Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Boomerangers. O pracownikach, którzy zbłądzili i wrócili

Miał być krok milowy w karierze, dynamiczny rozwój, cud, miód i latte na sojowym. Okazało się, że jest gorzej niż było, a właściwie... to w poprzedniej firmie nie było tak źle. Takich historii i pracowników-bumerangów, którzy wracają pod skrzydła byłego szefa jest coraz więcej.
Kategoria: Wiadomości
28.02.2020

"Chcesz zmienić pracę? Super! Trzeba się rozwijać, iść dalej, piąć się wyżej!"

W dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele mówi się o rynku kandydata, a w wielu zawodach brakuje wykwalifikowanych pracowników, zmiana pracy to nic wielkiego, czy wręcz - coś normalnego. Takiej decyzji często towarzyszy społeczna akceptacja otoczenia, a nieraz nawet jawne poparcie z poklepaniem po plecach i słowami, że wszak czas wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o lepsze jutro!

Powody zmiany pracy bywają różne. Badanie "Nowa era motywacji" dowodzi, że jednymi z najważniejszych powodów rozważania zmiany pracy w Polsce są:

  • niski poziom wynagrodzenia oraz dodatki pozapłacowe (73%),
  • niewystarczające możliwości rozwoju (55%),
  • brak elastyczności i równowagi między życiem osobistym i zawodowym (38%). 

Aktywne działania employer brandingowe konkurencji mogą wodzić na pokuszenie pracowników, którzy czują się znużeni swoimi obowiązkami zawodowymi, mają poczucie, że stanęli przed ścianą zawodowych możliwości, do tego uważają, że powinni zarabiać więcej i dawno nie usłyszeli dobrego słowa na temat swojej pracy. Często o zmianie decyduje też po prostu ciekawość. Sfrustrowanym pracownikom wystarczy impuls, dobra kontroferta, informacja o wyższych premiach, czy krótszych piątkach... i już są po drugiej stronie. Wszak trawa u sąsiada zawsze wydaje się bardziej zielona.

Zmiana, która w założeniu ma być tylko "na plus", nie zawsze okazuje się dobrą decyzją. Powrót pod skrzydła byłego pracodawcy, choć nieraz trudny, zdarza się coraz częściej. Do tego stopnia, że powstało już nawet pojęcie: pracownik-bumerang, określające pracownika, który odszedł z organizacji, a następnie powrócił do niej, by ponownie pracować dla byłego pracodawcy.

Pracownicy-bumerangi w Polsce

Czy w Polsce istnieje zjawisko ponownego zatrudnienia byłych pracowników?

Odpowiedzi na to pytanie szukali autorzy projektu badawczego "Relacje z byłym pracodawcą w opinii pracowników biorących udział w procesie derekrutacji", realizowanego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W badaniu wzięli udział respondenci, którzy w okresie od 2008 r. do dnia badania (2018 r.) wzięli udział w co najmniej jednej derekrutacji zewnętrznej.

Badanie wykazało, że ponad 31% z nich w ciągu swojej kariery zawodowej chociaż raz starało się o pracę u byłego pracodawcy. Częściej w tego typu rekrutacji brali udział mężczyźni (38,4%) niż kobiety (28,3%). Co ciekawe, w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Illinois wniosek był inny: tam stosunkowo częściej pracownikami-bumerangami były kobiety. Okazało się, że nie ma silnego związku pomiędzy płcią a byciem pracownikiem-bumerangiem, tak jak pomiędzy wiekiem badanych a doświadczeniem w ubieganiu się o ponowne zatrudnienie u byłego pracodawcy. 

Badanie wykazało, że najwięcej pracowników-bumerangów jest wśród ludzi młodych, mających w dniu badania 25 lat lub mniej (35,2%). Co ciekawe, większość respondentów zna kogoś, kto ubiegał się o pracę u byłego pracodawcy.

Byli pracodawcy chętnie podejmują współpracę z pracownikami, którzy opuścili ich szeregi, o ile ci nie spalili za sobą wszystkich mostów. 

94 proc. managerów wyższego szczebla powitałoby byłego pracownika z otwartymi ramionami. 

Według Kronos Workforce Institute do największych zalet zatrudniania pracowników-bumerangów zaliczyć można ich znajomość kultury firmy i mniejszą potrzebę treningu takich osób na starcie. Proces aklimatyzacji pracowników, którzy zbłądzili i wrócili nie trwa już tak długo i nie jest dużym kosztem dla pracodawcy. 

Źródła:

  • A. Krasnova, "Pracownicy-bumerangi na polskim rynku pracy", Przedsiębiorczość i zarządzanie 2019, Tom XX, Zeszyt 6, Część III, ss. 91–104. 
  • Raport "Nowa era motywacji" HAYS i Mind & Soul Business, 2019.
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również