Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekruterów z ABB. Rekrutacje w 2021 roku

Zobacz oferty pracy

Hanna Piech i Marcin Kwiecień z zespołu Talent Acquisition w ABB opowiadają o obecnych rekrutacjach i tych, będących największym wyzwaniem w 2020 roku, a także o umiejętnościach miękkich, które są wysoko cenione u pracowników w obszarze finansowym.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
16.06.2021
Fot. Kaboompics
Zobacz
oferty pracy

1. Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy zaszły jakieś zmiany?

Marcin Kwiecień, Senior Talent Acquisition Partner w ABB: Procesy rekrutacyjne, zarówno do działów ABB w Krakowie, jak i w Łodzi, nie uległy zmianie w porównaniu do zeszłego roku. W związku z aktualną sytuacją oraz w trosce o komfort i bezpieczeństwo naszych kandydatów, prowadzimy głównie rekrutacje online. Organizujemy wideorozmowy, które zastąpiły tradycyjne spotkania rekrutacyjne w naszym biurze. W takim spotkaniu może uczestniczyć kilka osób z ABB, w tym menadżer zatrudniający. Zazwyczaj prosimy kandydatów o włączenie kamery, co daje chociaż namiastkę tradycyjnej rozmowy twarzą w twarz. Przy rekrutacjach na niektóre role można spodziewać się również testu językowego, technicznego czy badającego wiedzę merytoryczną.

2. Jakie było Państwa największe rekrutacyjne wyzwanie w ubiegłym roku? Na jakie stanowiska najtrudniej było Państwu zrekrutować pracowników?

Marcin Kwiecień: W zeszłym roku istotne znaczenie z perspektywy działań rekrutacyjnych miało poszukiwanie ekspertów w obszarze kontrolingu do naszego Centrum Kontrolingu w Łodzi, które umocniło swoją pozycję. Łódzki rynek pracy ma nieco inną specyfikę niż ten krakowski i znalezienie osób z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą w finansach stanowiło pewne wyzwanie.

Jeśli chodzi o Kraków, w związku z udanym przenoszeniem procesów finansowych z największych ośrodków ABB, zapadła decyzja, aby do naszego Centrum Usług Wspólnych zostały przetransferowane również procesy z mniejszych krajów, których wcześniej nie było w naszym portfolio. W tym przypadku wyzwaniem była rekrutacja specjalistów z doświadczeniem w księgowości oraz znajomością mniej popularnych języków obcych takich jak grecki, słoweński czy nawet hebrajski.

3. Jakie możliwości współpracy oferują Państwo studentom?

Hanna Piech, Talent Acquisition Partner w ABB: Przede wszystkim oferujemy możliwość odbycia praktyk w ABB. Rekrutacje tego typu są prowadzone przez cały rok, w zależności od zapotrzebowania w konkretnych działach. Nasze staże są oczywiście płatne i obejmują minimum 20 godzin pracy w miesiącu. Staże organizowane są w większości działów ABB i bardzo często są ułożone tak, aby osoba odbywająca praktyki miała możliwość zapoznania się z więcej niż jednym procesem.

Nasze praktyki mają więc na celu nie tylko rozwój stażystów w ramach danego procesu, ale również pomoc w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej i możliwość poznania szerszego kontekstu procesów oraz ich znaczenia pod kątem biznesowym.

Warto dodać, że wielu naszych stażystów zostaje z nami na dłużej, obejmując stanowiska Młodszych Specjalistów. Studentom ostatnich lat oraz absolwentom, którzy chcą rozwijać swoją karierę w kontrolingu możemy z kolei polecić nasz roczny program w Controlling and Planning Center of Excellence. Nabór do tegorocznej edycji właśnie zakończyliśmy, ale jeśli ktoś już planuje rozwój w tym obszarze finansów po studiach, warto go uwzględnić.

4. Jakie 3 umiejętności miękkie, Pana zdaniem, będą kluczowe u kandydatów do pracy w finansach w 2021 roku?

Marcin Kwiecień: Odpowiadając na to pytanie chciałbym nawiązać do wartości ABB, które moim zdaniem bardzo dobrze korespondują z umiejętnościami mile widzianymi u kandydatów. Są to: odwaga (Courage), troska (Care), ciekawość (Couriosity) i współpraca (Collaboration). Wartości te odzwierciedlają postawy i zachowania, które mają być naszym drogowskazem, kształtować nasze zachowania czy interakcje, w które wchodzimy ze sobą nawzajem: z klientami, partnerami i szeroko pojętym otoczeniem.

Co więcej, w czasach, które wyróżniają się wysoką dynamiką środowiska pracy oraz ograniczonymi możliwości bezpośrednich spotkań, takie cechy jak umiejętność współpracy w zespole, przystosowywanie się do zmieniającego się środowiska oraz efektywna organizacja pracy (a przy tym i zarządzanie własnym czasem) wydają się być szczególnie istotne, nie tylko w obszarze finansów.

5. Znajomość których programów lub narzędzi jest mile widziana lub obowiązkowa w pracy na stanowiskach związanych z finansami?

Hanna Piech: Obecnie znajomość obsługi komputera oraz podstawowych programów pakietu MS Office, takich jak Outlook, Excel czy PowerPoint, jest w zasadzie standardem. To narzędzia, które są używane codziennie, przez każdego pracownika ABB, nie tylko na stanowisku w obszarze finansów. To co może dodatkowo wyróżnić kandydata starającego się o pracę w dziale finansów, to znajomość VBA, SQL, PowerBI. Szczególnie mile widziana w naszej firmie jest też znajomość systemu SAP (to główne narzędzie pracy w finansach i księgowości), ale nie jest ona obowiązkowa.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Marcin Kwiecień
Senior Talent Acquisition Partner ABB Global Business Services

Absolwent Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Fotografii. Od 8 lat zajmuje się doradztwem personalnym oraz rekrutacją dla dużych firm, głównie w obszarze finansów. W ABB pracuje w roli Senior Talent Acquisition Partnera, będąc odpowiedzialnym za koordynację procesów rekrutacyjnych.

Ekspert: Hanna Piech
Talent Acquisition Partner ABB Global Business Services

Rekruter z 4-letnim doświadczeniem. W ABB od ponad 2 lat rekrutuje głównie do Działu Finansów i Kontrolingu. W czasie wolnym poświęca się ogrodnictwu i czytaniu kryminałów. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również