Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

W naszym środowisku pracy cenimy zmianę i różnorodność

Zobacz oferty pracy

O tym, jak kształtować w sobie zaangażowanie i motywować siebie do ciągłego rozwoju, rozmawiamy z firmą Grant Thornton.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
17.04.2016
Zobacz
oferty pracy

Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2016 roku?

Aktualna sytuacja rynkowa oraz nasze wcześniejsze doświadczenia wskazują, że w głównej mierze koncentrujemy się na dwóch rodzajach rekrutacji. Po pierwsze, wzorem lat ubiegłych podejmujemy działania, mające na celu pozyskanie osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą lub są na początku swojej kariery zawodowej. Z drugiej strony natomiast kierujemy oferty również do specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w bardzo konkretnych, często wąskich obszarach finansów lub prawa.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska związane z finansami, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2016 roku?

Najwięcej osób młodych w roku 2016 otrzymuje możliwość współpracy i rozwoju z nami w zespole audytu finansowego oraz szeroko rozumianym doradztwie – od podatków, przez transakcje kapitałowe, ceny transferowe, analitykę, po kancelarię prawną. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że w naszej organizacji od wielu lat posiadamy rozbudowany program praktyk i staży. Możemy z dużą pewnością powiedzieć, że również w tym roku bardzo wielu młodych ludzi, jeszcze bez doświadczeń, będzie miało szanse zdobyć szerokie doświadczenie we wszystkich naszych zespołach.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska związane z finansami, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Jeśli chodzi o osoby z doświadczeniem zawodowym, to cały czas skupiamy się na specjalistach z zakresu audytu finansowego, którzy są już na ścieżce zdobywania uprawnień biegłego rewidenta. Koncentrujemy się również na dość wąsko wyspecjalizowanych kandydatach do pracy m.in. w zespole transakcji kapitałowych – są to osoby z doświadczeniem prawno-podatkowym, a także na specjalistach z zakresu due diligence i wycen przedsiębiorstw.

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

Przede wszystkim zależy nam na ludziach błyskotliwych, którzy mają dobrze rozwinięte kompetencje analityczno-syntetyczne. Interesują nas kandydaci, którzy mają szerokie spojrzenie, czyli nie koncentrują się na danym problemie, ale potrafią odnaleźć szerszą perspektywę oraz widzą związki przyczynowo-skutkowe, które zachodzą pomiędzy poszczególnymi elementami. W kandydatach cenimy odpowiedzialność, inicjatywę oraz adaptacyjność w rozumieniu otwartości na dynamiczne zmiany. W naszym środowisku pracy "zmiana" i "różnorodność" wpisane są w życie. Trzeba to lubić i nie bać się ich. Wydawałoby się, że w obecnych czasach to kompetencje często występujące u młodych osób, a jednak niełatwo je znaleźć, szczególnie na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Korzyści z programu praktyk w naszej firmie są obopólne. Studenci są dla nas nie tylko dodatkowym wsparciem w bieżącej pracy.

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2016 roku?

Ścieżka "praktyka-staż-praca" jest programem, który  sprawdza się u nas doskonale i dlatego kontynuujemy ją w 2016 roku m.in. dzięki temu, że studenci od samego początku są włączani w bieżące projekty oraz motywowani do samorozwoju, inicjatywy i zaangażowania. Zapewniamy im realny udział w rzeczywistych projektach, możliwość sprawdzenia się w zawodzie m.in. księgowego, audytora czy doradcy. Korzyści z programu praktyk w naszej firmie są obopólne. Studenci są dla nas nie tylko dodatkowym wsparciem w bieżącej pracy. Często proponując własne rozwiązania, wnoszą świeże pomysły i innowacyjne spojrzenie. Program ten ma olbrzymią wartość, ponieważ wszyscy praktykanci i stażyści są przez nas traktowani jak potencjalni pracownicy.

W Grant Thornton mamy bogatą ofertę szkoleń wewnętrznych, zewnętrznych i e-learningowych, zapewniamy również dostęp do szkoleń oferowanych przez Grant Thornton International. Dołączając do naszej firmy, pracownicy mają możliwość uczestnictwa w różnorodnych projektach, obsługując firmy z wielu branż, o zróżnicowanej strukturze i wielkości, w tym podmioty międzynarodowe. Daje to możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji i zdobywania unikalnych doświadczeń.

Dlaczego inwestycja w pracowników to Państwa zdaniem inwestycja na przyszłość?

W najbliższych latach będziemy obserwować na rynku pracy dalsze nasilenie wojny o talenty. Dodatkowo pokolenie milenialsów oczekuje istotnie innej, trudniejszej do dostarczenia oferty wartości (wyższa autonomia, większa elastyczność). Kapitał ludzki to największy zasób naszej firmy, dlatego nieustanny rozwój kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich naszych pracowników jest strategicznym priorytetem naszej organizacji. Tylko takie podejście pozwoli nam w przyszłości realizować założone cele i rozwijać potencjał naszej organizacji.

Ekspert: Agnieszka Urbańska
Manager ds. Rekrutacji Grant Thornton Frąckowiak
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również