Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

2016: 7 trendów, które zmienią bankowość

Bankowość można uznać za branżę sektora finansowego, która najszybciej testuje innowacyjne rozwiązania. W wyniku zastosowania nowych technologii bankowość A.D. 2016 może być zupełnie inna.
Kategoria: Wiadomości
15.12.2015

W ciągu ostatnich kilku lat banki zrozumiały, że nie mogą dłużej rywalizować z coraz dynamiczniej rozwijającym się sektorem IT. Technologia zmieniła na tyle klienta, że nie potrzebuje on już dłużej korzystać z usług oferowanych przez "klasyczne" instytucje finansowe. Jeżeli zatem wroga nie można pokonać, należy się z nim zaprzyjaźnić.

Redakcja "Financial Times" opublikowała 10 najważniejszych trendów, które zmienią sektor bankowy nie do poznania. Nasz serwis prezentuje osiem naszym zdaniem najważniejszych, które zawitają również do Polski.

1. Inwestycje w banki cyfrowe

Do tej pory rynek myślał dość prostymi kategoriami. Obszar fintech rozumiano jako pole walki pomiędzy bankami a innowatorami reprezentującymi rozwiązania sieci P2P (peer-to-peer). Tę epokę mamy już prawdopodobnie za sobą. Z oczekiwaniami klientów mobilnych trudno wygrać, dlatego część wielkich graczy zaczyna przejmować banki cyfrowe (digitalne). Hiszpański BBVA pod koniec listopada wydał blisko 45 milionów funtów na rzecz wirtualnego banku Atom.

Atom powstał w 2014 roku, a już KPMG uznało ten finansowy startup za jednego ze 100 najważniejszych innowatorów na świecie, natomiast CNN określiło ten „neobank” mianem Ubera w świecie finansów.

Uber inwestuje również w Polsce.
Krakowskie centrum biznesowe Uber to początek III generacji sektora BPO. Dowiedz się więcej »

Za kulisami tej nowej e-formacji ukrywają się finansiści: Neil Woodford (Fund Manager), Jon Moulton (znane nazwisko na rynku venture capital) oraz Jim O'Neill (związany z Goldman Sachs). Aplikację mobilną banku zaprojektowali natomiast deweloperzy na co dzień zajmujący się projektowaniem gier komputerowych.

2. Blockchain

Te dwa nazwiska warto zapamiętać. Paul Walker oraz Philip Venables zainwestowali w system o nazwie Cryptographic Currency For Securities Settlement. Pod tą długą nazwą kryje się projekt kryptowaluty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obaj inwestorzy nie byli związani z Goldman Sachs, który właśnie złożył wniosek o opatentowanie opracowanego przez siebie systemu rozliczeń kryptowalutowych.

Blockchain w dosłownym tłumaczeniu to łańcuch bloków, czyli współdzielony zapis transakcji, na którym opiera się cała sieć wirtualnej waluty.

3. Bliżej e-pożyczek

Metro Bank podpisał w pierwszej połowie 2015 roku porozumienie o współpracy na rynku pożyczkowym. Zopa to jeden z przykładów sharing economy, w ramach której użytkownicy tej platformy pożyczają sobie pieniądze nawzajem.

Jakie wyzwania stoją przed mobile banking?
Przeczytaj o możliwościach kariery w bankowości mobilnej. Przejdź do artykułu »

4. Koniec portfela

Apple Pay wprowadzony w październiku 2014 roku przez giganta z Cupertino spotkał się z bardzo dużą przychylnością fanów tej marki. Świat e-płatności będą zatem kształtować również marki powiązane bezpośrednio z sektorem IT.

5. Wideobanking zdobywa rynek

Banki zaczynają inwestować coraz częściej w rozwiązania wideokonferencji na rzecz klientów przyzwyczajonych już do rozwiązań typu Skype.

6. Technologia ubieralna

Nadchodzi kolejna rewolucja w płatnościach pod znakiem gadżetów wearable technology, czyli akcesoriów takich, jak m.in. smartwatche. Bank Barclays poszedł o krok dalej i niedawno wprowadził możliwość płacenia w ponad 300 lokalizacjach w Wielkiej Brytanii m.in. dzięki specjalnej opasce na rękę bPay.

7. m-Biometria

Biometria to wciąż technologiczna nowość, chociaż tego rodzaju rozwiązania można spotkać już w niektórych bankach. Bank RBS w lutym 2015 roku wprowadził na rynku nową usługę biometryczną – możliwość logowania się do mobilnej aplikacji dzięki liniom papilarnym. Już niedługo tego typu rozwiązania staną się powszechne w relacjach klient-bank.

Na podst. www.ft.com

Zobacz również