Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polskie fintechy są innowacyjne. Co je blokuje?

Polski sektor nowoczesnych technologii finansowych jest znany z innowacyjności, brakuje mu jednak odpowiedniego finansowania i przyjaznych regulacji. Oto co jest potrzebne do rozwoju polskich fintechów.
Kategoria: Wiadomości
19.07.2017

Polska jest największym ośrodkiem nowoczesnych technologii finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak wartość inwestycji venture capital w stosunku do PKB wynosi tylko 0,005%. Tymczasem na świecie fundusze VC odpowiadają za około 70% wartości całkowitych inwestycji w firmy finansowo-technologiczne. Jak wynika z analizy firmy doradczej Deloitte, skutkiem takiej sytuacji jest to, że dla 72% start-upów w Polsce głównym źródłem finansowania są pieniądze założycieli. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu i zdobycia nowych klientów dla polskich fintechów jest ekspansja zagraniczna.

Niezwykła innowacyjność

Obecnie rynek fintech w naszej części Europy wart jest około 2,2 mld euro, z czego prawie 860 mln euro – czyli około 3,6 mld złotych – przypada na Polskę. Wartość rynku oszacowano przy założeniu, że termin „fintech” odnosi się do rozwiązań informatycznych przeznaczonych dla sektora finansowego dostarczanych zarówno przez podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i nowe firmy. Są to rozwiązania dla bankowości, ubezpieczeń, zarządzania aktywami i rynków kapitałowych, pozyskiwania kapitału, finansów osobistych, płatności, danych i analityki, cyberbezpieczeństwa oraz pozostałych technologii.

Polski sektor finansowy wyróżnia się innowacyjnością nie tylko w porównaniu z innymi gałęziami naszej gospodarki, lecz także tle innych gospodarek europejskich. Niektóre z największych polskich banków są wręcz nazywane fintechami, pojedyncze rozwiązania technologiczne są już licencjonowane zagranicą – mówi Artur Martyniuk, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Fintech w piaskownicy

Jak wynika z analizy Deloitte, stopa zwrotu z kapitału własnego banków innowacyjnych może być większa niż dla całego sektora bankowego. Pozytywnym czynnikiem rozwoju rynku było uruchomienie przez największych ubezpieczycieli i banki w Polsce finansowania dla branży fintech w postaci programów akceleracyjnych, funduszy typu corporate venture capital oraz inwestycji bezpośrednich.

Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego chce umożliwić start-upom rozwój poprzez udostępnienie środowiska przypominającego „piaskownice regulacyjną” (regulatory sandbox), która polega na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której firmy mogą tworzyć, oferować i testować swoje innowacyjne rozwiązania przy ograniczonych wymogach regulacyjnych. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdziło się w Londynie, czyli europejskiej stolicy technologii finansowych.

Zagraniczne szanse

Co może pomóc polskim fintechom? Przede wszystkim ekspansja zagraniczna. Polskie instytucje finansowe do tej pory rzadko wychodziły na międzynarodowe rynki, dlatego wciąż jest to mało znacząca część ich działalności, co spowalnia proces skalowania innowacji na rynku w Polsce i za granicą. Jest to ważne, ponieważ fintechy i instytucje finansowe stanowią idealne partnerstwo, w którym fintechy dostarczają technologię, a instytucje klientów.

Dodatkowo, duża część firm z sektora finansowego jest opanowana przez inwestorów zagranicznych, przez co strategiczne decyzje podejmowane są w innych krajach. – Lepiej być fintechem za granicą niż w Polsce, bo to tam podejmowane są decyzje o potencjalnej inwestycji. W efekcie łatwiej jest przenieść działalność z rynków zagranicznych do Polski niż odwrotnie. Korporacje najpierw testują technologię na swoich rodzimych rynkach, a dopiero potem wdrażają ją w kolejnych krajach – wyjaśnia Artur Martyniuk.

Sytuacja mogła być utrudniona, ponieważ w Polsce regulator w celu ochrony interesów uczestników rynku, do tej pory był konserwatywny i ostrożny w podejściu do innowacji finansowych. W takich przypadkach także pomocna wydaje się ekspansja zagraniczna, która skutkuje nie tylko pozyskaniem nowych klientów, lecz także podleganiem pod obce, mniej restrykcyjne jednostki jurysdykcyjne. 

Fintech potrzebuje finansowania

Wśród powodów, które blokują ekspansję polskich fintechów, należy wymienić również niechęć inwestorów i przedsiębiorców do podejmowania wysokiego ryzyka. Eksperci są zdania, że sektor prywatny powinien być bardziej zaangażowany w finansowanie innowacji.

– Być może rozwiązaniem byłoby utworzenie programu podobnego do brytyjskiego „Enterprise Investment Scheme” i „Seed Enterprise Investment Scheme”. Program ten pozwala na złagodzenie negatywnych skutków nieudanej inwestycji i nie wymaga angażowania środków publicznych – mówi Artur Martyniuk. – Konieczna jest też zmiana podejścia inwestorów i przedsiębiorców. Inwestorzy już na wczesnym etapie inwestycji powinni wziąć pod uwagę, że w przyszłości start-up może wymagać dalszego dokapitalizowania, a przedsiębiorcy powinni działać bardziej odważnie i być bardziej zdeterminowani, aby osiągnąć zakładany, ambitny wzrost i skalowalność biznesu – dodaje.

Źródło: informacja prasowa Deloitte, Ekspansja zagraniczna jest warunkiem koniecznym rozwoju polskiego sektora Fintech

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również