Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

AML – pomysł na karierę w Polsce

Jak połączyć dociekliwość w stylu Sherlocka Holmesa, analityczny umysł, znajomość języków obcych i pracę w międzynarodowym środowisku? Odpowiedź kryje się w tajemniczym skrócie AML. Dowiedz się, jak rozpocząć fascynującą przygodę w obszarze przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy dzięki Citi Service Center Poland.
Kategoria: Wiadomości
28.05.2014
Artykuł sponsorowany

Poprzez ryzyko, na które narażone są międzynarodowe organizacje walczące o swoją dobrą reputację (zasada FATF „name and shame” wydaje się tutaj jak najbardziej na miejscu), na plan pierwszy wysuwają się te zawody, które do tej pory były ukryte w cieniu. Coraz więcej mówi się o zarządzaniu ryzkiem, działaniach compliance, procedurach know your customer (w skrócie KYC, procedura należytej staranności mająca na celu identyfikację klienta). Ponieważ Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie pod względem rozwoju centrów nowoczesnych usług biznesowych, do naszego kraju przenoszone są coraz bardziej zaawansowane procesy – w tym właśnie działania powiązane z polityką AML.

Przykładem może być Citigroup, wiodąca na świecie organizacja świadcząca usługi finansowe, która obsługuje około 200 milionów klientów indywidualnych, korporacyjnych, rządowych i instytucjonalnych w ponad 160 krajach.

W 2005 roku Citigroup utworzyło Citi Service Center (CSC), sieć centrów serwisowych świadczących wysokiej jakości usługi innym podmiotom z grupy Citi. Wśród obszarów obsługiwanych przez Centrum znajdują się działania AML, za które odpowiada Dział Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy w Warszawie – jedno z trzech głównych ośrodków AML obok Tampy i Kuala Lumpur. W związku z dynamicznym rozwojem centrum biznesowego Citi Service Center będzie w najbliższym czasie poszukiwać ponad 100 osób chcących rozwijać się w obszarze AML. Rekrutacje będą realizowane nie tylko wśród specjalistów, ale również wśród absolwentów i studentów wyższych uczelni. 

AML jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w strukturze Citi Service Center Poland. Jest to spowodowane zarówno wzrostem znaczenia i dynamicznym rozwojem funkcji kontrolnych  we wszystkich instytucjach finansowych globalnie,  jak również faktem, iż coraz więcej krajów decyduje się na korzystanie z naszego wsparcia, dzięki bardzo wysokiej jakości pracy naszych analityków – mówi Monika Wojdon, Doradca ds. Zarządzania Personelem dla Obszaru EMEA AML w Citi Service Center Poland. 

AML: pełna wyzwań przygoda ukryta w trzech słowach

Czym zajmuje się dział AML w Citi Service Center Poland 

Dział Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy w ramach Citi Service Center Poland poszukuje osób dynamicznych, otwartych i posiadających kompetencje logicznego myślenia oraz umiejętności wyciągania właściwych wniosków z dużej liczby danych. Karierę można zacząć na stanowisku analityka ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (tzw. AML Operations Analyst), który zajmuje się sprawdzaniem transakcji pod kątem wykrycia nieprawidłowości związanych z podejrzeniem o pranie pieniędzy. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której osoba posiadająca konto w Citi zaczyna otrzymywać w pewnym momencie przelewy na bardzo wysokie i równe kwoty. Departament Analiz AML otrzymuje powiadomienia zawierające zestaw podejrzanych transakcji. Analityk zmienia się wtedy w śledczego i weryfikuje wiarygodność klienta. Na podstawie dostępnych źródeł informacji analityk podejmuje decyzję, czy klient miał prawo dokonywać tego rodzaju transakcji bankowych. W zależności od wyniku dalszego postępowania Citi może zrezygnować ze współpracy z klientem, co do którego występują uzasadnione podejrzenia o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu. 

Głównymi cechami, jakimi powinien charakteryzować się analityk AML są odpowiedzialność, odporność na stres, szybkość w podejmowaniu decyzji oraz duże zorientowanie na szczegóły –wskazuje Michał Wujec, Ekspert ds. Operacji AML w Citi Service Center Poland.

Praca w międzynarodowym środowisku

Szybki rozwój globalnego systemu finansowego, technologii mobilnych oraz komunikacji pozwala na przepływ pieniędzy do praktycznie każdego zakątka na ziemi. Globalizacja ma jednak również swoją ciemną stronę – proces prania brudnych pieniędzy nigdy nie przebiegał w tak szybkim tempie. Na studentów i absolwentów, którzy chcieliby walczyć z tym procederem, czeka zatem praca w międzynarodowym środowisku. Już na początku kariery przyszli analitycy mają szansę wyspecjalizować się w zależności od monitorowanych spraw. W pierwszym przypadku analitycy uczą się rozpoznawać transakcje dla konkretnych krajów, np. dla Hiszpanii, Czech, Kuwejtu czy Jordanii. W drugim – nacisk położony jest na rodzaj biznesu, ponieważ sprawy, w których analizie podlega klient korporacyjny, znacząco różnią się od monitoringu klientów indywidualnych. Język angielski to oczywiście konieczność w codziennej pracy – zwłaszcza w kontakcie z opiekunami klientów czy z Departamentem Monitoringu Zgodności, ale znajomość drugiego języka obcego jest również mile widziana. To pozwala zapoznać się z lokalnym regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, lepiej zrozumieć specyfikę danego kraju i sytuację klienta banku, który dokonując operacji bankowych bardzo często posługuje się językiem ojczystym, w tym skrótami i kolokwializmami.

– Praca w międzynarodowym środowisku daje przede wszystkim możliwość rozwoju osobistego poprzez  poznawanie innych kultur, przekonań i sposobów widzenia świata czy rozwiazywania problemów. W AML na co dzień mamy możliwość współpracy z osobami ze wszystkich zakątków świata. Wyzwania w poszczególnych regionach geograficznych czy krajach znacząco sie różnią, co z kolei powoduje ze nasze zadania są różnorodne, dzięki czemu umożliwiają ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i wiedzy z dziedziny AML –  twierdzi Maciej Kozioł, Manager ds. Operacji AML w Citi Service Center Poland.

Ciągła nauka w świecie zmieniających się regulacji

Poza regulacjami amerykańskimi oraz europejskimi każdy kraj opracowuje politykę prawną i we własnym zakresie walczy z procederem prania brudnych pieniędzy. Dlatego kariera w strukturach AML jest ściśle powiązana z rozbudowanym systemem szkoleń oraz warsztatów. Osoba, która zostaje nowym członkiem zespołu AML w Citi, przechodzi kilkutygodniowe szkolenie, podczas którego poznaje mechanizmy oraz sposoby prania brudnych pieniędzy na świecie. Uczy się również rodzajów zachowań postrzeganych jako ryzykowne dla systemu bankowego, a następnie zaznajamia się z regulacjami w określonym kraju lub grupie krajów, którymi będzie się zajmować w przyszłości. Po zakończeniu szkoleń wprowadzających w politykę AML przyszły specjalista przygląda się pracy swoich starszych kolegów w zespole, by po kilku tygodniach rozwiązać samodzielnie pierwszą sprawę pod czujnym okiem swojego opiekuna.

Ponieważ każdy z analityków pracuje w dynamicznie zmieniającym się środowisku, musi dbać o aktualną wiedzę z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Dotyczy to zarówno zmian wprowadzanych przez regulatorów, jak i nowych sposobów wprowadzania pieniędzy z nielegalnych źródeł do systemu bankowego. Warto również wspomnieć o międzynarodowych kwalifikacjach opracowanych przez organizację ICA (International Compliance Association) zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych pracowników w tematyce money laundering. W styczniu 2014 roku Citi Service Center Poland przygotowało na Akademii Leona Koźmińskiego warsztaty poświęcone zagadnieniom AML: An Introduction to the International Certificate in Anti-Money Laundering. Zostały one zorganizowane przez Citi przy współpracy z ICA oraz International Compliance Training (ICT). Obie instytucje zajmują się wspieraniem świadomości i dobrych praktyk w zakresie AML na świecie, a profesjonalne certyfikaty ICA są uznanym globalnie potwierdzeniem wiedzy i akademickiego przygotowania w tej specjalizacji. 

Natomiast już od przyszłego roku akademickiego 2014/15 w ofercie edukacyjnej Akademii Leona Koźmińskiego znajdą się studia o specjalizacji International Banking AML Track, będące częścią kierunku Finance and Accounting na studiach II stopnia. Będą to pierwsze w Polsce studia poświęcone tematyce Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, nad którymi patronat merytoryczny objął Citi Service Center Polska.

Dzięki popularyzacji wiedzy z zakresu AML rośnie wśród ludzi świadomość dotycząca globalnych metod monitoringu, co w przyszłości zaowocuje zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa klientów banków oraz zmniejszeniem skali procederu prania pieniędzy – podkreśla Piotr Wieczorek, Manager ds. Operacji AML w Citi Service Center Poland.

Inspirująca ścieżka kariery

Biuro Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy w Warszawie dzięki swojej rozbudowanej strukturze oferuje bardzo szerokie i równie ciekawe możliwości rozwoju. Każdy z pracowników, który rozpoczyna swoją przygodę z obszarem AML na stanowisku młodszego analityka, może rozwijać swoje kompetencje wybierając bądź karierę ekspercką w zakresie money laundering wybranych krajów lub rodzaju klienta, bądź menedżerską. Poza tymi tradycyjnymi ścieżkami rozwoju pracę można kontynuować w obszarach wspierających monitoring AML, w tym m.in. w Dziale Testów (User Acceptance Testing Department – zajmujących się testowaniem programów przeznaczonych do monitoringu transakcji bankowych), Dziale Wsparcia IT, Zarządzania Projektami i Analizą Biznesową, jak również w Dziale Ryzyka i Kontroli (Risk & Control) czy w Dziale Zarządzania Jakością (Quality Assurance). 

– Jako uczestnik programu Rozwój na Bank w Citi pracowałem w wielu różnych departamentach wdrażających różnorodne projekty często o zasięgu globalnym. Po zakończeniu programu zdecydowałem się na pracę w AML głównie ze względu na wiele  wyzwań, które na mnie czekały, możliwość pracy w międzynarodowym środowisku oraz brak monotonii, dzięki czemu z przyjemnością czekam na każdy następny dzień – dodaje Piotr Wieczorek. 

Jeżeli lubisz:

  • analizować dużą liczbę danych;
  • podejmować ważne decyzje i czuć się za nie odpowiedzialnym;
  • pracować w międzynarodowym środowisku dla globalnej instytucji;
  • być częścią ważnych dla współczesnego świata procesów biznesowych;
  • doskonalić siebie poprzez udział w szkoleniach i warsztatach…

Jeżeli posiadasz:

  • znajomość języka angielskiego w stopniu biegłym;
  • umiejętności analityczne i jesteś bardzo dokładny oraz spostrzegawczy, 
  • umiejętności przygotowywania analiz na podstawie dużej liczby danych w oparciu o przepisy i regulacje prawne, 
  • wiedzę z zakresu środowiska Windows (Word, Excel), wyszukiwarek internetowych oraz baz danych;
  • doświadczenie w obszarze badań i analizy lub wykształcenie w obszarze ekonomicznym…

…to podejmij: pełną wyzwań przygodę w strukturach AML (Biuro Przeciwdziałania Brudnych Pieniędzy) Citi Service Center Poland zlokalizowanym w Warszawie i wyślij swoje CV na adres kariera@citi.com.

Więcej informacji na stronie www.karierawciti.pl.Jest to druga część artykułu na temat technik prania brudnych pieniędzy oraz praktyk zapobiegania temu procederowi w instytucjach finansowych opracowana przy współudziale ekspertów Citi Service Center Poland.

Zobacz również