Temat tygodnia
Zobaczcie, jaki udział mają kobiety we wdrażaniu innowacji już dziś, a co może być melodią przyszłości.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Lwice, rekiny i gazele, czyli o zwierzęcej naturze biznesu

Kto w biznesie może być określany mianem białego słonia, wilka czy tygrysa biznesu? Sprawdźcie, czy znacie wszystkie nazwy zwierząt, którymi nazywani są polscy biznesmeni i polskie bizneswoman.
Kategoria: Wiadomości
07.01.2019

Spójrzcie na zdjęcie powyżej. Rycząca lwica jest wściekła, bo partner zjadł jej ostatni kawałek krwistego mięsa. W tym momencie może rozszarpać każdego, kto stanie na jej drodze. Lepiej się nie zbliżać. Co może łączyć ją z bizneswoman? Na pewno cechy takie jak: zdecydowanie, siła i waleczność. Lwica biznesu to częste określenie odnoszące się do kobiet, które odnoszą sukces w biznesie. To wybitne jednostki, które twardo stąpają na ziemi i wytrwale walczą do celu. Widzicie analogię?

Nazw zwierząt, które stosowane są do nazwania ludzi biznesu jest więcej. Zobaczcie zestawienie, w którym zebraliśmy wszystkie tego typu wyrażenia, które zna polska sieć (i wyszukiwarka Google):

Rekiny biznesu

Rekiny to zwierzęta, które mają największe mózgi wśród ryb, ale to nie ta cecha jest wykorzystywana przy opisie ludzi biznesu. W Słowniku Języka Polskiego PWN, pojawiają się następujące określenia:

«o potentacie finansowym, bezwzględnym w interesach»
«o osobie lub firmie mającej bardzo silną pozycję i duże wpływy»

Wyrażenie "rekiny biznesu" podkreśla więc takie cechy biznesmenów jak: siła, wpływowość, bezwzględność w dążeniu do celu, agresywność działania i wojowniczość.

Ciekawostka przyrodnicza: rekiny nie mają naturalnych wrogów (wyjątkiem jest orka!). 

Tygrysy biznesu

Tygrysy to drapieżniki z rodziny kotowatych, blisko spokrewnione z lwem, lampartem i jaguarem. 

Wyrażenie "tygrysy biznesu" podkreśla siłę i władzę ludzi biznesu, możliwość podejmowania przez nich kluczowych decyzji. 

Gazele biznesu

Gazela to potoczna nazwa nadawana grupie gat. ssaków z rodziny krętorogich, należących do antylop. Słynie z tego, że biega szybko i zręcznie, a do tego ma smukłą budowę i duże oczy. 

Metafora gazeli została wykorzystana do nazwania o najstarszego rankingu małych i średnich przedsiębiorstw, organizowanego przez Puls Biznesu. "Gazele Biznesu" to nagroda dla firm, których przychody i zyski zwykle rosną najszybciej. 

Orły biznesu

Orzeł pojawia się w znakach herbowych wielu narodów i państw. Za ptaka królewskiego uchodził już w starożytnej Grecji i Rzymie jako król ptaków i jako ptak symbolizujący władzę królewską. Słownik Języka Polskiego PWN wskazuje, że mianem orła można też określić człowieka:

«o człowieku bardzo zdolnym, wyróżniającym się»

"Orzeł biznesu" to określenie, które często stosuje się jako nazwę dla konkursów biznesowych. Wyróżnia się w nich prezesów, właścicieli oraz osoby, które mają bezpośrednio wpływ na sukces przedsiębiorstwa. 

 

Gepardy biznesu

Gepard to najszybszy z ssaków - w pogoni za zdobyczą może osiągnąć prędkość nawet 100 km/h! To właśnie szybkość i dynamika w działaniu są cechami, które charakteryzują gepardy biznesu. Pod tą nazwą kryje się także kilka ważnych wyróżnień dla ludzi biznesu. 

Wilki biznesu

Wilk to największy gatunek z rodziny psowatych, który charakteryzuje się uzębieniem typowym dla drapieżcy. Ale - znowu - to nie zęby i cechy zewnętrzne są kluczem do zrozumienia analogii między zwierzęciem a człowiekiem. 

Określenie "wilka biznesu" zwykle idzie w parze z przymiotnikiem "młody". O młodych wilkach biznesu zwykle pisze i mówi się w kontekście młodych osób, ktore mają potencjał i predyspozycje do tego, by zrobić wielką karierę. 

Delfiny biznesu

Delfiny to jedyne zwierzęta w naszym zestawieniu, które nie są drapieżnikami. Delfiny lubią towarzystwo, o czym może świadczyć to, że tworzą duże stada (liczące nawet do 1000 osobników, grupa podstawowa liczy do 15 sztuk).

"Delfiny biznesu" są więc zupełnym przeciwieństwem rekinów. Cechuje je działanie na zasadzie współpracy i wzajemnej pomocy. 

Źródła:

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktorka strony KarierawFinansach.pl MBE group

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne (dziś Polska Press Grupa), Ringier Axel Springer i Marquard Media. W MBE group jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również