Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Klauzula w CV na 2021 rok. 4 wzory zgodne z RODO

Jak powinna brzmieć klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą należy umieścić na końcu CV? Sprawdźcie 4 wzory, które uwzględniają przepisy RODO.
Kategoria: Poradnik kariery
02.12.2020
Fot. Unsplash

Klauzula to, zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN:

"zastrzeżenie lub warunek w umowie, układzie, traktacie itp".

W przypadku dokumentów aplikacyjnych klauzula powinna dotyczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizację, do której przesyłamy CV. Umieszczenie takiej informacji na końcu aplikacji jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobimy aplikacja może trafić do kosza, choćby była idealnie przygotowana pod daną ofertę pracy. W takim przypadku rekruter nie może wykorzystać numeru telefonu, a więc nie zadzwoni z propozycją spotkania. Nie ze zwykłej złośliwości – po prostu nie pozwalają mu na to przepisy. 

Klauzula dotycząca tylko bieżącej rekrutacji

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie znalazła się treść klauzuli, którą należy umieścić w dokumentach, warto uzupełnić aplikację (przede wszystkim CV – w listach motywacyjnych ten zapis nie jest wymagany) o następujący, prosty zapis:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko". 

Alternatywna jest wersja dłuższa, w której można powołać się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)". 

Klauzula – furtka do przyszłych rekrutacji

Powyższe klauzule obowiązują jedynie przy aplikacjach na dane, konkretne stanowisko. Jeśli chcecie zostawić rekruterowi możliwość kontaktu w przypadku, gdyby okazało się, że Wasz profil pasuje bardziej na inne stanowisko, wystarczy zamieścić w klauzuli odpowiednie zdanie. 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) również na potrzeby przyszłych rekrutacji”.

W tym przypadku również możliwa jest wersja alternatywna, następującej treści:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”. 

Źródło: Klauzula w: Słownik Języka Polskiego, PWN.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również