Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rekrutacja do audytu dla osób bez doświadczenia. Rekruter EY zdradza szczegóły

Zobacz oferty pracy

Co zrobić, żeby zacząć karierę w audycie? Zobaczcie, o co możecie być zapytani na rozmowie kwalifikacyjnej i jak przygotować się do testów online. O przebiegu procesu rekrutacyjnego do zespołu audytu opowiada Weronika Ostrówka, Starszy Specjalista ds. Rekrutacji w EY.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Poradnik kariery
09.07.2019
Fot. Shutterstock
Zobacz
oferty pracy

Proces rekrutacji w każdej firmie może wyglądać inaczej. Mało tego – jego przebieg może być różny w zależności od stanowiska i jego poziomu. Audyt to branża, która wydaje się atrakcyjna dla młodych ludzi, dlatego postanowiliśmy zadać rekruterce z EY pytania, które najczęściej nurtują osoby, pragnące rozpocząć karierę w tym obszarze. Jeśli zastanawialiście się nad pracą w roli audytora – zobaczcie, z jakich etapów może składać się taki proces, o co możecie być zapytani i jak się do każdej z tych części przygotować. 

Kto ma szansę na karierę w audycie

Redakcja: Jaki jest idealny profil kandydata, który może rozpocząć pracę w audycie? 

Weronika Ostrówka, EY: Idealnych kandydatów nie ma, ale każdy człowiek ma swoją wyjątkową wartość, którą również może wnieść do pracy w audycie. Szukamy osób z potencjałem – to on jest dla nas najważniejszy. Wiedza jest czymś, co można nabyć lub uzupełnić w ramach pracy w naszych zespołach i na naszych projektach, więc kierunek studiów nie jest aż tak istotny. Oczywiście, najwięcej aplikacji otrzymujemy od absolwentów finansów i rachunkowości czy ekonomii, ale stawiamy również na osoby, które skończyły studia na politechnice, czy uczelniach, które przygotowują do pracy z liczbami, a ich studenci nabywają umiejętności analitycznego myślenia oraz dobrze znają program Excel.

Ważna jest dla nas również znajomość języków: angielski jest wykorzystywany często w codziennej pracy, ale zależy nam również na biegłym posługiwaniu się językiem polskim. Nie każdy klient, z którym pracujemy, komunikuje się w języku angielskim. Wiele opinii czy podsumowań, które przygotowujemy wymaga od pracowników płynności w komunikacji w naszym ojczystym języku.

Jak wygląda proces rekrutacji do działu audytu? Z jakich etapów się składa? 

Proces rekrutacyjny w EY jest bardzo ciekawy – zarówno dla rekrutera, jak i kandydata. Często trwa nawet krócej niż 2 tygodnie. Kandydat musi się zmierzyć z kilkoma etapami projektu, który rozpoczynamy testami online. Badają one 3 obszary:

  1. posiadane kompetencje,
  2. umiejętność poruszania się w środowisku biznesowym,
  3. zdolności logicznego myślenia.

Następnie zespół rekrutacji zaprasza na spotkanie, do którego również przyłącza się manager zespołu. Całość finalizuje spotkanie z Partnerem. Jesteśmy w stałym kontakcie z kandydatami i na każdym etapie procesu przekazujemy informacje zwrotne.

Dobre CV przepustką na rozmowę?

Poradników CV w sieci jest wiele. Czy jest coś, na co Państwo zwracają szczególną uwagę przy weryfikacji CV kandydatów?

To, na co osobiście zwracam uwagę podczas rekrutacji do zespołu audytu to proaktywność, która jest widoczna na podstawie dodatkowych aktywności, które dana osoba zamieszcza w swoim CV. Zależy mi na tym, aby dokument był przede wszystkich schludny i kompletny (zawierał wszystkie najważniejsze informacje takie jak: numer telefonu, adres mailowy, opis doświadczenia, umiejętności etc.). 

Wszystko, co powinniście wiedzieć o testach online

Jaki jest cel testów rekrutacyjnych?

Testy badają wstępne dopasowanie do firmy i pozwalają zweryfikować, czy dana osoba myśli analitycznie – jest to dla nas bardzo ważny wskaźnik w przypadku zespołu audytu, gdzie praca z liczbami to codzienność.

Jak można przygotować się do nich? Co warto mieć pod ręką?

Warto wcześniej wykonać kilka testów podobnego typu – przede wszystkim część numeryczną. Są one dostępne na stronach internetowych w wersjach demo. 

Czy pojawiają się tylko pytania zamknięte, czy także - otwarte?

Wszystkie zadania są zamknięte.

Czy w trakcie ich wykonywania można korzystać z jakichś pomocy?

Testy należy wykonać sprawnie, ponieważ występuje presja czasu. Jeżeli ktoś jest w stanie dodatkowo sprawdzić pewne informacje w dostępnych źródłach, nie stanowi to dla nas problemu.

Kiedy kandydat otrzymuje odpowiedź z wynikiem testu?

Bezpośrednio nie przekazujemy kandydatom wyników testów, natomiast przesyłamy mailowo informację, czy dana osoba przeszła je pozytywnie bądź negatywnie i czy będzie zapraszana na kolejne etapy.

Co stanie się w sytuacji, gdy kandydat straci łącze w trakcie wykonywania testu?

Będzie miał wtedy możliwość ponownego podejścia do jego rozwiązania. O zaistniałej trudności należy niezwłocznie poinformować dział rekrutacji.

Czy test można powtórzyć?

Jeżeli nie zdało się testu rekrutacyjnego można do niego ponownie podejść po okresie 1 roku.

Ostatnia prosta, czyli rozmowa rekrutacyjna w EY

Ile osób ze strony EY uczestniczy w rozmowach kwalifikacyjnych?

Najczęściej jest to jedna lub dwie osoby. Bardzo często pierwsze pół godziny spotkania prowadzi przedstawiciel działu rekrutacji, drugie pół – manager.

Jak przebiega takie spotkanie?

Podczas spotkania rekrutacyjnego zależy nam na poznaniu kandydata i określeniu pola do potencjalnej współpracy. Spotkanie to nie służy tylko rekruterowi, lecz także kandydatom, którzy mają możliwość poznania potencjalnego pracodawcy i zadania mu pytań.

Podczas rozmowy badamy przede wszystkim kwestie miękkie: motywację, chęć rozwoju, umiejętności pracy w zespole, poruszania się w środowisku biznesowym, samodzielność, proaktywność.

Kwestie te pozwalają nam określić potencjał kandydata. 

Jakie pytania zawsze pojawiają się na takich spotkaniach?

Chcemy sprawdzić, czy dana osoba faktycznie interesuje się wybranym obszarem: jaką ma postawę, jakie wartości pracodawcy są dla kandydata istotne. Na pewno będziemy pytać o zainteresowanie pracą w audycie i wiedzę na temat EY.

Jak się ubrać?

Najlepiej elegancko i schludnie.

Co przynieść ze sobą na takie spotkanie. CV, świadectwo, certyfikaty?

Nic. Poza swoją obecnością i uśmiechem! :)

Jak przygotować się do rozmowy z rekruterem?

Polecamy zapoznać się z filmikiem przygotowanym przez nasze rekruterki, który dołączamy do zaproszenia na spotkanie. Kandydat może także poczytać o naszej firmie i zapoznać się z oferowanym zakresem obowiązków zamieszczonym w ogłoszeniu.

Warto również przypomnieć sobie podstawy rachunkowości (dotyczy osób, które miały takie zajęcia na studiach) oraz przygotować się na pytanie o wszystkie dodatkowe aktywności, w które angażował się kandydat, np. na uczelni. 

Dziękuję za rozmowę. 

Trwa rekrutacja do EY Polska – sprawdź oferty płatnych praktyk lub pracy stałej na www.zacznijpoziomwyzej.pl

Ekspert: Weronika Ostrówka
Starszy Specjalista ds. Rekrutacji EY
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również