Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zapowiedź konferencji Podatki 2010 2011. Nowelizacja VAT

W dniu 24 września 2010 roku Sejm RP uchwalił przygotowaną przez Ministerstwo Finansów nowelizację ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2011 roku.
Kategoria: Wiadomości
05.10.2010

Zmiany dotyczące podatku VAT dotyczą przede wszystkim dostosowania przepisów ustawy o VAT do obecnie obowiązujących w statystyce przepisów klasyfikacyjnych, określenia nowych zasad zwolnień z opodatkowania podatkiem VAT, modyfikacji zasad związanych z potwierdzaniem faktur korygujących, jak również odliczania VAT oraz obliczania współczynnika sprzedaży.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż aktualnie w ustawie o VAT świadczenie usług i dostawa towarów w obrocie krajowym są co do zasady identyfikowane przy pomocy klasyfikacji statystycznych. Powyższe ma zastosowanie m. in. do stosowania stawek preferencyjnych 7 proc. i 3 proc., jak również przy zwolnieniu z opodatkowania VAT. Jednakże dla celów podatkowych, w przeciwieństwie do regulacji statystycznych, stosowane jest PKWiU z 1997 roku. Natomiast dla celów statystycznych należy stosować PKWiU z 2008 roku. Zmiany wprowadzone przez Sejm RP mają przyczynić się do ujednolicenia zasad ewidencji obowiązujących na gruncie podatku VAT, jak również w statystyce.

 

Zobacz oferty pracy w doradztwie podatkowym » 

 

Mając na uwadze wskazane założenia w wyniku nowelizacji ustawy o VAT uchylono załącznik nr 4 do ustawy, który określał katalog czynności zwolnionych z opodatkowania, przenosząc jego treść do art. 43 ustawy. Ponadto przy określaniu charakteru zwolnień odstąpiono od odniesień do przepisów statystycznych, dostosowując je do treści przepisów unijnych. Oparcie definicji transakcji zwolnionych na Dyrektywie 2006/112 pozwoli polskiemu ustawodawcy na uniknięcie zarzutów niezgodności krajowych regulacji z prawem wspólnotowym.

 

Wśród najważniejszym zmian związanych z dostosowaniem polskich regulacji do prawa unijnego z pewnością należy wymienić zawężenie definicji usług szkoleniowych zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Po nowelizacji przepisów z takiego zwolnienia będą mogły korzystać jedynie podmiotu z sektora publicznego, jak również posiadające status instytucji oświatowych.

 

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących zmian zapraszamy Państwa na konferencję podatkową organizowane przez Akademię Biznesu MDDP w dn. 13-15 października w  Hotelu Sofitel Victoria *****. Wśród prelegentów omawiających zmiany m.in sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Adam Bącal oraz czołowy doradca podatkowy w Polsce Tomasz Michalik.

 

Więcej informacji

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również