Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Marcin Ludwiszewski szefem "Purple Team" w Standard Chartered

Marcin Ludwiszewski będzie odpowiadał za wzmocnienie współpracy między zespołem przeprowadzającym symulacje ataków ("Red Team") a zespołem chroniącym bank przed symulacyjnymi oraz rzeczywistymi atakami ("Blue Team").
Kategoria: Awanse
06.08.2020

Marcin Ludwiszewski jest ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa i liderem z bogatym doświadczeniem w funkcjonowaniu w międzynarodowym środowisku. W ciągu ostatnich 20 lat uczestniczył w pracach i przewodził zespołom dbającym o bezpieczeństwo informatyczne organizacji, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego.

Zanim dołączył do grona pracowników Standard Chartered, był liderem obszaru cyberbezpieczeństwa w Deloitte Polska, gdzie zbudował zespół wspierający klientów firmy w zagadnieniach z zakresu strategii i testowania bezpieczeństwa oraz obrony przed cyberatakami. Należy podkreślić, że był to jeden z pierwszych w Polsce komercyjnych zespołów pracujących w formule ʺRed Teamʺ. Prowadził on symulacje ataków odzwierciedlających metody działania cyberprzestępców, a z czasem w konwencji ʺPurple Teamʺ, gdzie zespoły ofensywne (ʺRed Teamsʺ) i defensywne (ʺBlue Teamsʺ) realizowały wspólne scenariusze ataków.

Wcześniej odpowiadał za bezpieczeństwo i odporność w 24 krajach regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) w Royal Bank of Scotland. Przed rozpoczęciem pracy w sektorze finansowym służył w ABW. W agencji odpowiadał m.in. za rozwój obszaru cyberbezpieczeństwa, uczestnicząc w tworzeniu zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (cert.gov.pl). Ponadto, wykładał kryptografię i analizę ryzyka bezpieczeństwa informacji na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także częstym prelegentem konferencji poświęconych kwestiom cyberbezpieczeństwa.

– Marcin Ludwiszewski wnosi do naszego międzynarodowego grona ekspertów bogatą wiedzę z sektora usług doradczych i bankowego dotyczącą obszaru cyberbezpieczeństwa. Ma także poparte sukcesami ogromne doświadczenie w budowaniu i rozwijaniu zespołu działającego w formule "Purple Team". Jego doskonałe rozeznanie w lokalnej puli talentów pomoże nam w dalszym rozbudowywaniu działów naszego globalnego centrum kompetencyjnego ds. cyberbezpieczeństwa w Warszawie o kolejnych światowej klasy ekspertów – powiedział Edward Crichton-Stuart, Global Head of Control – Trust, Data & Resilience w banku Standard Chartered.

Współpraca z najlepszymi

Standard Chartered rozpoczął budowę swojego globalnego centrum kompetencyjnego ds. cyberbezpieczeństwa na początku 2019 roku. W ciągu kilkunastu miesięcy stworzył jeden z najsilniejszych zespołów wyspecjalizowanych w tej dziedzinie w Polsce. Dziś zatrudnia ponad 100 ekspertów zajmujących się m.in. ochroną przed złośliwym oprogramowaniem, wykrywaniem cyberzagrożeń, cyberwywiadem, testami penetracyjnymi, zarządzaniem tożsamością, dostępami, ryzykiem, kontrolami, bezpieczeństwem chmury i sieci, reagowaniem na incydenty, ochroną oraz zarządzaniem danymi. Poza możliwością uczestniczenia w międzynarodowych projektach o strategicznym znaczeniu dla cyberobronności banku oraz dalszego rozwoju kompetencji, członkowie tego zespołu mają również okazję do współpracy z wiodącymi polskimi ekspertami, sprawującymi w Standard Chartered kluczowe stanowiska menedżerskie w obszarze cyberbezpieczeństwa.

– Cieszymy się, że Marcin Ludwiszewski dołącza do zespołu naszego globalnego centrum kompetencyjnego ds. cyberbezpieczeństwa, będącego jednym z filarów naszej działalności w Polsce. Nasze biuro w Warszawie powstało w 2018 roku, aby wspierać rozwój biznesu banku w Europie i Amerykach, ale także w innych częściach świata. Obecnie zatrudnia ponad 600 doświadczonych ekspertów. Bazując na ich wiedzy, świadczymy specjalistyczne usługi na rzecz innych spółek z Grupy Standard Chartered. Do naszych kluczowych obszarów biznesowych, poza cyberbezpieczeństwem, należy zapobieganie przestępczości finansowej, zarządzanie ryzykiem płynności i projektami z zakresu HR oraz negocjowanie kontraktów dot. instrumentów pochodnych z klientami korporacyjnymi i instytucjonalnymi – mówi Rowena Everson, dyrektor zarządzająca polską spółką Standard Chartered.

Źródło: informacja prasowa.  

Ekspert: Rowena Everson
Dyrektor zarządzająca Standard Chartered Global Business Services Sp. z o. o
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również