Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Elastycznie = fantastycznie? O nowym modelu pracy w branży finansowej

Na czym polega praca elastyczna? Sprawdźcie, na ile elastyczni są już dziś pracodawcy, a jakiej elastyczności życzyliby sobie pracownicy.
Kategoria: Raporty
19.02.2021
Fot. Unsplash

Praca elastyczna to możliwość organizacji pracy w sposób odbiegający od standardowych norm określonych przepisami prawa. Wśród różnych rozwiązań uznawanych za elastyczne wymienia się możliwość pracy zdalnej, czy pracę w niepełnym wymiarze godzin, w niestandardowych godzinach czy możliwość przepracowania pełnego wymiaru godzinowego w mniejszą liczbę dni. 

Spośród różnych form pracy elastycznej, najczęściej proponowaną w opinii pracodawców jest praca zdalna (prawie 97% pracodawców zgadza się na taką formę pracy) oraz elastyczne godziny pracy (70%). Co ciekawe, perspektywa pracowników jest trochę inna - owszem, potwierdzają, że mają możliwość pracy zdalnej (97%), ale już elastyczne godziny pracy są możliwe u 45% biorących udział w badaniu. 

Praca elastyczna - możliwości oferowana przez pracodawców vs. rzeczywistość
Forma pracy elastycznej Rozwiązania proponowane przez pracodawców Jak jest w rzeczywistości, czyli perspektywa pracowników
Praca zdalna 97% 97%
Elastyczne godziny pracy 70% 45%
Praca w niepełnym wymiarze godzin 21% 6%
Przepracowanie pełnego wymiaru godzinowego w mniejszą liczbę dni 11% 3%
Inne 1% 1%

Najczęściej z rozwiązań pracy elastycznej korzystają pracownicy branż: prawo i podatki (97%), IT (96%), finanse i księgowość (90%). 

87% firm umożliwia pracę elastyczną, w tym: 97% pracę zdalną (home office), 70% elastyczne godziny pracy. 85% firm do korzystania z pracy elastycznej zachęca przynajmniej część zatrudnionych. Najczęściej możliwość pracy elastycznej oferują pracodawcy z branż:

  • IT i telekomunikacja: 96%
  • Bankowość i inwestycje: 95%
  • Finanse i księgowość: 95%
  • Ubezpieczenia: 95%
  • Usługi finansowe / BPO / SSC: 92%
  • Prawo i podatki: 79%. 

Elastyczna forma pracy może mieć wiele plusów, jak i minusów. Wśród pracowników, którzy mają możliwość pracy elastycznej, osoby pozytywnie oceniające work-life-balance stanowią 66%. Dla porównania, wśród zadowolonych osób, które nie mają takiej możliwości wynosi 47%. 

Chociaż możliwość pracy elastycznej, ze względu na jej powszechność, staje się już powoli standardem, to jednak wciąż często taka forma wymieniana jest w pakiecie benefitów. Okazuje się, że obok rozszerzonego pakietu medycznego (46%), jest to jedno z najważniejszych pozapłacowych świadczeń z pespektywy pracowników (40%). Dużo cenniejsze niż dodatkowe dni urlopowe (36%), dofinansowanie dodatkowej edukacji (32%), czy nawet służbowy samochód (25%). 

Źródło: "Raport płacowy 2021. Trendy na rynku pracy" opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez Hays Poland w 2020 r. 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również