Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Audytor - to brzmi dumnie

Czy istnieje audytor idealny? Czy jest to zawód dla każdego, czy tylko dla wybranych? Na czym tak naprawdę polega zawód audytora?
Kategoria: Wiadomości
30.03.2011

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Tomaszem Sołtysem, Młodszym Managerem w Dziale Audytu firmy Deloitte. Tomasz jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył Stosunki Międzynarodowe Ekonomiczne. Od poniedziałku do piątku fascynują go zawiłości audytowe, ale w weekendy, czas wolny poświęca motocyklom i Formule 1.


Na czym polega praca audytora?


Większości osób, z którymi rozmawiam praca audytora kojarzy się z nieskończonymi tabelkami i wpatrywaniem się w cyfry. Jeszcze kilka lat temu powiedziałbym, że tak, na tym polega w skrócie ten zawód. Obecnie jednak audytor nie zajmuje się jedynie sprawdzeniem, czy cyfry w sprawozdaniu finansowym odpowiadają rzeczywistości, ale coraz częściej jest kompleksowym partnerem biznesowym, który nie tylko zajmuje się suchymi cyframi, ale patrzy z niezależnej pozycji na przedsiębiorstwo, jako całość. Dzięki temu jest w stanie przekazać Spółce bezcenne wskazówki dotyczące jej funkcjonowania.


Zobacz oferty praktyk i staży w audycie »


Jak według Ciebie jest postrzegany zawód audytora?


W ostatnich latach zawód audytora ewoluował w stronę kompleksowego partnera biznesowego klienta. Audytorzy nie tylko badają sprawozdania finansowe, ale biorą też udział w projektach doradczych. Wraz z rozwojem kariery coraz więcej czasu zajmuje im zarządzanie projektami i kontakt z kierownictwem badanych spółek. Wymieniając zalety profesji audytora, warto też pamiętać, że opinia biegłego rewidenta musi być niezależna, co zmusza do samodzielnego myślenia i samodzielnej oceny faktów.


Zobacz oferty praktyk i staży w audycie Warszawa, woj. mazowieckie »


Z naszego badania wynika, że zawód audytora jest postrzegany przez studentów jako jeden z najciekawszych zawodów z branży finansowej. Jedynie dyrektor finansowy, makler giełdowy i analityk finansowy są wg naszych respondentów ciekawsze. Myślę, że wynika to głównie z tego powodu, że jest to zawód bardzo wszechstronny i dający duże możliwości rozwoju. Potwierdzili to również ankietowani przez nas studenci, z których ponad połowa uważa, że jest to bardzo dobry start do kariery w finansach.


Co jest najtrudniejsze w pracy audytora?


Moim zdaniem w pracy audytora najtrudniejsze, ale zarazem najciekawsze jest poznawanie coraz to nowych spółek i branż. Jako audytorzy musimy zrozumieć dogłębnie funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw, aby m. in. na tej podstawie móc wypowiedzieć się na temat sprawozdania finansowego. Każda spółka jest inna i czasem uzyskanie odpowiedzi na dane pytania jest skomplikowane. Jednakże wiedza, jaką zdobywamy w trakcie poznawania poszczególnych przedsiębiorstw jest bezcenna w kolejnych projektach. Poznanie różnych branż jest niewątpliwie również cenne, jeśli chodzi o wybór branży, w której chcielibyśmy się specjalizować.


Zobacz oferty praktyk i staży w audycie »


Czy możliwa jest specjalizacja w tym zawodzie, np. branżowa?


Jak najbardziej. Jest to nawet wskazane. Duże firmy audytorskie mają różne działy koncentrujące się na różnych branżach, jak np. energetyka, budownictwo, nowe technologie czy też banki i ubezpieczenia. Oczywiście, jako praktykant czy też asystent wskazane jest, aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia ogólnego, jednak w miarę rozwoju poszczególnych pracowników muszą oni zdecydować się na specjalizację w danej branży czy też dziedzinie. Pozwala to wtedy dostarczać usługi na najwyższym możliwym poziomie.

Jest to fragment wywiadu przeprowadzonego z okazji trwającego V edycji konkursu Moneta Platina. Cały wywiad dostępny na stronie MonetaPlatina.interia.pl.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również