Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Drogowskazy Kariery, czyli jak pomóc nieprzygotowanym studentom

O ostatniej edycji Drogowskazów Kariery, która właśnie się zakończyła, rozmawiamy z Magdaleną Sewerynik, studentką SGH w Warszawie i członkinią NZS-u na tej uczelni.
Kategoria: Wiadomości
28.03.2013
Magdalena Sewerynik
Studiuję w: Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Warszawskim
Działam w następujących organizacjach studenckich: Niezależne Zrzeszenie Studentów Szkoły Głównej Handlowej
Moje plany zawodowe: cały czas szukam najlepszego dla siebie miejsca
Planowane lub odbyte praktyki: 2012 – ING Bank Śląski, Dział Sprzedaży Produktów Transakcyjnych Klientów Strategicznych
U mojego przyszłego pracodawcy znaczenie będą miały: otwartość na ludzi oraz możliwości rozwoju

Jak oceniasz tegoroczną edycję Drogowskazów Kariery? Czy studenci chętnie biorą udział w tego rodzaju wydarzeniach?

Tegoroczne Drogowskazy Kariery możemy zaliczyć do udanych. Na nasze warsztaty zapisało się ponad 3000 osób, czyli więcej niż w zeszłym roku. Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Staramy się, aby były to zajęcia, w których studenci biorą aktywny udział, a nie tylko słuchają. 

Jak wygląda obecnie przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy?

Niestety, spora część studentów wchodzi na rynek pracy "nieprzygotowana". Ale coraz więcej młodych zdaje sobie sprawę, że kształcenie oferowane przez uczelnie zwykle nie wystarcza – nie dostarcza nam podstawowych umiejętności wymaganych przez pracodawców.  Te "braki" można nadrobić w różnoraki sposób: poprzez praktyki oraz staże, działalność studencką oraz branie udziału w warsztatach oraz case studies prowadzonych przez firmy. Media dodatkowo mocno straszą studentów perspektywą braku pracy. Bezrobocie wśród młodych jest rzeczywiście wysokie - i studenci mocniej rozglądają się za możliwościami zyskania nowych umiejętności oraz doświadczeń jeszcze na studiach.

W tym roku zorganizowaliście ponad dwieście warsztatów w całej Polsce o bardzo zróżnicowanej tematyce. Czy tematy ustalają partnerzy, w tym pracodawcy, czy tematyka spotkań powstaje w wyniku zapotrzebowania wśród studentów?

W listopadzie przeprowadziliśmy ogólnopolską ankietę branżową, w której wzięło udział ponad 2000 studentów. Dzięki temu udało nam się poznać zapotrzebowanie studentów na poszczególne tematy warsztatów w zależności od uczelni. Wybrane przez firmy tematy spotkań opierały się zarówno na wynikach tej ankiety, jak i na możliwościach firm.

Czy podczas Drogowskazów Kariery studenci mają szansę dowiedzieć się o stażach i praktykach?

Jak najbardziej. Dzięki naszym warsztatom studenci mają możliwość bezpośredniego porozmawiania z pracownikami firm, a także dowiedzenia się od nich o możliwościach rozwoju kariery. Na niektórych uczelniach były także wystawione stoiska firm, przy których pracownicy promowali pracę oraz praktyki u swojego pracodawcy. 

W Poznaniu odbyła się bardzo ciekawa debata "Beznadziejne praktyki v. niepraktyczni studenci". I jakie są wnioski?

Wina leży niestety po obu stronach. Niektórzy pracodawcy po prostu wykorzystują fakt, iż studenci chcą lub muszą odbyć praktyki i zatrudniają studentów do prac, które są mało rozwojowe i niczego nowego nie nauczą. Z drugiej strony studenckie przygotowanie do pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia.

W przyszłym roku kolejna edycja Drogowskazów. Czy zaskoczycie czymś uczestników?

Na pewno zaskoczymy większym zasięgiem projektu. Na więcej szczegółów musimy poczekać do przyszłej edycji.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również