Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Moje miejsce pracy – moje środowisko

Zobacz oferty pracy

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Agnieszką Maciejewską, Dyrektor ds. Personalnych w EY Polska (dawniej Ernst & Young) w ramach naszego cyklu „Szersze spojrzenie”. Zobacz organizację z bliska.
Akcja redakcyjna: Szersze spojrzenie
Kategoria: Wiadomości
06.10.2014
Fot. Nastuh Abootalebi [Unsplash]
Zobacz
oferty pracy

Jak w EY wspierają Państwo nowego pracownika, aby szybciej zaaklimatyzował się w nowym miejscu pracy? Na czym właściwie polega przyjazne środowisko pracy?

Zatrudnienie nowej osoby jest dla nas dużym wydarzeniem. Mam na myśli wiosenny proces rekrutacji, jak wszystkie osoby, które dołączają w każdym miesiącu. Rozpoczęcie pracy każdej osoby jest szczegółowo przygotowywane. Nie ma tu przypadku: od pierwszego dnia mamy dla niej od razu gotowe zadania merytoryczne. Oczywiście, nie znaczy to, że rzucamy ją na głęboką wodę bez pomocy. Jesienią, kiedy pracę rozpoczyna duża grupa absolwentów, program wprowadzający trwa cały miesiąc. Zapewniamy zarówno merytoryczne szkolenia, jak i zapoznanie z kulturą organizacji w mniej formalnej atmosferze. Dodatkowo, szkolenia metodologiczne oraz administracyjne są niezbędne, bo w dużej firmie – takiej jak EY – trzeba najpierw rozeznać się w istniejących procesach, żeby zrozumieć jej funkcjonowanie. Ważnym elementem wdrożenia jest poznanie kultury organizacji. Stawiamy na to, żeby osoby, które do nas przychodzą, poznały nasze wartości, nauczyły się sposobu pracy i współpracy w zespołach oraz nabrały pewności, że EY to firma dla nich.

Zatrudniamy studentów z najlepszych uczelni i bardzo ufamy w ich wiedzę merytoryczną, niemniej jednak jest to wiedza uniwersytecka. Mając takie podstawy, uzupełniamy je informacjami, które mogą być przydatne przy projektach w bezpośredniej współpracy z klientem.

Proces wdrażania pracowników do pracy jest rozbudowany i rozciągnięty w czasie. Nawet jeśli proces formalny trwa około miesiąca, to poznawanie firmy i jej sposobu funkcjonowania, zespołów oraz nawyków, trwa około roku. Tak wynika z naszego doświadczenia.

Od pierwszego dnia pracownik wchodzi w program rozwijania swoich kompetencji. Warto tu wspomnieć o programie EYU. Jest to nie tylko nasza oferta, ale i obietnica. Po pierwsze, szkolenia, które się nie kończą na żadnym etapie kariery: również partnerzy jeżdżą na seminaria dotyczące umiejętności przywódczych i wiedzy merytorycznej. Jednocześnie jest to zdobywanie doświadczeń przy projektach realizowanych dla największych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw. Dodatkowo, każdy pracownik otrzymuje wsparcie swoich mentorów – bardziej doświadczonych kolegów, którzy są odpowiedzialni za rozwój profesjonalny pracowników.

EY jest organizacją uczącą się, więc coaching i mentoring jest obecny w naszym życiu codziennym zarówno poprzez programy formalne, jak i nieformalne rozmowy. Dzielenie się wiedzą odbywa się w zespołach w sposób naturalny, zgodny z kulturą pracy w firmie.

Czy Państwa środowisko pracy zaprojektowane jest zgodnie z zasadami ergonomii?

Przede wszystkim staramy się, żeby miejsce pracy było atrakcyjne dla pracowników. Nieustannie szukamy inspiracji i rozwiązań, które są innowacyjne, ale zawsze właściwe i wychodzą naprzeciw tendencjom na rynku. Ergonomia jest podstawą. Nie wyobrażam sobie pracy w miejscu, które jej podstawowych założeń nie spełnia. Dlatego też co jakiś czas nasze biuro odwiedza specjalista, który pomaga naszym pracownikom m.in. w ustaleniu wysokości biurek i nabyciu odpowiednich nawyków siedzenia. Zdajemy sobie sprawę, że jest to kwestia uświadamiania, dlatego stale to monitorujemy. 

W najbliższym czasie planujemy przebudować biuro. Projektując je na nowo, skupimy się na tym, żeby biuro odpowiadało stylom pracy, jakie preferują nasze zespoły. Chcemy, aby przestrzeń w naturalny sposób wspierała aktywną współpracę pomiędzy zespołami poprzez organizację otwartej przestrzeni biurowej (także kuchnie czy miejsca pracy nieformalnej). Damy pracownikom  wolność wyboru miejsca, w którym chcą pracować. Taki układ biura powinien znacznie wpłynąć na efektywność pracy oraz sprzyjać powstawaniu unikatowych pomysłów i rozwiązań oraz odpowiadać na potrzeby młodych ludzi. 

Stawiają Państwo na utalentowanych pracowników. W jaki sposób weryfikują Państwo talenty podczas procesu rekrutacyjnego?

Podczas procesu rekrutacji do EY zwracamy uwagę na umiejętności analityczne, pomysłowość, inicjatywę i skuteczność. Dodatkowo ważne są dla nas: łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w zespole oraz rozwiązywania problemów, a także dobra organizacja pracy. Proces rekrutacyjny jest zaprojektowany tak, aby badać wszystkie te cechy i umiejętności. 

Na początek analizujemy CV kandydatów oraz oceny ze studiów, aby znaleźć osoby, które mogą się pochwalić zarówno dobrymi wynikami i osiągnięciami na uczelni, jak i sukcesami pozauczelnianymi. Te osoby zapraszamy na kolejny etap, gdzie poprzez testy online oraz papier-ołówek sprawdzamy umiejętności analizy danych liczbowych, informacji słownych oraz języka angielskiego. Kandydatów, którzy wykażą się odpowiednią wiedzą podczas testów, zapraszamy na rozmowy najpierw z przedstawicielem działu HR, a następnie z managerem działu, w którym kandydat ma zostać zatrudniony.

Dlaczego EY to idealne miejsce pracy dla profesjonalistów?

Firma EY oprócz tego, że jest idealnym pracodawcą, jest też absolutnym liderem w świadczeniu usług w naszej branży. Prestiż, którym się szczycimy, jest wynikiem realizacji konkretnych projektów i konkretnych korzyści, które przynosimy naszym klientom. I właśnie to oferujemy profesjonalistom – osobom z dużym i bardzo dużym doświadczeniem zawodowym: dołączanie do naszych zespołów, które składają się z osób o bardzo dobrej renomie, wysokich standardach pracy i współpracy z największymi graczami na rynku. 

Dajemy możliwość zaangażowania się w projekty, które przynoszą wartość nie tylko dla klienta, ale często wartość dla naszego kraju. Jesteśmy też uznanym przez rynek ekspertem w wielu dziedzinach i wielu sektorach rynku. To oznacza, że jeśli specjaliści chcą się rozwijać i realizować skomplikowane i trudne projekty, to wybierają EY.

Dowodem na to jest też niedawno otrzymana nagroda - drugie miejsce w czwartej edycji badania Najbardziej Pożądani Pracodawcy przeprowadzonego jesienią br. przez Antal International wśród 3085 specjalistów i managerów z całego kraju. Firma EY zajęła drugie miejsce w kategorii "Konsulting i Kancelarie Prawne". Wskazując pożądanych pracodawców w obszarze konsultingu, respondenci za najważniejsze czynniki uznali renomę firmy, prestiż obsługiwanych klientów i realizowanych projektów, jak również atrakcyjne wynagrodzenie, stabilność zatrudnienia czy styl zarządzania i kulturę organizacyjną firmy. Dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali! 

W jaki sposób pracownik ma wpływ na środowisko pracy w EY? Czy badają Państwo opinie pracowników na temat warunków pracy w EY?

Jesteśmy firmą, która zatrudnia osoby o wysokim kapitale intelektualnym. Ważne dla nas są ich opinie na temat tego, jak powinno wyglądać środowisko pracy.

Wszystkie obserwacje i komentarze, które otrzymujemy w rozmowach, są uważnie analizowane i na ich podstawie podejmujemy odpowiednie działania. Nie tylko wtedy, kiedy formujemy zespoły czy opracowujemy ofertę szkoleniową. Również wtedy, gdy przygotowujemy imprezy integracyjne, spotkania komunikacyjne. W tym wszystkim biorą udział nasi pracownicy, bo robimy to przecież dla siebie.

Żeby poznać opinię pracowników w sposób bardziej zorganizowany i dać sobie możliwość porównywania się z roku na rok, prowadzone jest badanie - Global People Survey. Jest ono realizowane przez firmę globalną dla EY na całym świecie w tym samym czasie. Składa się ono z serii wnikliwych pytań, dzięki którym możemy się dowiedzieć m.in. o tym, czy nowa strategia firmy jest dobrze rozumiana i realizowana lub czy satysfakcja z pracy równych zespołów się podnosi. Przy czym satysfakcja to bardzo ogólne słowo – aby ją określić używamy kilkudziesięciu pytań, aby mieć pewność, że widzimy kompleksowy obraz. Te pytania stawiają nam, jako pracodawcy, bardzo wysoką poprzeczkę, np. "W jakim stopniu jesteś zadowolony z pracy w EY?". Znaczny procent pozytywnych odpowiedzi jest oczywiście dużą satysfakcją, ale też wyzwaniem na przyszłość.

Dziękuję za rozmowę.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również