Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Nie ma co czekać na koniec kryzysu

Stabilizacja to ostatnie, czego mogą spodziewać się firmy w najbliższych latach, zarówno w polityce ekonomicznej, jak i w biznesie.
Kategoria: Wiadomości
26.10.2012

Koszty kryzysu, który toczy światową gospodarkę od 2008 roku już dawno przerosły te, poniesione przez stary kontynent w czasie II wojny światowej – mówił Dr Daniel Thorniley, prezes DT – Global Business Consulting podczas tegorocznego ACCA CFO European Summit. Próżno szukać jednego, prostego rozwiązania, które poprawi sytuację wszystkich państw borykających się dziś z kłopotami – przekonywał z kolei prof. Leszek Balcerowicz.


W dłuższej perspektywie europejskie firmy będą musiały zmierzyć się z dynamicznie zmieniającą się sytuacją i niepewnością, co do przyszłości, w połączeniu z wyjątkowo szybkimi zmianami otoczenia technologicznego. Przed nami lata, które będą wyjątkowo trudne dla biznesu. Wygrają te firmy, które zmianę uznają za swoje naturalne środowisko i będą potrafiły szybko się do niej dostosowywać – to główne wnioski z konferencji CFO European Summit, która odbyła się wczoraj w Warszawie. To największe tego typu spotkanie gromadzące dyrektorów finansowych i prezesów firm, które zorganizowała po raz piąty ACCA, międzynarodowa organizacja zrzeszająca finansistów.


Zobacz oferty pracy na stanowisku dyrektora finansowego >>


Nie ma jednego leku na wszystkie choroby


Tak na poziomie biznesów, jak i całych państw, każdy musi znaleźć swój własny sposób na kryzys.

– Choć powody trudności, z jakimi borykają się poszczególne gospodarki Europy i świata, są podobne, próżno szukać jednego lekarstwa, które uzdrowi wszystkich. Nie ma rozwiązań europejskich dla problemów włoskich czy irlandzkich. Są jedynie włoskie i irlandzkie rozwiązania dla włoskich i irlandzkich problemów - przekonywał prof. Leszek Balcerowicz, który na otwarciu konferencji omówił przyczyny i konsekwencje kryzysu fiskalnego i finansowego w Europie.

W jego ocenie obecne środki zaradcze podejmowane w walce z kryzysem na poziomie europejskim nie są wystarczające, gdyż nie rozwiązują fundamentalnych problemów, a nakierowane są jedynie na likwidację ich negatywnych skutków. To między innymi dlatego trudno spodziewać się w krótkim terminie poprawy sytuacji, przekonywał z kolei dr Daniel Thorniley, założyciel i szef DT Global Consulting:

– Biznes musi liczyć się z co najmniej dekadą poważnych turbulencji, a ostatnie, na co powinni sobie pozwolić managerowie, to optymizm - przekonywał.

Co ważne Polacy obok Rosjan i Turków mogą się jego zdaniem w tej trudnej rzeczywistości uważać za szczęściarzy. Nasze kraje są jednymi z niewielu, gdzie w kolejnych 20 latach można liczyć na w miarę pozytywny scenariusz ekonomiczny.Nie marnuj kryzysu


Jak z powodzeniem przeprowadzić firmę przez czas, kiedy jedynym pewnikiem jest nieustająca niepewność i zmienność? Według Ewana Willarsa z ACCA, jednego ze współautorów raportu „100 czynników determinujących przyszłość zawodów finansowych” zaprezentowanego podczas konferencji, podstawowym zadaniem managerów jest dziś oderwanie od codziennych, operacyjnych aktywności i skupienie się na “obserwowaniu horyzontu”, uważnym monitorowaniu otoczenia tak, aby firma była gotowa jak najszybciej zareagować.


– Choć zmiana może być gdzieś daleko przed nami, już dziś można poczuć wibracje, które ją przepowiadają. Kluczowym zadaniem managera jest dostrzeżenie tej zmiany i jak najlepsze przygotowanie na nią z wykorzystaniem narzędzi, którymi firma dysponuje już dziś – przekonywał.


Efektywna analiza danych, przejrzyste i wiarygodne raportowanie, dbałość o bezpieczeństwo cyfrowe organizacji i w końcu umiejętne korzystanie z globalnych zasobów talentów – to według eksperta ACCA czynniki, na których powinni skupiać się managerowie, chcący umiejętnie zarządzać finansami w dzisiejszych niepewnych i zmiennych czasach.


– Każda firma powinna zbudować sobie wewnętrzny, czuły radar, który stale będzie skanował sytuację w poszukiwaniu informacji o kierunku, w jakim zmiana podąży – przekonywał Ewan Willars.


Zobacz oferty pracy na stanowisku dyrektora finansowego >>


Inwestuj w rozwój


Technologia – to słowo, które obok słowa „kryzys” padało podczas CFO European Summit bodaj najczęściej. Dynamiczne zmiany technologiczne, zwłaszcza w obszarze komunikacji, jak i gromadzenia i przetwarzania informacji to istotny czynnik, który muszą brać pod uwagę zarządzający firmami. Niezależnie więc od trudnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa powinny rozważnie inwestować w nowe rozwiązania, zwłaszcza te podnoszące efektywność pracy ich zespołów.


– Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie obecnie popełniają zarządzający, jest ograniczanie wydatków na innowację i rozwój kadr. W sytuacji, kiedy tempo wzrostu gospodarczego hamuje we wszystkich najważniejszych gospodarkach świata i jest coraz mniej miejsc, które firmy mogą wykorzystać do ekspansji, wzrost może pochodzić tylko z innowacji – przekonywał Juergen Kahmann, z firmy Agentrics.


Kompetencje w obszarze zarządzania finansami są dziś wyjątkowo cenne. Nie wystarczy, że dyrektor finansowy będzie potrafił liczyć. Ważne, aby umiał budować relacje i skutecznie komunikować się na zewnątrz i wewnątrz organizacji, rozumiał kontekst makroekonomiczny i specyfikę branży w której pracują.


– W czasach kryzysu doświadczenie może byś naszym największym wrogiem – mówił Martin Turner, wiceprezydent ACCA. Podkreślał, że firmy, tak jak ludzie mają naturalną skłonność do przeceniania tego, co mają i niedoceniania wartości, jakie może przynieść nowa rzeczywistość.

– Zmiany nie należy się bać, a tylko nauczyć się nią efektywnie zarządzać. Zwłaszcza osoby, które zarządzają finansami firm powinny zrozumieć, że dziś nie wystarczy zdobywać kolejnych punktów w grze, ale trzeba na tyle, na ile to możliwe, kontrolować całą grę – przekonywał.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również