Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Finanse i bankowość to branża, której nie warto ufać

Instytucje finansowe oraz banki to obszary, którym ufamy najmniej - wynika z corocznej ankiety przeprowadzonej przez PR-ową firmę Edelman. Na tę opinię finansiści zapracowali po raz trzeci.
Kategoria: Raporty
22.01.2013

Właśnie rozpoczął się piąty rok światowego kryzysu, którego cień padł po raz kolejny na instytucje z obszaru finansów i bankowości. Tylko 50 proc. konsumentów ufa bankowcom i finansistom - o 3 proc. więcej niż w 2012 roku. Wśród topowych branż, które w oczach konsumentów nie budzą kontrowersji, znalazły się: branża technologiczna, samochodowa (automotive) oraz spożywka.


Finanse i bankowość na tle pozotsałych branż według zaufania. Źródło: 2013 Edelman Trust BarometerFinansiści dostają po głowie


W 2012 roku media aż huczały od skandali związanych z przekrętami topowych finansistów w różnych zakątkach świata. Dlatego autorzy badania zapytali ankietowanych, co ich zdaniem było przyczyną afer finansowych: 25 proc. badanych wskazała na korupcję korporacyjną, 23 proc. - na wysokie rekompensaty i bonusy wypłacane sobie nawzajem przez finansistów, a 20 proc. - na brak jakiejkolwiek regulacji. Pierwsze dwa czynniki wskazują na fakt, że w naszych oczach afery finansowe to chora tkanka, która trawi instytucje finansowe i banki od wewnątrz.Lider? To słowo nie ma sensu


Zdaniem Edelmana to bardziej złożony problem, który związany jest z głębokim kryzysem instytucji lidera w biznesie. Nie ufamy ani przedstawicielom rządu, ani prezesom firm. Naszym zaufaniem nie mogą się cieszyć również analitycy instytucji finansowych, czyli głowni ekonomiści. 


2013 Trust Barometer - to ankieta przeprowadzana przez angencję PR - Edelman. Wzięło w niej udział ponad 30 tys. respondentów z 26 krajów na całym świecie.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również