Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Samodzielni księgowi na rynku pracy - w jakich regionach Polski znajdą zatrudnienie w 2018 roku?

Zobaczcie, w których polskich miastach księgowi nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy. Przedstawiamy wyniki badania "Barometr zawodów" dla pracowników księgowości.
Kategoria: Raporty
18.01.2018

Zarówno "Raport płacowy" Hays, jak i ogólnopolskie badanie "Barometr zawodów" potwierdzają mocną sytuację księgowych na rynku pracy. Rok 2018 będzie dobrym czasem dla specjalistów w tej dziedzinie. W skali całego kraju samodzielni księgowi będą należeli do grupy zawodów deficytowych, co oznacza, że w najbliższym czasie zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Przewiduje się, że w Polsce nie będzie regionów, w których pracownicy księgowości będą mieli problem ze znalezieniem pracy. W gorszej sytuacji będą pracodawcy.

Zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika może być dla nich nie lada wyzwaniem - szczególnie na Dolnym Śląsku, w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, pomorskim i opolskim. Równowaga między poszukującymi pracy księgowymi a ofertami pracy jest jedynie zachowana na Mazowszu, w województwie łódzkim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. 

Wyniki ogólnopolskiego badania "Barometr zawodów" - jednorocznej prognozy zatrudnienia dla konkretnej branży w danym regionie - mogą być doskonałą wskazówką dla osób, które są skłonne zmienić miejsce zamieszkania ze względu na lepsze możliwości pracy lub dla świeżo upieczonych absolwentów, którzy dopiero zaczynają swoją ścieżkę zawodową. Raport powstał w trakcie dyskusji grupowej pracowników powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji posiadających wiedzę na temat lokalnego rynku pracy. 

Mapa przedstawia relację między dostępnymi księgowymi a potrzebami pracodawców:

Oto miasta, w których występuje największy problem ze znalezieniem samodzielnego księgowego do pracy:

 • Poznań, 
 • Włocławek, 
 • Czestochowa (problem z zatrudnieniem księgowych występuje w tym mieście od dłuższego czasu - niewielka liczba osóbw posiada odpowiednie kwalifikacje, kandydaci zazwyczaj nie mają doświadczenia, nie znają aktualnych przepisów i nie potrafią obsługiwać odpowiednich programów księgowych). 

Oto miasta (z podziałem na województwa), w których także łatwo znaleźć pracę na stanowisku księgowego:

 • zachodniopomorskie: Koszalin, Szczecin, Świnoujście,  
 • lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski (wymagane doświadczenie, znajomość programów księgowych), 
 • dolnośląskie: Legnica, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, 
 • opolskie: Opole, 
 • śląskie: Żory, Gliwice, Tychy, Katowice (na lokalnym rynku nie ma księgowych chętnych do pracy), Jaworzno, Sosnowiec, Piekary Śląskie, Świętochłowice (pracodawcy oczekują doświadczenia i uprawnień do samodzielnego prowadzenia księgowości), Chorzów, Siemianowice Śląskie (wymagane jest doświadczenie zawodowe, znajomość specjalistycznych programów i przepisów prawnych), Dąbrowa Górnicza, Bielsko-Biała, 
 • małopolskie: Tarnów, Nowy Sącz, 
 • podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg (wymagana biegła znajomość przepisów i uprawnienia), 
 • lubelskie: Lublin (trudno znaleźć pracownika z kwalifikacjami i doświadczeniem, z drugiej strony pracodawcy oferują niskie wynagrodzenia), Zamość (kandydatom brakuje doświadczenia), Chełm, Biała Podlaska,
 • podlaskie: Białystok, Łomża, Suwałki,
 • warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, 
 • pomorskie: Gdańsk, Słupsk, 
 • kujawsko-pomorskie: Toruń (od kandydatów wymagana jest znajomość języków obcych i doświadczenie), Bydgoszcz, Grudziądz,
 • mazowieckie: Siedlce (brakuje osób posiadających odpowiednie doświadczenie i specjalistyczne uprawnienia), Radom (pracodawcy mają wysokie wymagania - znajomość branży, ICT, języki), Płock (kandydaci nie mają specjalistycznych kwalifikacji),  
 • wielkopolskie: Leszno, 
 • mazowieckie: Radom, Siedlce. 

Problem z zatrudnieniem samodzielnych księgowych nie występuje w żadnym większym mieście w województwach: łódzkim i świętokrzyskim. 

Źródło: "Barometr zawodów 2018" (dostępny na stronie barometrzawodow.pl) realizowany na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również