Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pierwsza praca miliardera. 7 historii o początkach kariery

Każdy kiedyś zaczynał. Sprawdźcie, w jakiej pracy swoje pierwsze kroki stawiali najbogatsi.
Kategoria: Poradnik kariery
25.07.2022
Fot. unsplash.com

6 miliarderów i 1 multimilioner. Zróżnicowane charaktery, inny sposób na osiągnięcie bogactwa, odmienne historie i perypetie życiowe. Czego możemy nauczyć się od najbogatszych?

Simon Cowell

Majątek: 570 mln $

Data urodzenia: 7.10.1959

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion: 36

Branża: media

Pierwsza płaca: -

Pierwsza praca: Znacie takie programy jak "Idol", "Mam Talent" czy "X-Factor"? Za tymi formatami stoi dokładnie Simon, znany angielskiej publiczności także jako juror tych programów, który chętnie używa swojego ciętego języka oraz ironii. Pierwszy milion zarobił dzięki swej nieustępliwości. W połowie lat 90., będąc zatrudnionym w wytwórni BMG, przekonał dwóch aktorów – Robsona Greena i Jeroma Flynna do wykonania coveru "Unchained Melody". Singiel osiągnął nr 1 w Wielkiej Brytanii, zostając na szczycie przez 7 tygodni i sprzedając się w 1,87 mln kopii. Zanim jednak Cowell osiągnął tak wielki sukces, pracował m.in. w mailing roomie EMI Music oraz był gońcem na planie słynnego "Lśnienia" Stanleya Kubricka. Istotnie praca z nim potrafiła być horrorem – często popadał w konflikty z kolegami i szefami. Co prawda nie jest on miliarderem, ale z jego sprytem i żyłką biznesową – to pewnie kwestia czasu.

Lekcja: Trudny charakter to jeszcze nie przeszkoda do osiągnięcia sukcesu. Liczy się to, jakimi ludźmi się otaczacie.

Travis Kalanick

Majątek: 2,8 mld $

Data urodzenia: 6.08.1976

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion: 31

Branża: Transport

Pierwsza płaca: 10,26$/h w 1998 r. (po uwzględnieniu inflacji 18,2$/h w 2022 r.)

Pierwsza praca: Domokrążca. Pukając od drzwi do drzwi, sprzedawał produkty firmy CUTCO Cutlery Corporation. Zrezygnował z pracy w 1998 r., aby realizować swoje pierwsze przedsięwzięcie startupowe o nazwie SCOUR. Było to jedno z pierwszych narzędzi do dzielenia się w internecie filmami i muzyką. Firma zbankrutowała w 2000 r. na skutek problemów prawnych związanych z nielegalnym udostępnianiem treści. Rok później Travis założył podobne przedsiębiorstwo – Red Swoosh, które sprzedał w 2007 r., otrzymując 19 mln dolarów. W 2009 r. założył niewielką firmę, oferującą dojazdy 3 autami na terenie San Francisco. Firma ta nazywała się UBER. Przedsiębiorstwo jest obecnie warte dziesiątki miliardów dolarów i swych kierowców ma w ponad 10 000 miastach na całym świecie.

Lekcja: Wasza pierwsza praca/przedsięwzięcie nie musi determinować kolejnych poczynań zawodowych.

Richard Branson

Majątek: 4,6 mld $

Data urodzenia: 18.07.1950

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion: 23

Branża: transport, hotelarstwo, fonografia i inne

Pierwsza płaca: -

Pierwsza praca: Czasami nawet przyszli miliarderzy mają problemy w szkole. Chociaż Richard Branson zmagał się z dysleksją, nie przeszkodziło mu to w założeniu w 1968 r. własnego magazynu młodzieżowego „Student”. Publikacja przeznaczona była dla studentów, a prowadzona przez uczniów. W 1972 r. założył firmę fonograficzną o nazwie Virgin Records, zajmującą się sprzedażą wysyłkową. Pierwszym wydawnictwem w katalogu Virgin był wydany w 1973 r. album "Tubular Bells" multiinstrumentalisty Mike'a Oldfield'a, na którym Branson zarobił swój pierwszy milion. W 1992 r. sprzedał Virgin Records za 1 miliard dolarów. Branson rozwinął markę Virgin do konglomeratu firm, który obejmuje linie lotnicze Virgin Atlantic i Virgin America, linie wycieczkowe Virgin Voyages, a także Virgin Galactic, który ma oferować kosmiczne loty suborbitalne.

Lekcja: Kto powiedział, że dyslektyk nie może założyć własnego magazynu dla młodzieży?

Giorgio Armani

Majątek: 9,6 mld $

Data urodzenia: 11.07.1934

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion: Między 40, a 50

Branża: moda

Pierwsza płaca: 1,38$/h w 1957 r. (po uwzględnieniu inflacji 14,2$/h w 2022 r.)

Pierwsza praca: Trudno wyobrazić sobie, że włoski projektant mody Giorgio Armani przed tym, jak zasiadł w pierwszym rzędzie podczas Tygodnia Mody w Nowym Jorku pracował jako zwykły asystent. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę jako dekorator witryn w La Rinascente, domu towarowym w Mediolanie. Później współpracował z Nino Cerrutim, sławnym włoskim projektantem, a swój dom mody założył w 1975 r. Jego kariera nabrała tempa w 1980 r., kiedy zaprojektował stroje do filmu "Amerykański Żigolak" z Richardem Gerem w roli głównej. W 2020 r. zysk netto domu Armani wyniósł 90 mln euro.

Lekcja: Czasem, by założyć własny biznes, warto popracować w branży.

Mark Zuckerberg

Data urodzenia: 14.05.1984

Majątek: 71,6 mld $

Branża: IT

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion: 22

Pierwsza płaca: 0$

Pierwsza praca: Mark Zuckerberg już jako młody nastolatek wykazywał zainteresowanie informatyką. Mając 12 lat, przy użyciu języka programowania Atari BASIC, opracował program do przesyłania wiadomości o nazwie „Zucknet”. Innym razem wykorzystał lukę w oprogramowaniu do strumieniowego przesyłania muzyki i stworzył Synapse Media Player, wcześniejszą wersję Pandory. Później odrzucił oferty kilku firm programistycznych, takich jak Microsoft i AOL i zapisał się na Uniwersytet Harvarda, gdzie stworzył portal społecznościowy Facebook.

Lekcja: By założyć własny biznes, wcale nie trzeba wcześniej wynieść doświadczenia z etatu.

Warren Buffet

Majątek: 111,8 mld $

Data urodzenia: 30.08.1930

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion:  31

Branża: inwestycje kapitałowe

Pierwsza płaca: 1$/h w 1944 r. (po uwzględnieniu inflacji 16,4$/h w 2022 r.)

Pierwsza praca: Kojarzycie te amerykańskie filmy, w których młodzi chłopcy jeżdżąc na rowerach, ochoczo rozrzucają gazety prosto pod drzwi domów z sidingiem? Jednym z takich dzieci był Warren Buffet, znany dziś jako „wyrocznia z Omaha”, legendarny inwestor giełdowy, obecnie piąty najbogatszy człowiek świata. Co ciekawe kolportował on gazety Washington Post, którą w 2013 r. kupił Jeff Bezos, właściciel Amazona.

Warto przy tym zauważyć, że trzynastoletni Buffet nie był tylko roznosicielem gazet, ale i… inwestorem. Już dwa lata wcześniej kupił trzy akcje City Service po 38 dolarów za sztukę. Gdy miał 24 lata podjął pracę u swojego mentora – Benjamina Grahama, ojca inwestowania w wartość (ang. value investing). Zarabiał u niego 12 000 dolarów rocznie – było to trzykrotnie więcej niż wynosiły wówczas roczne przychody przeciętnej amerykańskiej rodziny. Pierwszy milion osiągnął dzięki inwestowaniu pieniędzy swoich partnerów biznesowych, miał wtedy 31 lat.

Lekcja: Zacznijcie inwestować/pracować w młodym wieku. Procent składany czyni cuda i działa zarówno w kwestii doświadczenia, jak i zysków kapitałowych.

Jeff Bezos

Majątek: 136,6 mld $

Branża: e-commerce

Data urodzenia: 12.01.1964

Wiek, w którym zarobił pierwszy milion: 33

Pierwsza płaca: 2,69$/h w 1980 r. (po uwzględnieniu inflacji 9,4$/h w 2022 r.)

Pierwsza praca: Następnym razem, gdy będziecie zamawiać posiłek w McDonald's drive-thru, być może będzie Was obsługiwał przyszły miliarder. Jeff Bezos, gdy miał 16 lat był jednym z takich pracowników. Później pracował w kilku firmach na Wall Street, ale czuł, że pisana jest mu przyszłość przedsiębiorcy. W 1994 r. zdecydował się skorzystać z możliwości, jakie daje rozwój internetu. Stworzył listę 20 produktów, które można by sprzedawać online. Książki uznał za najlepszy z nich i w wieku 30 lat założył księgarnię internetową o nazwie Amazon.com. Już w pierwszym miesiącu firma sprzedała książki do 50 stanów i 45 różnych krajów. Na giełdę weszła w 1997 r. Spółka przetrwała bańkę internetową, podczas której jej wycena spadła o ponad 90%, a obecnie sprzedaje prawie wszystko – ubrania, elektronikę, a nawet przestrzeń w chmurze. 

Lekcja: Nigdy nie jest za późno, żeby coś zmienić w swoim życiu.

Źródła:

Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również