Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

AML i compliance, czyli nowa ścieżka kariery

Wielu młodych prawników i finansistów staje obecnie przed pytaniem - co dalej, gdzie zacząć i jak zaplanować karierę?
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
25.11.2013
Fot. rawpixel [Unsplash]

Tradycyjny zawód radcy prawnego czy adwokata powoli się wyczerpuje. Rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, a drogi kariery są zamknięte przez duże korporacje i rodziny prawnicze. Atrakcyjną perspektywą staje się tu kariera w compliance oraz zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy (anty money laudering, AML) w instytucjach regulowanych, takich jak banki czy firmy farmaceutyczne.

Czym zajmuje się compliance? 

Od momentu rozpoczęcia kryzysu, w dużej mierze spowodowanego rozluźnieniem nadzoru nad instytucjami finansowymi, obserwujemy wzrost liczby regulacji oraz wymagań dotyczących ich wdrożenia. W związku z tymi wymaganiami, powstała nowa komórka zajmująca się wprowadzaniem regulacji – compliance. Z czasem compliance, oprócz samego wdrażania nowych regulacji, stało się odpowiedzialne za sprawdzanie mechanizmów ich wdrożenia, monitorowanie i raportowanie. Compliance w większości instytucji odpowiada również za kontakt z organami nadzoru. Zazwyczaj compliance odpowiedzialna jest za etykę, nadzór nad systemem zapobiegania praniu pieniędzy. Dział ten blisko współpracuje również z działem marketingu i zaangażowany jest w tworzenie nowych produktów, otwieranie nowym linii biznesowych lub rynków (więcej o compliance na www.compliancepolska.pl).

– Compliance  i AML to ciekawa ścieżka kariery dla prawników oraz finansistów w krajowych instytucjach finansowych. To także droga do osiągnięcia sukcesu na skale światową – mówi Paweł Kuskowski, szef Global AML Division and Business Partnering Services w RBS, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska. – W Polsce dostępne są szkolenia i certyfikaty rozpoznawane zarówno w Europe jak i na świecie,pozwalające na zatrudnienie w najlepszych firmach międzynarodowych.

Compliance i AML stały się samodzielną ścieżką kariery.  Obecnie rynek w Polsce dla osób pracujących w AML i compliance to kilka tysięcy miejsc pracy, a najwyższe stanowiska to członkowie zarządów lub osoby raportujące do zarządów dużych instytucji finansowych. Nie ujawnia się tutaj widoczna na rynku tendencja przesuwania obsługi prawnej z instytucji do biur prawniczych. Osoby zaangażowanie w compliance muszą bardzo blisko współpracować z biznesem. Co więcej, coraz częściej stanowią one kanał współpracy z zewnętrznymi firmami prawniczymi. 

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy 

Podobnie jest z pracą w dziale odpowiedzialnym za zapobieganie praniu brudnych pieniędzy (AML). Tutaj większość stanowisk oferowanych jest w centrach usług dzielonych (shared services). Głównym minimalnym kryterium zatrudnienia jest bardzo dobra znajomość języków obcych. Standardowo jest to język angielski, ale też języki dodatkowe, takie jak rumuński, francuski, niemiecki. Obecnie w działach tych zatrudnionych jest parę tysięcy osób, a wzrost liczby osób w nich potrzebnych jest dynamiczny. W związku z rosnącym znaczeniem technologii w praniu pieniędzy rośnie zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem lub zainteresowaniem związanym z IT. 

AML jest bardzo interesującym działem, w szczególności jego ostateczny cel jakim jest zabezpieczenie systemu finansowego przed wykorzystaniem go do niecnych i przestępczych celów (np. finansowanie terroryzmu czy uwierzytelnianie dochodów pochodzących z działalność przestępczej).  Działania AML często stanowią podstawę do wszczęcia postępowania, którego wynikiem jest powstrzymanie szajek zajmujących się np. handlem żywym towarem. Jest to bardzo często niewidoczna i niedoceniana działalność instytucji finansowych.  

Jak zacząć?

Kariera w compliance nie wiąże się wyłącznie z wykształceniem prawniczym. Równie dobrze odnajdują się w tej funkcji osoby z wykształceniem ekonomicznym, związanym z zarządzaniem, jak również po filologii, socjologii czy europeistyce. Jedynym wymogiem wydaje się wola nauki, poznawania biznesu, umiejętność analizy prawa i innych regulacji.

Obecnie firmy poszukują znaczącej liczby osób do zatrudnienia w tych działach. Są to działy, które pozwalają na podróże międzynarodowe w ramach grupy firmy oraz zapewniające wieloletnią, zajmującą ścieżkę kariery. Pozwalają na rozwój zarówno specjalistyczny, poszerzanie wiedzę i obejmowanie stanowisk zarządzających jako Team Leader, manager czy ostatecznie szef działu. 

Środowisko compliance i AML jest coraz bardziej rozpoznawalne oraz skonsolidowane. Istnieją podmioty skupiające osoby pracujące w tych działach np. Stowarzyszenie Compliance Polska (www.compliancepolska.pl). Powstaje również coraz więcej szkoleń i certyfikatów. Jednakże w przypadku tych ostatnich należy zwrócić uwagę czy certyfikat jest rozpoznawany w środowisku compliance i AML.

Autorem wypowiedzi jest Paweł Kuskowski, szef pionu Zarządzania Funkcja Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Usług dla Partnerów Biznesowych w Grupie RBS, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska.

Zobacz również