Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Bankowość od zera. Kolejna edycja programu praktyk i staży w Banku BNP Paribas

Jak poznać lepiej branżę bankową? Najlepiej wstępując w jej szeregi! O tym, jak rozpocząć karierę w bankowości, opowiadają Valeriya Deshkovich i Patrycja Denis z Banku BNP Paribas.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
06.03.2023
unsplash.com

Do kogo skierowany jest program praktyk i staży w Banku BNP Paribas?

Program skierowany jest do studentek/studentów oraz absolwentek/absolwentów wszystkich kierunków studiów. Dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę w bankowości w różnych obszarach, m.in. w sieciach sprzedaży, w nowych technologiach i cyberbezpieczeństwie, w bankowości korporacyjnej, w personal finanse, operacjach, transformacji itd.

Jak wygląda rekrutacja do programu?

W okresie wiosennym, na przełomie kwietnia i maja, na naszej stronie internetowej https://www.bnpparibas.pl/kariera/pl/obszary-zatrudnienia/dla-studentow-staz#sprawdz pojawi się informacja o starcie nowej edycji programu. Wystarczy wysłać CV w odpowiedzi na ogłoszenie, które interesuje kandydata. Wybrane osoby zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne.

W pierwszym spotkaniu bierze udział mentorka/mentor, często dołącza do niego również osoba z zespołu. W ten sposób uczestnik od razu poznaje osobę, z którą na co dzień będzie współpracować. Kolejnym krokiem jest rozmowa z Rekruterką/Rekruterem. Ostatni etap to przekazanie informacji zwrotnej o zakwalifikowaniu bądź nie do programu.

Proces rekrutacyjny nie jest skomplikowany, staramy się realizować go zgodnie z naszą wartością, jaką jest prostota. Szanujemy swój wzajemny czas, więc nie przeprowadzamy więcej niż trzech etapów.

Jaki cel przyświeca programom?

Celem programów jest zapoznanie uczestniczek i uczestników z bankowością – łamanie stereotypów związanych z tą branżą. Wprowadzenie ich do naszej struktury i kultury organizacyjnej oraz przedstawienie im wyznawanych wartości. Dodatkowo naszym celem jest promowanie banku jako przyjaznego miejsca pracy, które jest otwarte na różnorodność.

Podczas programów praktyk i staży dajemy możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Osoby z pomysłem na siebie, bez wcześniejszych doświadczeń w pracy, śmiało mogą aplikować do naszego programu.

Jesteśmy otwarci na świeże pomysły, uwagi i spostrzeżenia uczestników programu. Jako bank zmieniającego się świata wiemy, że zmiana pozwoli nam iść z biegiem czasu i podążać za zmianami, jakie dzieją się w naszym otoczeniu.

Czym charakteryzuje się program praktyk i staży? Jakie etapy w sobie zawiera?

Program praktyk trwa dwa miesiące w okresie wakacyjnym – lipiec-sierpień. Program stażowy trwa 6 miesięcy: od lipca do grudnia. Każda uczestniczka i każdy uczestnik otrzymują swój indywidualny program do realizacji. Stawiamy na ciekawe, rozwojowe i interesujące zadania. Mentorką/mentorem nie musi być menadżerka/menadżer, a koleżanka lub kolega z zespołu. Wierzymy, że to napędza rozwój naszego programu w organizacji!

Forma programu może być różna w zależności od obszaru, potrzeb i wykonywanych zadań. Ze względu na szerokie możliwości program realizujemy na terenie całego kraju. Dopuszczamy zatem zarówno formę stacjonarną, ale i zdalną czy hybrydową. Na zakończenie programu praktyk i staży uczestniczki i uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający udział. Istnieje również możliwość otrzymania referencji od mentorki/mentora, jak i oferty pracy w naszym banku.

Jakie zadania czekają na uczestników? W jakie aktywności będą zaangażowani podczas programu?

Zadania są różnorodne, a oprócz realizacji indywidualnych programów na uczestniczki i uczestników czeka szereg inicjatyw. Jedną z nich jest uroczyste otwarcie programu w formule hybrydowej: w Centrali w Warszawie i zdalnie. Z otwarciem łączy się spotkanie integracyjne, które zawiera networking. Organizujemy webinary z Ekspertami naszego banku – interesujące wyzwania, dzięki którym można zdobyć wartościowe nagrody. W poprzedniej edycji, odbyły się m.in. takie wydarzenia jak lunch, podczas którego można było podyskutować bezpośrednio z Przemkiem Gdańskim, Prezesem Zarządu BNP Paribas Bank Polska.

Jakie korzyści może zyskać uczestnik programu, a jakie organizator?

Uczestniczki i uczestnicy poznają bankowość i funkcjonowanie naszej organizacji. Sprawdzają się w roli, w której wcześniej nie były/byli. Zdobywają nowe kompetencje i umiejętności. Po za tym uczestnicy podczas programu nawiązują wiele nowych znajomości. Na koniec jest możliwość otrzymania stałego zatrudnienia.

Dla nas jest to wprowadzenie nowej energii do organizacji, możliwość uczenia się, zapoznania się z inną perspektywą, pozyskanie nowych pracowniczek i pracowników.

Na kiedy planowana jest rekrutacja do kolejnej odsłony programu?

Rekrutacja do kolejnej edycji programu rozpocznie się w połowie kwietnia. To właśnie teraz mentorki i mentorzy zgłaszają swoje programy, abyśmy mogli wybrać te najlepsze.

Czekamy na osoby, które chcą bliżej poznać branże bankową, szukają możliwości rozwoju swojej kariery, mają chęć uczenia się nowych rzeczy i lubią wychodzić z własną inicjatywą. Ważna jest dla nas atmosfera w organizacji, dlatego dobieramy ludzi do zespołów nie tylko pod względem kompetencji, ale również osobowości.

Autor: Valeriya Deshkovich
Ekspertka ds. rekrutacji BNP Paribas Bank Polska S.A.

Z wykształcenia i pasji psycholożka. Z wyboru i zamiłowania swoją karierę związała z branżą HR.

W Banku BNP Paribas zajmuję się realizacją projektów rekrutacyjnych w obszarze Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Aktywnie wspiera działania Employer Brandingu poprzez uczestnictwo w konferencjach, webinarach i koordynację projektów dedykowanych studentom.

Od 2022 roku odpowiada za organizację programu praktyk i staży w banku.

Autor: Patrycja Denis
Specjalistka ds. rekrutacji BNP Paribas Bank Polska S.A.

Niezbędne umiejętności do pracy z ludźmi pozyskała studiując psychologię. Od 4 lat aktywnie działa w obszarze HR. W Banku BNP Paribas pracuje od ponad roku.

Pełniła rolę mentorki dla praktykantki w zespole rekrutacji. Obecnie poszukuje pracowników w obszarze IT oraz Personal Finance. Posiada doświadczenie w rekrutacji na wiele stanowisk związanych z finansami. Koordynuje program praktyk i staży.  

Zobacz również