Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

W Dzień Matki temat rodziny i kariery. Tak Polki łączą macierzyństwo z pracą zawodową

Jak macierzyństwo wpływa na kariery Polek? Co jest dla nich ważniejsze – sukces zawodowy czy rodzina? Czy mamy pracujące zawodowo radzą sobie na co dzień? W Dniu Matki przedstawiamy wyniki raportu o sytuacji mam na rynku pracy.
Kategoria: Raporty
26.05.2023
unsplash.com

Kobiety chcą pracować nie tylko ze względu na zarobki, ale również własne ambicje. Co istotne, zdaniem większości przepytanych osób matki radzą sobie z obowiązkami zawodowymi równie dobrze lub nawet lepiej niż inne kobiety. Raport opublikowany przez autorów serwisu CVeasy.pl we współpracy z agencją Elephate przybliża wyzwania, z jakimi mierzą się Polki, które jednocześnie rozwijają kariery i wychowują dzieci. Wśród trudności przeważa niewystarczająca pomoc ze strony bliskich, a także państwa i samych pracodawców.

Zdaniem 84% przepytanych osób kobieta przed zajściem w ciążę powinna mieć stabilną sytuację zawodową.

Dzięki temu po powrocie z urlopu macierzyńskiego będzie mogła liczyć na stałą pensję i możliwość dalszego rozwoju. Co ciekawe, ponad połowa naszych badanych (56%) zgodziła się, że kariera jest równie ważna co rodzina. Przynosi przecież nie tylko zarobki, ale także spełnienie i możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Nic więc dziwnego, że Polki starają się najpierw zadbać o dobrą pracę, by okres ciąży nie kojarzył im się ze stresem i obawą o przyszłość.

Są chęci, brakuje wsparcia

O niedoborze rozwiązań wspierających pracujące matki może świadczyć fakt, że aż 9 na 10 nieaktywnych zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. W większości powstrzymuje je właśnie konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne. Choć zdaniem większości Polek i Polaków (94%) oboje rodziców powinno brać równy udział w wychowaniu dzieci, rzeczywistość nadal rzadko tak wygląda.

Wśród osób korzystających z urlopu rodzicielskiego ojcowie stanowią tylko 1%. 

Gdy dzieci są chore, najczęściej to właśnie pracujące mamy zostają z nimi w domu[1]. Co więcej 62% Polek będących matkami dzieci w wieku 1–3 lat jest aktywnych zawodowo, natomiast w przypadku ojców ten odsetek wynosi aż 98%.

Większość z badanych osób jest także zdania, że potrzeba większego wsparcia ze strony państwa oraz samych pracodawców. Jak czytamy w raporcie powstałym w ramach projektu „Pracuję i wychowuję”, może ono polegać na zapewnieniu elastycznych godzin pracy, możliwości pracy zdalnej, opcji zatrudnienia na część etatu czy dofinansowaniu opieki nad dzieckiem[2].

Mama w pracy

Mimo szeregu wyzwań, jakie wiążą się z łączeniem dwóch wymagających ról matki i pracownicy, przeważa opinia, że ma to więcej zalet niż wad. Zdaniem co drugiej badanej osoby zaangażowanie matki w życie zawodowe wpływa pozytywnie na dziecko. Oprócz ilości czasu poświęcanego maluchowi ważna jest bowiem także jego jakość.

Respondentki i respondetów zapytano również, z czym kojarzy im się łączenie macierzyństwa z pracą. Najczęstsze odpowiedzi to: wielozadaniowość, zmęczenie i samorealizacja. Co czwarta wskazała także na: niezależność, trudności czy satysfakcję, a co piąta – na balans.

W wielu przypadkach w pakiecie z macierzyństwem przychodzi umiejętność dobrego zarządzania i troska o work-life balance. Są to kompetencje przydatne również w pracy zarobkowej. Dostrzegamy jednak, że powrót do aktywności zawodowej po ciąży oznacza także zmęczenie, niewyspanie, stres czy tęsknotę za dzieckiem.

Według blisko połowy badanych Polek i Polaków macierzyństwo wręcz przeszkadza w rozwoju kariery. Tylko co czwarta osoba uważa przy tym, że kobiety mogą liczyć na takie samo traktowanie na rynku pracy co mężczyźni. Jednocześnie mężczyźni nie mają często opcji skorzystania z „tacierzyńskiego". Dostosowanie systemu do zmieniających się potrzeb związanych z tą kwestią stanowi wiec niemałe wyzwanie.

Nie brakuje jednak kobiet, dla których zostanie mamą stanowi motywator do działania i rozwoju kariery zawodowej. 

Źródła

  • CVeasy, informacja prasowa.
  • [1] Polski Instytut Ekonomiczny, Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje, 2022.
  • [2] Fundacja Rodzic w Mieście, Macierzyństwo a aktywność zawodowa. Raport z badania, 2021.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również