Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polska jednym z najatrakcyjniejszych kierunków dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Atrakcyjność inwestycyjna Polski jest wysoka i stale rośnie. Inwestorów przyciąga przede wszystkim potencjał polskiego rynku pracy. Jednym z ważniejszych obszarów inwestycji jest sektor centrów usług wspólnych. Prezentujemy najnowszy raport EY.
Kategoria: Raporty
01.06.2017

Dane na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych (ang. foreign direct investment, FDI) potwierdzają silną pozycję Polski na inwestycyjnej mapie nie tylko naszego regionu, lecz całej Europy.

Raport EY wskazuje również najistotniejsze czynniki, które inwestorzy zagraniczni biorą pod uwagę przy tworzeniu nowego projektu lub rozszerzeniu działalności w danym kraju. Rozumienie tych potrzeb jest kluczowe dla możliwości aktywnego konkurowania o kapitał zagraniczny.

Dane na temat Polski

W ubiegłym roku w Polsce ogłoszono 256 nowych projektów FDI. W porównaniu z 211 projektami rok wcześniej jest to wzrost o 21%, oznaczający powrót naszego kraju do pierwszej piątki najpopularniejszych europejskich kierunków inwestycyjnych po raz pierwszy od 2008 r.

W ramach tych inwestycji w Polsce może powstać co najmniej 22 074 miejsc pracy (wzrost o 12% z 19 651 w 2015 r.), co jest drugim wynikiem w Europie. W obu kategoriach okazaliśmy się niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej.

Warszawa okazała się z kolei jednym z najatrakcyjniejszych miast całego kontynentu. W pierwszej trójce atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji stolicę Polski wskazało 8% badanych przez EY – o 4 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej centrów usług wspólnych

– Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są szczególnie cenne, ponieważ nie tylko generują zatrudnienie, ale często związane są z transferem technologii, zwiększaniem produktywności oraz rozwojem umiejętności kadr – tłumaczy Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Coraz więcej inwestycji zagranicznych przyciągają do Polski usługi finansowe i biznesowe. Ich udział wzrósł w ciągu 10 lat, od 2005 do 2016 r. z 7 do 28%. W 2016 r. w Polsce ogłoszono najwięcej w całej Europie nowych projektów centrów usług wspólnych (SSC) – aż 38 ze 161 bezpośrednich inwestycji tego sektora w Europie (24%) trafiło do naszego kraju.

Projekty w naszym kraju są jednak wciąż znacznie bardziej (choć w malejącym stopniu) pracochłonne niż przeciętnie międzynarodowe przedsięwzięcia lokowane w Europie (158 miejsc pracy na projekt w Polsce wobec 72 w Europie), ale bardziej kapitałochłonne niż przeciętnie w naszym regionie kontynentu (189 miejsc pracy na projekt w Europie Środkowo-Wschodniej).

Nasze silne strony i wyzwania na przyszłość

Wśród silnych stron polskiej gospodarki często wymieniane są cechy rynku pracy. Zdaniem ponad 70% respondentów, poziom umiejętności polskich pracowników, potencjał do wzrostu produktywności oraz koszty pracy są atrakcyjne na tle innych krajów europejskich.

Jednak silne strony polskiej gospodarki nie zawsze są dostrzegane przez inwestorów. Firmy zagraniczne działające w Polsce oceniają poziom umiejętności polskich pracowników i potencjał do wzrostu produktywności jako atrakcyjne (odpowiednio w 94% i 87% przypadków) znacznie częściej niż firmy niefunkcjonujące w Polsce. Warto podkreślić, że odpowiednie wykształcenie i umiejętności posiadane przez pracowników są wymieniane przez inwestorów obecnych w Europie jako kluczowe czynniki wpływające na decyzje o lokalizacji inwestycji.

– Aby w kolejnych latach przyciągać nowe inwestycje polska gospodarka będzie musiała funkcjonować zgodnie z najnowszymi globalnymi trendami, takimi jak np. Przemysł 4.0. Zmiany technologiczne obniżą bowiem ciężar kosztów pracy, co w procesie wyboru miejsca inwestycji będzie pozwalało na powrót inwestorów zagranicznych do lokalizacji, które dziś są dla nich zbyt drogie. Obserwujemy ten proces w wielu obszarach i Polska przygotowuje się na tę transformację. Zmiany w prawie dotyczącym wspierania innowacji, zwiększenie ulgi na badania i rozwój (R&D), nowe programy wsparcia inwestycji i tworzenie kompleksowego środowiska dla start-upów to narzędzia, które już dziś skutecznie przyciągają do Polski inwestorów i nowe bezpośrednie inwestycje zagraniczne – komentuje Paweł Tynel, Partner oraz Lider Zespołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY.

Źródło: Raport EY, Atrakcyjność inwestycyjna Polski.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również