Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

ACCA, CIA, CFA… Które kwalifikacje są dziś trendy?

Przybywa finansistów z certyfikatami. Procentowo najszybciej wzrasta liczba posiadaczy CGAP. W liczbach bezwzględnych wygrywają polskie certyfikaty księgowe, a wśród kwalifikacji międzynarodowych jest nią ACCA. Za to biegłych rewidentów jest mniej niż rok temu.
Kategoria: Wiadomości
25.01.2012

Jeszcze w listopadzie 2010 roku przyglądaliśmy się, jak licznie są w Polsce reprezentowane poszczególne kwalifikacje zawodowe w finansach. Równie ciekawie brzmi pytanie o ich dynamikę wzrostu. Z danych uzyskanych od przyznających je instytucji wynika, że na przestrzeni ostatniego roku liczba większości wydanych certyfikatów i uprawnień zawodowych szybko rosła. Ale są i takie, w przypadku których rynek zdaje się już nasycać.

Poznaj kwalifikacje zawodowe w finansach »

To ostatnie można chyba powiedzieć o biegłych rewidentach. Mimo że do egzaminów wciąż przystępują nowi kandydaci, rejestr Krajowej Izby Biegłych Rewidentów już od kilku lat kurczy się z powodu rezygnacji dotychczasowych członków. W październiku 2010 figurowało w nim 7486 osób, obecnie jest ich o 50 mniej. Tylko nieznacznie wzrosła z kolei liczba doradców podatkowych. Utrzymuje się ona na poziomie ok. 9,1 tys. osób.


 

Masowe i elitarne


Przybywa za to najłatwiejszych do zdobycia certyfikatów księgowych (uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych) - posiada je już 54,4 tys. osób, o ponad 8 tys. więcej niż w poprzednim analizowanym przez nas okresie. Nie wiadomo wprawdzie, ile z nich faktycznie prowadzi biura rachunkowe, jednak dynamiczny wzrost w tej kategorii wskazuje na niesłabnące zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Z reguły jest ono największe wśród samozatrudnionych i małych firm.

W ujęciu procentowym wśród polskich kwalifikacji zawodowych najszybciej wzrasta liczba licencji Maklerów Giełd Towarowych (o 19 proc. w stosunku do października 2010). Stanowią oni jednak wciąż wąską grupę (230 osób) w stosunku do Maklerów Papierów Wartościowych - ten ostatni zawód samodzielnie może wykonywać ok. 2,5 tys. osób (o 170 więcej niż przed czternastoma miesiącami). Przybyło 47 doradców inwestycyjnych, co - biorąc pod uwagę elitarność tej specjalności i poziom trudności egzaminów - stanowi niezły wynik (w analizowanym okresie 14-procentowy wzrost).


 

Popularność ACCA nie słabnie


A co nowego wśród zagranicznych kwalifikacji w finansach? Tutaj raczej bez niespodzianek - liderem nadal jest ACCA, której przybywa rocznie około 120 członków. Od października 2010 ich liczba wrosła o około 150 osób. Łączna liczba 1150 zrzeszonych w ACCA finansistów jest podana w przybliżeniu, bo organizacja przeprowadza swoje podsumowania ujęciu od kwietnia do marca. Trend wzrostowy w najbliższym czasie raczej się nie zahamuje, bo wciąż utrzymuje się wysoka liczba studentów - w trakcie zdobywania kwalifikacji w Polsce jest około 3 tys. osób.

Poznaj kwalifikacje zawodowe w finansach »

Procentowo natomiast najszybciej przybywa właścicieli dyplomów CGAP (w badanym okresie z około 200 na 291 osób - skok prawie o 50 proc.) - kwalifikacji zawodowej dla audytorów zatrudnionych w sektorze publicznym, nadawanej przez the Institute of Internal Auditors. Najpopularniejsza kwalifikacja przyznawana przez tą organizację - CIA - również systematycznie zyskuje nowych przedstawicieli - obecnie łącznie jest ich w Polsce 585. Na uwagę zasługuje też wzrost liczby dyplomów CFA - w badanym okresie prawie 30-procentowy (z 260 na 336). Nie wiadomo niestety, ilu finansistom udało się zdać wszystkie egzaminy CIMA. Organizacja ta nie udostępnia informacji na temat liczby swoich członków w Polsce.

Zobacz również