Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak negocjować wynagrodzenie? 10 praktycznych wskazówek

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz nową pracę, starasz się o podwyżkę, czy awans, staniesz przed jednym z najbardziej zniechęcających zadań w swojej karierze - negocjowaniem wynagrodzenia. W tym artykule przyjrzymy się kilku praktycznym wskazówkom dotyczącym przygotowania, zastosowania i technik negocjacyjnych, które mogą pomóc w tym procesie.
Kategoria: Poradnik kariery
19.03.2024

Dlaczego negocjowanie wynagrodzenia jest ważną umiejętnością?

Kiedy jesteśmy młodzi, często słyszymy, że rozmowa o pieniądzach jest trudnym tematem. Niekiedy może się wręcz wydawać, że jest to temat tabu.  Nasi rodzice nie angażują nas w rozmowy o rodzinnym budżecie, a szkoły i uniwersytety rzadko kiedy pokazują nam, jak negocjować wynagrodzenie lub promować nasze umiejętności wśród potencjalnych pracodawców.

Zazwyczaj wchodzimy na rynek pracy z dyplomem ukończenia studiów i oczekujemy, że w ślad za nim podążą stosowne oferty pracy i wynagrodzenie. Jednak życie rzadko jest takie proste. Nie zawsze dostajemy pracę lub pensję, o której marzymy. W praktyce, otrzymujemy nie więcej, niż udało nam się wynegocjować z pracodawcą.

Z tego powodu nie sposób przecenić znaczenia negocjacji płacowych. Jest to istotna umiejętność, która może znacząco wpłynąć na nasz komfort finansowy i rozwój kariery.

Wynagrodzenie nie tylko może determinować naszą  stabilność ekonomiczną, ale także odzwierciedlać naszą wartość w organizacji. Wynegocjowanie konkurencyjnej pensji jest niezwykle istotne, ponieważ stanowi podstawę przyszłych zarobków, wpływa na ogólną satysfakcję z pełnionej funkcji i może ustalić wartość pracownika w branży.

PRZYGOTOWANIE

Jak to zwykle bywa, dobre przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Oto kilka praktycznych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do negocjacji:

WSKAZÓWKA 1: Zbadaj stawki rynkowe

Zacznij od zbadania typowego zakresu wynagrodzeń na danym stanowisku, mając na uwadze standardy w branży, jak i nawet lokalizację. Informacje na temat trendów płacowych można znaleźć przeglądając zasoby internetowe, takie jak raporty płacowe i branżowe.

WSKAZÓWKA 2: Określ swoją dolną granicę

W oparciu o swoje badania (wskazówka 1) i potrzeby finansowe, ustal realistyczne widełki placowe, w które chciałbyś się wcelować. Pomocne będzie określenie zarówno kwoty, która jest zgodna z Twoimi pragnieniami, a także minimalnej pensji, którą jesteś skłonny zaakceptować.

ZASTOSOWANIE

Jednak sama świadomość tego, jaka pensja okazałaby się dla ciebie zadowalająca, może nie wystarczyć. Być może Ty sam masz przekonanie, że zasługujesz na taką pensję, ale dla pracodawcy może to nie być jasne. Dlatego musisz zostać własnym rzecznikiem i przekonać innych, że wartość, jaką wnosisz do firmy, jest warta inwestycji.

WSKAZÓWKA 3: Oceń (i wyraź) swoją wartość

Zastanów się, w jaki sposób Twoje unikalne kwalifikacje przyczyniają się do sukcesu organizacji i uzasadniają pożądane wynagrodzenie.  Oceń swoje:

  • umiejętności
  • wykształcenie
  • doświadczenie
  • i osiągnięcia.

Gdy już to określisz, przygotuj przekonującą narrację, która pokaże, w jaki sposób te cechy mogą przynieść wymierne rezultaty. Skoncentruj się na korzyściach, jakie może przynieść praca na danym stanowisku. Co więcej, postaraj się pokazać, w jaki sposób twoja wiedza specjalistyczna pozwala zaspokajać potrzeby pracodawcy, rozwiązywać problemy i wnosić wartość dodaną do organizacji.

WSKAZÓWKA 4: Próba, nie strzelba!

Teraz, gdy wymieniłeś już wszystkie powody, dla których powinieneś zarabiać pożądaną pensję, nadszedł czas na praktykę. Możesz to zrobić, symulując negocjację wynagrodzenia ze znajomymi lub nawet całkowicie samodzielnie. Przydatne może okazać się także nagranie siebie na telefonie – to pozwala nam zidentyfikować obszary, które mogą jeszcze wymagać poprawy.  Ćwicz swoją wypowiedź, aż poczujesz się naturalnie i pewnie.

WSKAZÓWKA 5: Przygotuj się na sprzeciw

Nawet jeśli twoja prezentacja jest perfekcyjna, warto spróbować przewidzieć potencjalne zastrzeżenia i opracować na nie przekonujące odpowiedzi.

NEGOCJACJE WYNAGRODZENIA

Poniżej znajduje się kilka prostych technik negocjacyjnych, o których należy pamiętać, próbując uzyskać podwyżkę:

WSKAZÓWKA 6: Zacznij od wyższej kwoty

Rozpocznij negocjacje od wynagrodzenia nieco wyższego niż docelowe. Ustanawia to korzystny punkt wyjścia - i pozwala na ustępstwa.

WSKAZÓWKA 7: Uczyń ciszę swoim sprzymierzeńcem

Po przedstawieniu pracodawcy pożądanego wynagrodzenia, oprzyj się pokusie natychmiastowego zapełnienia ciszy. Daj pracodawcy czas na odpowiedź, gdyż cisza może być potężnym narzędziem negocjacyjnym.

WSKAZÓWKA 8: Weź pod uwagę czynniki pozapłacowe

Jeśli pracodawca nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań płacowych, warto pamiętać, że istnieją inne pola do negocjacji. Weź pod uwagę benefity, premie, elastyczną organizację pracy, a nawet możliwości rozwoju zawodowego. Być może nie poprawią one od razu stanu naszego konta, ale wciąż mogą okazać się alternatywną formą wynagrodzenia.

WSKAZÓWKA 9: Zachowaj profesjonalizm

Wreszcie, pamiętaj, że nawet jeśli może się wydawać, że ty i twój pracodawca macie różne cele na uwadze – ty chcesz większej wypłaty, podczas gdy twoja firma myśli o kosztach operacyjnych – pod koniec dnia obu stronom zależy, by mieć udane relacje zawodowe. Dlatego też podejdź do procesu negocjacji z nakierunkowaniem na współpracę i staraj się zachować szacunek i profesjonalizm.

WSKAZÓWKA 10: Ale wiedz, kiedy należy się wycofać

Przyjęcie niekorzystnej oferty może zaniżyć twoje umiejętności i zagrozić twoim długoterminowym celom finansowym. Jeśli pracodawca nie chce spełnić twoich minimalnych wymagań płacowych lub negocjować w dobrej wierze, czasami najlepiej jest się wycofać – strategicznie, i w stronę szerszych horyzontów.

Źródła:

Harvard Law School – Salary Negotiation, Free Report

Harvard Business Review – “15 Rules for Negotiating a Job Offer”

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuję się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również