Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

3 powody, dla których warto rozpocząć pracę w podatkach

Zobacz oferty pracy

Praca w podatkach może być ciekawą przygodą dla tych, którym zależy na ciągłym poszerzaniu swojej wiedzy i którzy chcą mieć realny wpływ na otaczający świat. O tym, dlaczego warto rozpocząć pracę w tym obszarze opowiada Michał Rakowski, konsultant ds. cen transferowych w EY.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
15.10.2019
Zobacz
oferty pracy

Podatki to obszar, który pozwala na zdobycie ciekawych doświadczeń, poszerzanie horyzontów, a do tego oferuje wiele możliwości rozwoju. Wcale nie trzeba być absolwentem prawa, by doskonale odnaleźć się w otoczeniu paragrafów i skomplikowanych przepisów prawnych. Jak przekonuje Michał Rakowski, konsultant ds. cen transferowych w EY, dyplomowani prawnicy w tej branży wbrew pozorom nie należą do większości. 

– Tylko część moich kolegów jest po prawie, wielu skończyło ekonomię, a jeszcze inni – kierunki nieoczywiste z punktu widzenia podatków. Do firmy trafiali też na różnym etapie swojej kariery - niektórzy jeszcze podczas studiów, startując w konkursie EYe on Tax, inni zaraz po ich ukończeniu, czy po zdobyciu doświadczenia w innych organizacjach – opowiada. 

Powodów, by rozpocząć karierę w podatkach może być wiele. Zobaczcie, dlaczego zdaniem Michała Rakowskiego młodzi ludzie powinni rozważyć taką ścieżkę kariery.

Oto trzy główne powody:

1. Udział w ciekawych projektach

Specjaliści ds. podatków w międzynarodowych firmach doradczych obsługują duże przedsiębiorstwa i mogą przekonać się, jak od środka wygląda ich działalność. Proste projekty, których rozwiązanie może zostać zaproponowane „od ręki” należą do rzadkości. Najczęściej każdy z projektów wymaga spotkań z klientem i wewnętrznych dyskusji, podczas których jest ustalana strategia.

– Przykładowo: firma amerykańska poszukuje miejsca do prowadzenia działalności i chce przeanalizować warunki do prowadzenia biznesu oferowane przez kraje europejskie. W ramach skoordynowanego procesu, konsultanci z biur z każdego kraju gromadzą informacje o środowisku biznesowym, uwzględniając m.in. kwestie związane ze stawkami podatku, obowiązkami dokumentacyjnymi (np. dokumentacje cen transferowych), możliwościami zawierania porozumień z władzami podatkowymi, czy innymi udogodnieniami bądź obostrzeniami (np. obowiązkowy split payment). Każdorazowo do rozpatrzenia jest wiele aspektów. Czasami to właśnie drobne różnice mogą wpływać na decyzję w zakresie realizacji, bądź odstąpienia od realizacji inwestycji w danym państwie – mówi Michał Rakowski. 

2. Rozwój, także za granicą

Osoby, które wyróżniają się na tle innych, sumiennie podchodzą do swoich obowiązków i mają ochotę rozwijać swoją karierę, mają duże szanse na to, aby nie tylko realizować kluczowe projekty w kraju, ale i za granicą. 

– W moim zespole, w ciągu ostatniego roku, w ramach wymiany, dwie osoby wyjechały do Nowego Yorku oraz Chicago, gdzie zdobywają cenne doświadczenie i obserwują jak wygląda praca w tamtejszych przedsiębiorstwach – mówi Michał Rakowski. 

3. Współpraca z ciekawymi ludźmi

Doradcy podatkowi mają możliwość kontaktu z ludźmi zarówno na niższych, jak i wyższych szczeblach organizacji, posiadających bogate doświadczenia i różne spojrzenie.

– Jednego dnia rozmawiasz z prezesem firmy w jego biurze o długofalowej strategii rozwojowej firmy. Następnego dnia spacerujesz po hali produkcyjnej, w której w ramach tej strategii, wdrażane są nowoczesne maszyny. A na koniec dyskutujesz z działem podatkowym o tym, jak ujęte będzie finansowanie maszyn, skąd ono pochodzi i czy zostało dostarczone na warunkach rynkowych. Z reguły wybór firmy doradczej dokonywany jest na poziomie globalnym, dlatego poza możliwościami poznawania klientów na wielu projektach współpracujemy z kolegami z innych krajów. Można śmiało więc stwierdzić, że ta praca ma międzynarodowy charakter – opowiada Michał Rakowski. 

Dla tych, którzy wciąż nie są pewni czy podatki są dla nich albo są pewni, ale chcieliby zobaczyć, jak wygląda praca ekspertów podatkowych w praktyce – najlepszym pomysłem jest udział w konkursie EYe on Tax! Warto spróbować swoich sił i dać sobie szansę na wygranie aż 24 000 zł i oferty kariery w EY. Zgłoszenia można wysyłać do 20 listopada na www.eyeontax.pl

Ekspert: Michał Rakowski
Konsultant ds. cen transferowych EY

Absolwent wydziału prawa. Z uwielbieniem patrzy na cyfry, z miłością na paragrafy. Zajmuje się projektami compliance oraz advisory na rzecz przedsiębiorstw o strukturach międzynarodowych. Wolne chwile spędza na grze z kolegami w Counter-Strike’a. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również