Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Nawigator kariery pokolenia Z, czyli jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości

Najpierw pandemia, później wysokie bezrobocie, następnie zmiana modelu pracy a na końcu galopująca inflacja. Jak w tak wyjątkowo dynamicznym środowisku mogą odnaleźć się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy?
Kategoria: Raporty
09.05.2022
Fot. unsplash.com

Pokolenie Z ukształtowane przez obecny kryzys gospodarczy, zagrożenie klimatyczne, a ostatnio globalną pandemię dojrzewa w bardzo trudnym i pełnym wyzwań okresie w historii świata.

Kevin Dancey, Dyrektor Wykonawczy w Międzynarodowej Federacji Księgowych

Jak dobrze poprowadzić swoją karierę?

W czasie, gdy świat dryfuje w coraz mniej znanym kierunku a fale kryzysu, bezrobocia i inflacji coraz mocniej zalewają pokład, niepewność staje się stałym współpasażerem. Nawet najlepszy sternik musi czasem nawigować przez potężny szkwał. Niekiedy jest to doświadczony wilk morski, na którym 10 w skali Beauforta nie robi większego wrażenia. Co jednak, gdy za sterami mamy raptem świeżaka? Wtedy zbiór konkretnych zasad i reguł może okazać się nieodzowny. 

Jak ulepszyć samego siebie?

1. Poznawajcie nowe technologie

Im szybciej zmienia się świat, tym szybciej do zmian tych trzeba się dostosować. Pomóc może przy tym znajomość nowinek technicznych.

 

Organizacje nagradzają kandydatów z pokolenia Z, którzy wnoszą do organizacji wiedzę techniczną, wprowadzają innowacje i wykorzystują technologię do rozwiązywania problemów w inny i bardziej efektywny sposób.

2. Dbajcie o dobrostan psychiczny

Jak wskazuje strona pulsmedycyny.pl, zdrowie psychiczne blisko 2/5 Polaków uległo pogorszeniu podczas pandemii. Dbając o swoje dobre samopoczucie, polepszycie swój start zawodowy. W razie potrzeby warto skorzystać także ze specjalnych programów pomocy, wdrażanych coraz chętniej przez pracodawców.

3. Zakłóćcie swoje zwykłe funkcjonowanie. Pomyślcie o innym sposobie poruszania się: nie tylko do przodu lub do tyłu

Dużo osób zapomina, że raz obraną ścieżkę zawsze można zmienić. W życiu nie musimy poruszać się wyłącznie w pionie (awansować), ale też w... poziomie. Męczycie się lub nie macie perspektyw? Poszukajcie i wybierzcie alternatywę!

4. Ciągle się uczcie

Rozwój świata następuje w postępie geometrycznym. Oznacza to, że w ciągu życia będziecie prawdopodobnie więcej razy niż Wasi poprzednicy zmieniać pracę, a to wymaga dostosowania się. 

 

Elastyczne, proaktywne i otwarte nastawienie do zdobywania nowych umiejętności oraz korzystanie z różnorodnych działań edukacyjnych w miejscu pracy - ponieważ technologia daje nam nowe możliwości zdobywania umiejętności - jest niezbędne do dowiedzenia swoich kompetencji w przyszłości.

5. Uznajcie znaczenie „wczesnych lat”

Warren Buffet to najprawdopodobniej najbardziej znany inwestor świata. Nie każdy jednak wie, że 99,7% swojej fortuny wartej ponad 126 mld dolarów zarobił po 52 urodzinach! Zdobywanie doświadczenia również podlega efektowi kuli śnieżnej. Coś, co na początku wydaje się niewielkim osiągnięciem z czasem przybiera spore rozmiary, stając się jasnym jak supernowa punktem CV.

Jak nawigować wśród innych?

1. Budujcie relacje

W pandemicznym środowisku spotkania w biurze zastąpił zoom i teamsy, co wpłynęło negatywnie na budowę zespołu i powiązań pracowniczych. Kultywując tradycje spotkań na żywo, zbudujecie sieć networkingową, która pomoże Wam w dalszym rozwoju osobistym i zawodowym.

2. Pamiętajcie, że to gra zespołowa

Pracodawcy stale wskazują na potrzebę rozwoju szeregu kompetencji miękkich wśród zaczynających pracę. Szczególnie ważna jest tutaj umiejętność pracy w zespole. Niektórzy twierdzą, że praca zdalna ułatwiła naturalnym introwertykom integrację z grupą, inni sądzą, że na odległość zespołu zbudować się nie da. Niezależnie od tego, kto ma rację, ostatecznie praca to działanie w drużynie.

3. Szukajcie mentorów

Pamiętajcie, że nieaktualizowana wiedza często ulega zaprzepaszczeniu. Warto pamiętać zatem o aktywnym poszukiwaniu mentorów, którzy wspomogą Wasz rozwój i pomogą uzupełnić wszystkie luki. 

 

Pytajcie także pracodawców o mechanizmy wsparcia kariery, poprzez rozmowy i informacje zwrotne dotyczące kariery zawodowej.

4. Twórzcie sieci powiązań na całe życie

Ponieważ w ostatecznym rozrachunku to ludzie "kupują" ludzi, upewnijcie się, że tworzycie gęstą sieć kontaktów. Sieć taka pozwala w przyszłości na szybszy awans lub ułatwia migrację na inne stanowisko.

No i na koniec najważniejsze – realizujcie swoje marzenia

Dane wskazują jasno – pandemia zmieniła to, jak patrzymy na świat. Wszystko uległo przewartościowaniu, w tym to, jak chcemy realizować się w pracy. Jeżeli naprawdę chcecie się rozwijać, powinniście wybrać to, co Was interesuje. W dalszej perspektywie powinno to przynieść dużo większe korzyści niż próby dostosowania się na siłę.

Źródło: Raport "Pionierzy: pokolenie Z oraz przyszłość rachunkowości", ACCA i IFAC.

Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również