Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Ile zarabiają finansiści i księgowi w BPO/SSC?

Zobaczcie, jak będą kształtować się stawki wynagrodzeń dla pracowników w działach należności, zobowiązań i księgi głównej oraz jakie umiejętności są pożądane wśród kandydatów na stanowiska finansowe w sektorze BPO/SSC.
Kategoria: Raporty
23.01.2018

Do Polski migrują coraz bardziej zaawansowane procesy, dlatego w centrach SSC/BPO rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników. Finansiści i księgowi mogą dziś przebierać w ofertach pracy. Jak czytamy w najnowszym raporcie firmy rekrutacyjnej Antal - najlepsi kandydaci otrzymują nawet kilka ofert miesięcznie.

Jakie kwalifikacje i umiejętności trzeba posiadać by być postrzeganym jako atrakcyjny kandydat do pracy w branży BPO/SSC? Jakie są zarobki pracowników księgowości i finansów w centrach nowoczesnych usług dla biznesu? 

Jakie są wymagania względem pracowników BPO/SSC

Najważniejszym wymogiem, który stawiają pracodawcy z sektora BPO/SSC przyszłym pracownikom jest znajomość języków obcych. Udokumentowana umiejętność porozumiewania się w języku angielskim na poziomie B2 w mowie i piśmie to w większości absolutne mininium. Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników, którzy potrafią porozumiewać się po niemiecku, francusku i włosku. Pracownicy, którzy władają tymi językami mogą liczyć na zarobki nawet o 1000 złotych wyższe od osób, które mają podobne doświadczenie i wykształcenie, a znają jedynie język angielski. Pracodawcy są w stanie już na starcie zapłacić nawet 2000 zł brutto więcej tym kandydatom do pracy, którzy znają jeden z języków skandynawskich i to niezależnie od stanowiska. 

Zarobki w dziale księgi głównej

Poniżej przedstawiamy tabelę wynagrodzeń dla pracowników działu księgi głównej w BPO/SSC. Dane są oczywiście szacunkowe, oparte na wynikach badania przeprowadzonego przez firmę rekturacyjną Antal. Wynagrodzenia podane w tabeli są średnimi pensjami miesięcznymi brutto. Jak widać, są one bardzo uzależnione od znajomości języków obcych.

  MINIMALNE MAKSYMALNE
Menedżer w dziale księgi głównej (j. obce) 13 000 16 000
Kierownik w dziale księgi głównej (j. obce) 12 000 15 000
Kierownik w dziale księgi głównej (j. ang.) 10 000 14 000
Lider zespołu w dziale księgi głównej (j. obce) 9 000 11 000
Księgowy księgi głównej (j. obce) 7 000 9 000
Księgowy księgi głównej  (j. ang.) 6 000 8 000

Zarobki w dziale należności/zobowiązań

Praca w dziale należności polega na rejestrowaniu i przetwarzaniu transakcji sprzedaży i danych klientów. Poniżej przedstawiamy zarobki specjalistów w tej dziedzinie. Podobnie jak w przypadku przypadku poprzednich wyników, także te są średnimi wynagrodzeniami miesięcznymi brutto

  MINIMALNE MAKSYMALNE
Kierownik w dziale należności/zobowiązań (j. obce) 9 500 12 000
Kierownik w dziale należności/zobowiązań (j. ang.) 8 500 11 000
Lider zespołu w dziale należności/zobowiązań (j. obce) 8 000 10 000
Starszy księgowy ds. należności/zobowiązań (j. obce) 6 000 7 000
Starszy księgowy ds. należności/zobowiązań (j. ang.) 5 500 7 000
Księgowy ds. należności/zobowiązań (j. obce) 5 000 6 500
Księgowy ds. należności/zobowiązań (j. ang.) 5 000 6 000

Specjaliści z Antal zaznaczają się, że pracodawcy oferują swoim pracownikom coraz lepsze warunki socjalne. Co więcej, przewiduje się, że wynagrodzenia pracowników w tym sektorze na pewno wzrosną w kolejnych latach w związku z następującym rozwojem. 

Źródło: "Raport płacowy" opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez Antal w 2017 r. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również