nas równie optymistyczny i pracowity. Rozwijamy HR operacje, dział IT i działy finansowe, a to oczywiście wiąże się z rekrutacją kolejnych pracowników.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska związane z finansami, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2016 roku?

W 2016 roku otworzyliśmy się na praktyki absolwenckie. Szukamy osób chętnych do zdobycia doświadczenia w zespołach zobowiązań, należności czy kontrolingu finansowego.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska związane z finansami, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Osób z dłuższym doświadczeniem w obszarze księgowości i finansów poszukujemy najczęściej do działu księga główna.

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

Efektywnych pracowników wyróżniają chęć uczenia się, umiejętność pracy w grupie, empatia, łatwość nawiązywania kontaktów i inicjatywność. Młodym kandydatom często brakuje cierpliwości w rozwijaniu swojej kariery. Przychodzą do firmy bez doświadczenia, jednak oczekują, że spektakularne sukcesy i idące za nimi awanse przyjdą od razu. Osoby zatrudniane krótko po studiach często nie są przygotowane do pracy w międzynarodowych i rozproszonych zespołach, bronią się przed samodzielnym podejmowaniem decyzji, nie potrafią sprawnie reagować na zróżnicowane konteksty kulturowe i brakuje im umiejętności związanych z terminowością i poczuciem odpowiedzialności za powierzony wycinek pracy.

Naszym pracownikom oferujemy szkolenia z umiejętności miękkich takich, jak efektywna komunikacja czy współpraca w grupie.

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2016 roku?  

Naszym pracownikom oferujemy szkolenia z umiejętności miękkich, takich jak efektywna komunikacja czy współpraca w grupie. W tym roku chcielibyśmy wprowadzić zintegrowany program szkoleniowy, wprowadzający młodych, mniej doświadczonych pracowników w zagadnienia księgowe. Wzmacniamy również kompetencje komunikacyjne naszych pracowników poprzez szkolenia językowe i takie, które uczą efektywnej współpracy w środowisku wielokulturowym, w którym mamy przyjemność pracować na co dzień.  

Dlaczego inwestycja w pracowników to Państwa zdaniem inwestycja na przyszłość?

Ciągłe zmiany technologiczne powinny być dla pracodawców motorem do rozwijania pracowników i podnoszenia ich kwalifikacji. Z jednej strony warto inwestować w pracowników, by stale pogłębiali swoją wiedzę i w pełni wykorzystywali technologiczne nowinki. Taka strategia zapewnia firmie innowacyjność i konkurencyjność na rynku. Z drugiej strony do prac wymagających wykonywania powtarzających się, rutynowych czynności coraz częściej wykorzystujemy maszyny. W związku z rozwojem technologii ten proces będzie się pogłębiał. W konsekwencji od pracowników będziemy coraz częściej oczekiwać przede wszystkim tych umiejętności, których nie potrafimy zakodować maszynom. Wśród nich kluczowe znaczenie będą miały szybka adaptacja do nowych sytuacji, kreatywność, dostrzeganie ukrytych znaczeń i sensów, umiejętność abstrakcyjnego myślenia czy zdolność rozumienia koncepcji w ramach różnych dziedzin nauki. Jestem przekonana, że rozwijając w naszych pracownikach kompetencje przyszłości, inwestujemy de facto w przyszłość firmy.

Ekspert: Hanna Spychalska-Waszek
HR Manager QIAGEN Business Services Sp. z o.o.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również