Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Agent ubezpieczeniowy – wymarzona praca na własny rachunek?

Zobaczcie, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i jakie cechy powinna posiadać osoba, która chciałaby zacząć karierę w tej branży. 
Kategoria: Wiadomości
25.07.2018

Bycie agentem ubezpieczeniowy daje wiele możliwości rozwoju swoich kompetencji. Umożliwia też prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego jest to odpowiednia profesja dla osób, którym marzy się elastyczny i nielimitowany czas pracy, zarobki zależne wyłącznie od zaangażowania oraz praca na własny rachunek. 

Jak w każdym zawodzie, tak i w przypadku agenta ubezpieczeniowego, można wyróżnić konkretne cechy, które powinna posiadać osoba zajmująca się doradztwem w zakresie ubezpieczeń. Kandydata na to stanowisko charakteryzować powinna przede wszystkim komunikatywność oraz łatwość nawiązywania kontaktów.

Profil agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy powinien być przede wszystkim dobrym słuchaczem. Jego zadaniem jest przedstawienie klientowi oferty, która będzie dopasowana do jego potrzeb. Właśnie dlatego osoba wykonująca ten zawód powinna być otwarta na drugiego człowieka oraz czerpać przyjemność z kontaktów z innymi. Aktywne pozyskiwanie klientów, budowanie z nimi długoterminowych relacji oraz realizacja planów sprzedaży to nie wszystko. Bardzo ważne jest także nieustanne podnoszenie własnych kwalifikacji.

Doskonalenie zawodowe w branży ubezpieczeniowej przybiera różnorodne formy. Współpraca z profesjonalną multiagencją gwarantuje szkolenia oraz dostęp do kursów i paneli e-learningowych, dzięki którym agent rozwija swoje kompetencje interpersonalne, sprzedażowe oraz uzyskuje informacje dotyczące wszelkich zmian prawnych, które wpływają na pracę w tej branży. Wszystko to pozwala na umocnienie pozycji własnej firmy na rynku - wyjaśnia Monika Gołębiowska, koordynator ds. rozwoju sieci Domu Ubezpieczeniowego Spectrum.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Agentem ubezpieczeniowym może zostać osoba, która posiada minimum średnie wykształcenie i pełną zdolność do czynności prawnych. Początkiem kariery jest uzyskanie licencji agenta ubezpieczeniowego wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Czas oczekiwania na rejestrację w KNF to okres przygotowania się do podjęcia pracy w roli agenta, poznanie rynku ubezpieczeniowego oraz tajników sprzedaży.

W czasie szkoleń przyszli agenci zapoznają się z regulacjami prawnymi wpływającymi na rynek ubezpieczeń, ofertą towarzystw ubezpieczeniowych oraz uczą się obsługi odpowiednich programów, które ułatwiają codzienną pracę oraz obsługę klienta – dodaje Monika Gołębiewska z Domu Ubezpieczeniowego Spectrum.

Agent ubezpieczeniowy z własną działalnością

Po uzyskaniu licencji agent ubezpieczeniowy może otworzyć własną działalność. Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG, w którym przedstawia się wszelkie dane firmy oraz wskazuje wybraną formę opodatkowania. Po założeniu własnej działalności agent może podjąć współpracę z jedną z multiagencji działających na rynku.

Decydując się na założenie własnej działalności i podejmując współpracuję z multiagencją, mamy zagwarantowany elastyczny czas pracy i sami decydujemy o tym kiedy, i ile pracujemy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność. Warto również zaznaczyć, że współpraca z multiagencją gwarantuje profesjonalne wsparcie merytoryczne na każdym etapie działalności – dodaje ekspert Spectrum.

Współpracę z multiagencją można podjąć na dwa sposoby:

  1. Działanie jako lokalny doradca ubezpieczeniowy. Agent ubezpieczeniowy otrzymuje wtedy możliwość prowadzenia własnej działalności, którą może prowadzić z domu i połączyć ją np. z dotychczasową pracą na etat.
  2. Współpraca z multiagencją oparta na modelu franczyzowym. W tym przypadku agent otwiera lokalny oddział multiagnecji ubezpieczeniowej na zasadach przedstawionych w jej ofercie.

Otwarcie własnej działalności daje agentowi pełną swobodę projektowania swojej comiesięcznej prowizji. Wszystko zależne jest od jego doświadczenia, wiedzy, zdolności budowania trwałych relacji z klientami oraz tego, ile czasu i zaangażowania wkłada w swoją pracę – podkreśla Monika Gołębiewska.

Agentem ubezpieczeniowym można zostać bez względu na wiek i wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Zawód ten daje również możliwość prowadzenia własnej działalności. Właśnie dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się przebranżowić lub otworzyć swój pierwszy biznes, a przy tym sensownie zarabiać.

Źródło: informacja prasowa.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również