Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Trendy w rekrutacjach finansowych. 5 pytań do rekruterów z ABB

Zobacz oferty pracy

Natalia Krawczyk, Finance Recruiter oraz Marcin Kwiecień, Senior Talent Partner w ABB opowiedzieli nam między innymi o tendencjach w rekrutacjach finansowych, kompetencjach przyszłości oraz o procesie rekrutacji w firmie. Z wywiadu dowiesz się więcej na temat pracy w ABB.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
08.08.2023
unsplash
Zobacz
oferty pracy

Jak z Waszych obserwacji wyglądają obecne tendencje na rynku, jeśli chodzi o rekrutacje finansowe? 

NK: Rynek pracy nieustannie się zmienia, rekrutacje finansowe nie są tu wyjątkiem. Najbardziej widoczne są trendy związane z digitalizacją, automatyzacją i analizą danych. 

 Firmy poszukują specjalistów posiadających zarówno wiedzę finansową, jak i umiejętności techniczne; znających narzędzia, które umożliwiają automatyzacje i optymalizacje procesów.

Na znaczeniu w strategiach biznesowych zyskują również czynniki ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), które są już obowiązkowym elementem raportowania w dużych organizacjach. Firmy poszukują ekspertów, którzy potrafią skutecznie analizować i wykorzystywać informacje z różnych źródeł, a także tworzyć kompleksowe raporty i w przejrzysty sposób prezentować dane.

Jakie stanowiska już się zmieniają i które kompetencje będą kluczowe w przyszłości?

NK: Dynamiczny rozwój technologiczny już wpłynął na zmianę wielu stanowisk. Coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych, co z kolei umożliwia osobom pracującym w działach finansowych skupić się na bardziej wyspecjalizowanych i kompleksowych zadaniach oraz usprawniać i podnosić jakość istniejących rozwiązań.

W tym ewoluującym środowisku na pewno kluczowa pozostanie znajomość procesów i wiedza finansowa oraz księgowa, ale musi być ona uzupełniona o obsługę specjalistycznych narzędzi i programów. Osobną, aczkolwiek równie ważną pulą umiejętności, szczególnie w czasach pracy zdalnej są tzw. umiejętności miękkie, takie jak komunikacja czy współpraca w zespole.

Warto zauważyć, że wraz z postępem technologicznym stanowiska mogą ulegać dalszym zmianom. Istotne będzie poznawanie nowych technologii, rozwijanie umiejętności analitycznych i poszerzanie wiedzy na temat aktualnych regulacji czy przepisów.

Jak zazwyczaj przebiega proces rekrutacji do działu finansów w ABB?

NK: Standardowo wszystko zaczyna się od aplikacji kandydata, którą weryfikujemy pod kątem wymagań na wybranym stanowisku. Następnie, w większości przypadków, nasz proces składa się z dwóch etapów. 

Pierwszy etap to wstępna rozmowa telefoniczna z Talent Partnerem na temat doświadczenia, motywacji i oczekiwań finansowych. Wybrane osoby zapraszane są do drugiego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej z managerem zatrudniającym, która najczęściej odbywa się zdalnie.

Na tym etapie sprawdzane są przede wszystkim wiedza, umiejętności i doświadczenie kandydata. Mogą pojawić się też pytania kompetencyjne lub behawioralne. Podczas spotkania kandydat ma również szansę dowiedzieć się więcej na temat stanowiska, zespołu czy projektów. 

Jakich możliwości rozwoju mogą spodziewać się osoby dołączające do tego zespołu?

MK: W ABB rozwój pracowników jest bardzo istotny. Dzięki zaawansowanym procesom finansowym, nasi pracownicy wraz ze zdobywaniem doświadczenia mają możliwość zapoznania się z coraz trudniejszymi zagadnieniami, jak również uczestniczenia w różnych projektach, np. implementacji nowych technologii czy migracji procesów.

ABB jest dużą organizacją, która umożliwia nie tylko rozwój pionowy, ale również poziomy. Takie rozwiązanie pozwala poznać pracę innych zespołów, a także rozwijać się na zupełnie innym stanowisku w ramach firmy. Wewnętrzne rekrutacje odbywają się w ramach polityki o nazwie „Open Job Market”, dzięki której nasi pracownicy mogą swobodnie aplikować na każde otwarte stanowisko w organizacji.

Oferujemy także szereg szkoleń zewnętrznych i wewnętrznych. Dla osób, które preferują uczenie się we własnym tempie mamy platformy Harvard Manage Mentor i Harvard Spark oraz narzędzia do nauki języków obcych. Dla fanów bardziej tradycyjnych szkoleń jest również dostępna nauka z trenerem. Ponadto organizujemy cykliczne wydarzenia, w trakcie których dzielimy się wiedzą, uczymy się od liderów i siebie nawzajem.  

Co doradzilibyście osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie finansów?

MK: Studentów i studentki zapraszamy na staże. To doskonała okazja, żeby poznać organizację od środka i zobaczyć, jak wygląda praca w międzynarodowym środowisku oraz sprawdzić w praktyce czy dana ścieżka kariery odpowiada naszym preferencjom.  

Podczas studiów zachęcam również do angażowania się w dodatkowe aktywności, np. w działalność w stowarzyszeniach, kołach naukowych, organizacjach studenckich oraz w wolontariatach.

Takie doświadczenie jest mile widziane, również w dziale finansów.  

Innym ważnym aspektem jest wiedza na temat finansów i księgowości. Jeśli ktoś nie ma edukacji powiązanej z tym obszarem, zachęcam do wzięcia udziału w kursie, np. z podstaw księgowości lub do zaznajomienia się z podstawowymi zagadnieniami za pomocą książek czy materiałów dostępnych w Internecie. 

Warto również pamiętać o umiejętnościach technicznych - MS Office, a szczególnie Excel, to obecnie podstawa. Znajomość bardziej zaawansowanych funkcji w Excelu, takich jak np. tabele przestawne, wyszukiwania poziome, pionowe czy sumy częściowe, z pewnością daje przewagę w rekrutacji.

Oczywiście ważna jest także znajomość języka angielskiego. Przyda się nie tylko w świecie finansów, ale również w dużych międzynarodowych organizacjach. Jeśli ktoś odczuwa, że ma braki w tym zakresie, na pewno warto się podszkolić. W ABB wymagamy znajomości angielskiego na poziomie komunikatywnym. 

Ekspert: Marcin Kwiecień
Senior Talent Acquisition Partner ABB Global Business Services

Absolwent Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Fotografii. Od 8 lat zajmuje się doradztwem personalnym oraz rekrutacją dla dużych firm, głównie w obszarze finansów. W ABB pracuje w roli Senior Talent Acquisition Partnera, będąc odpowiedzialnym za koordynację procesów rekrutacyjnych.

Ekspert: Natalia Krawczyk
Finance Recruiter w ABB
Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również