Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kariera jak rollercoaster. Studenci finansów i ekonomii na rynku pracy

Zobaczcie, jakie plany na przyszłość snują studenci kierunków ekonomicznych z Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i jakie mają oczekiwania względem przyszłej pracy już na starcie – zanim ich kariera nabierze zawrotnego tempa.
Kategoria: Raporty
10.05.2019
Fot. 2Photo Pots / Unsplash

To nie wróżenie z fusów, ani opowiadanie bajek. Wydaje się, że współcześni studenci, przynajmniej ci z Górnego Śląska, którzy wzięli udział w badaniu "Student na rynku pracy. Badanie opinii i preferencji studentów na rynku pracy w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej" doskonale znają realia rynku pracy, bowiem swoje oczekiwania względem przyszłej pracy mają dość zachowawcze – bez finansowych fajerwerków i bez złudzeń o złotych górach na starcie kariery. 

We wspomnianym badaniu, przeprowadzonym przez Rava Consulting, wzięło udział 300 studentów kierunków ekonomicznych i pokrewnych z Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, z których największą grupę stanowiły osoby studiujące na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród ankietowanych znaleźli się studenci różnych lat studiów, co pozwoliło autorom badania sprawdzić, czy preferencje dotyczące oczekiwań względem pracy różnią się w zależności od wzrostu doświadczenia i wiedzy. 

Zbieranie doświadczenia na studiach

Kluczowym elementem CV, który zwraca uwagę rekruterów jest doświadczenie kandydata. Wiedzą o tym dobrze studenci, bowiem większość z nich poświęca czas studiów na to, by odpowiednio przygotować się na mocne wejście na rynek pracy. 

Chociaż studenci za najbardziej znaczące w CV uważają praktyki, staże (77%) oraz kursy i szkolenia (71%), to zaledwie niecała połowa ankietowanych podejmuje się takich aktywności w trakcie studiów. Najliczniejszą grupę stanowią osoby, które deklarują dokształcanie się we własnym zakresie.

Jeśli studenci podejmują się jakichś dodatkowych aktywności na studiach, to często nie są one związane z kierunkiem studiów. Co drugi student godzi studia z pracą zarobkową na umowę o dzieło lub zlecenie (58%). Niemal co trzeci – odbywa praktykę lub staż (1% za granicą), a tylko 14% studentów przyznaje się do tego, że nie podejmuje żadnych działań, by wzbogacić swoje CV o choćby najmniejsze doświadczenie. 

Dobre i złe oferty pracy

O wyborze miejsca pracy studentów decyduje głównie wysokość wynagrodzenia. Chociaż pracodawcy starają się zwiększyć swoją atrakcyjność wśród potencjalnych pracowników, oferując różnorodne benefity, to studenci dużo bardziej cenią sobie rozwój własnych umiejętności i zainteresowań. Równie ważnym elementem jest elastyczność czasu pracy oraz możliwość pracy z domu.

5 głównych czynników decydujących o wyborze oferty pracy
Czynnik Procent odpowiedzi
Wynagrodzenie 77%
Ciekawe zadania, możliwość zdobycia kompetencji i poszerzenie wiedzy 40%
Elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu 37%
Zgodność oferty z zainteresowaniami 30%
Kultura organizacji 26%

W badaniu można było udzielić więcej niż 1 odpowiedź. 

Zaskoczeniem nie jest, że głównym powodem, dla którego studenci odrzucają daną ofertę pracy jest niskie wynagrodzenie. W top 3 są także negatywne opinie o firmie (choćby w internecie) czy zła atmosfera na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Pierwsza praca i płaca

Wydawać by się mogło, że etap studiów może wpływać na oczekiwania finansowe studentów. Tymczasem, okazuje się, że rok studiów wcale nie różnicuje postulatów finansowych.

Studenci na każdym etapie studiowania mają podobne oczekiwania, wahające się w granicach 2500-3499 zł brutto.

Taka miesięczna stawka plasuje się w okolicach połowy średniego wynagrodzenia w gospodarce na rok 2018. Jeśli odniesiemy te wymagania do Górnego Śląska i Zagłębia, to górny przedział stanowi 73% średniej płacy w województwie śląskim.

Zarobki powyżej 5000 zł brutto są częściej wskazywane przez studentów studiów niestacjonarnych, co może wynikać z tego, że studenci zaoczni wcześnie podejmują swoją pierwszą pracę i po odebraniu dyplomu mogą pochwalić się większym doświadczeniem. 

Dynamiczny rozwój Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej pozwala młodym kandydatom znaleźć oferty pracy w instytucjach o różnej wielkości i profilu działalności. Okazuje się, że studenci wcale nie marzą o pracy w dużych, międzynarodowych korporacjach, lecz w pierwszej kolejności szukają pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. 

W jakich firmach studenci szukają pracy?
Rodzaj instytucji Procent odpowiedzi
Małe i średnie przedsiębiorstwa 27%
Brak preferencji 25%
Międzynarodowe korporacje 20%
Duże przedsiębiorstwa 15%
Instytucje publiczne 7%
Założenie własnego biznesu 5%
Pozostałe (np. startupy) 1%

Studenci, którszy wzięli udział w badaniu niezwykle pozytywnie ocenili lokalny rynek pracy. Aż 75% uważa, że ofert pracy jest dużo, a 53% postrzega je jako atrakcyjne.

Źródło: "Student na rynku pracy. Badanie opinii i preferencji studentów na rynku pracy w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej", Rava Consulting, 2019. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również