Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Automatyzacja sprzyja rozwojowi pracowników – trendy w branży finansowej

Zobacz oferty pracy

Automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają branżę finansów i księgowości każdego dnia. Dla pracowników Capgemini mniej manualnych czynności, to więcej czasu na szkolenia i rozwój! A dzięki nowym kompetencjom i umiejętnościom mogą usprawniać systemy i procesy, by jeszcze lepiej wspierały podejmowanie decyzji biznesowych przez naszych klientów.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
23.08.2023
Zobacz
oferty pracy

Trendy w obszarze księgowości i finansów 

Branża finansów i księgowości przeszła w ostatnich latach niezwykłą transformację, w dużej mierze napędzaną przez szybki postęp automatyzacji i rozwój technologii opartej na sztucznej inteligencji.  

Firmy dążą do usprawnienia swoich procesów, podniesienia efektywności działania i podejmowania decyzji w oparciu o jakościowe dane. Zadania, które kiedyś były pracochłonne i czasochłonne, takie jak wprowadzanie danych czy uzgadnianie i generowanie raportów, teraz mogą być obsługiwane przez inteligentne systemy.

Implementacja RPA odgrywa tutaj kluczową rolę, która umożliwia precyzyjne wykonywanie powtarzalnych zadań w znacznie szybszym tempie, zmniejszając koszty operacyjne i uwalniając cenny czas pracowników działów finansowo-księgowych, którzy mogą skupić się na bardziej kreatywnych przedsięwzięciach. 

Szerokie zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w obszarze usług finansowych zapoczątkowało nową erę analizy danych i podejmowania decyzji biznesowych. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji mogą przetwarzać ogromne ilości danych, wykrywać wzorce i generować wnioski, które wcześniej przekraczały ludzkie możliwości. Umożliwia to organizacjom dokonywanie bardziej świadomych i strategicznych wyborów. 

Jak automatyzacja wpływa na Capgemini 

Capgemini, jako światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej dostarcza swoim klientom wyjątkowej wartości poprzez wykorzystanie potencjału ludzkiego wspieranego nowymi technologiami. 

Inteligentna automatyzacja umożliwiła Capgemini usprawnienie procesów wewnętrznych i znaczne zwiększenie wydajności operacyjnej. Ta zmiana nie tylko zwiększyła produktywność, ale także zmniejszyła ryzyko błędów ludzkich, zapewniając lepszą jakość usług świadczonych dla klientów. 

Wdrażając rozwiązania z zakresu robotyzacji do wykonywania powtarzalnych zadań w różnych systemach i aplikacjach, Capgemini pomaga swoim klientom odnotowywać znaczne oszczędności kosztów i lepszą wydajność procesów.  

Jak jeszcze Capgemini dostosowuje się do trendów rynkowych 

W miarę jak Capgemini wciąż ewoluuje i dostosowuje się do ciągle zmieniającego się krajobrazu biznesowego, dynamicznie rozwijające się technologie pozostają kluczowym czynnikiem, który wznosi organizację na nowe wyżyny innowacyjności. 

Dzięki szerokiej wiedzy branżowej firma Capgemini jest zdolna kompleksowo zaspokoić różnorodne potrzeby biznesowe klientów: od strategii i projektowania rozwiązań po działania operacyjne napędzane przez dynamicznie rozwijający się i innowacyjny świat technologii chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowania, inżynierii cyfrowej i platform.

Branża finansowa wciąż się rozwija, z tego względu połączenie ludzkiej fachowej wiedzy, potęgi automatyzacji i sztucznej inteligencji będzie kluczem do sukcesu Capgemini, a także odpowiedzialnej społecznie, zintegrowanej i zrównoważonej przyszłości całej branży finansów. 

Kompetencje w finansach, które będą kluczowe w ciągu najbliższych 5 lat 

Aby lepiej poruszać się w tak dynamicznym otoczeniu i wykorzystywać technologię na swoją korzyść, ważne jest posiadanie odpowiednich kompetencji i umiejętności. 

Przy stale rosnącej ilości informacji kluczowa staje się biegłość w analizowaniu i interpretowaniu złożonych zestawów danych, podejmowania decyzji na ich podstawie, i optymalizacji procesów.  

Rozwój inteligentnej automatyzacji oraz robotyzacji procesów pozwolił na zastąpienie tradycyjnych praktyk, otwierając nowe możliwości wykorzystania potencjału ludzkiego. Profesjonaliści, którzy rozumieją innowacje fintech, potrafią szybko dostosować się do zmieniających się okoliczności. Elastyczny sposób myślenia będzie miał kluczowe znaczenie przy wdrażaniu nowych technologii, przepisów i trendów rynkowych. 

W miarę jak finanse stają się coraz bardziej cyfrowe, rośnie również ryzyko zagrożeń cybernetycznych.

Specjaliści muszą dobrze rozumieć zasady cyberbezpieczeństwa i praktyki zarządzania ryzykiem, aby chronić poufne informacje finansowe zarówno w organizacji, jak i klientów. 

Specjaliści ds. finansów często wchodzą w interakcje z klientami, współpracownikami i innymi interesariuszami, dlatego znaczenie mają umiejętności komunikacyjne. Zdolność przekazywania złożonych koncepcji finansowych w jasny i zwięzły sposób oraz budowania silnych relacji zawodowych poprawia współpracę i przynosi sukces w branży finansowej. 

Inteligencja emocjonalna jest również coraz częściej uznawana za istotną umiejętność w obszarze finansów i księgowości. Profesjonaliści o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią panować nad swoimi emocjami i rozumieć emocje innych, co prowadzi do lepszej pracy zespołowej, rozwiązywania konfliktów i relacji z klientami. 

Branża finansów i księgowości będzie nadal dynamicznie ewoluować, dlatego specjaliści ds. finansów muszą nieustannie się uczyć i rozwijać. Kluczowe kompetencje i umiejętności, takie jak analizowanie danych, znajomość technologii fintech, a także inteligencja emocjonalna, będą niezbędne do budowania udanej kariery w finansach i skutecznego działania w stale zmieniającym się świecie. Rozwijając te umiejętności, eksperci z dziedziny finansów mogą stać się nieocenionym atutem swoich organizacji. 

Autor: Ewelina Kołodziejczyk
Business Transformation Manager, Capgemini

Praktyk z ponad 15-letnim doświadczeniem w różnych funkcjach finansowo-księgowych zdobytym w dużych firmach z różnych branż. Specjalizuje się w procesach R2A, jest ekspertem w zakresie sprawozdawczości finansowej i konsolidacji.

Dołączyła do Capgemini w maju 2020 roku jako Finance & Accounting Jr Manager. Obecnie w dziale Business Transformation and Consulting pracuje w zespołach projektowych wdrażających rozwiązania z zakresu automatyzacji i transformacji procesów biznesowych dla znanych, globalnych marek.

Zobacz również