Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Ekonomista - zawód (nie)zaufania publicznego

Ponad połowa polskiego społeczeństwa (57 proc.) nie ufa żadnemu ze znanych ekonomistów - podaje "Puls Biznesu" na podstawie sondażu przeprowadzonego przez PBS.
Kategoria: Wiadomości
15.02.2013
Ostatnio opublikowaliśmy wyniki badania Edelmana, firmy z branży PR, z którego wynika, że nie ufamy branży finansowej. Sondaż na zlecenie dziennika "Puls Biznesu" potwierdza te spostrzeżenia i podkreśla, że w Polsce brak jest autorytetów ekonomicznych.

Najbardziej nieufni są ludzie młodzi w przedziale wiekowym 15-24 lata - żadnemu ekonomiście nie ufa aż 81 proc. badanych.

Wiek to nie jedyny wyznacznik poziomu zaufania. W grupie osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym "nikomu nie ufa" aż 71 proc. badanych. Sytuacja kształtuje się inaczej wśród osób po studiach - tylko 37 proc. nie ma żadnego zaufania do ekonomistów.

Niski poziom zaufania społeczeństwa do "celebrytów" świata ekonomii to efekt braku edukacji w zakresie zagadnień ekonomiczno-gospodarczych - twierdzą politolodzy na łamach "Pulsu Biznesu".

Leszek Balcerowicz - przedstawiciel szkoły ekonomicznej zwanej monetaryzmem; absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (do 1990 roku: Szkoła Główna Planowania i Statystyki); ukończył także studia MBA na Saint John's University w Nowym Jorku
Ufa mu 11 proc. Polaków.

Marek Belka - absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim; profesor nauk ekonomicznych; ekspert w zakresie polityki antyinflacyjnej oraz ekonomii stosowanej.
Ufa mu 7 proc. Polaków.

Zyta Gilowska - absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim; obecnie profesor zwyczajny i wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Ufa jej 5 proc. Polaków.

Jan Krzysztof Bielecki - absolwent ekonomiki transportu na Uniwersytecie Gdańskim; przedstawiciel Polski w Europejskim Banku odbudowy i Rozwoju w Londynie; w latach 2003-2010 prezes Banku Pekao.
Ufa mu 3 proc. Polaków.

Jacek Rostowski - absolwent stosunków międzynarodowych na University College London oraz ekonomii na London School Economics and Political Science.
Ufa mu 3 proc. Polaków.

Grzegorz Kołodko - absolwent SGH w Warszawie; również wykładowca tej uczelni; stypendysta Fulbrighta na University of Illinois.
Ufa mu 3 proc. Polaków.

Witold Orłowski - absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim; specjalista w zakresie ekonomii stosowanej i makroekonomii; habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim; od 2006 roku  główny doradca ekonomiczny firmy PwC.
Ufa mu 3 proc. Polaków.

Ryszard Bugaj - absolwent ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał również tytuł doktora.
Ufa mu 2 proc. Polaków.

Stanisław Gomułka - magister inżynier fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, ale doktorat zrobił już z zakresu ekonomii; wieloletni pracownik London School of Economics.
Ufa mu 2 proc. Polaków.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również