Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Carte blanche, czyli pierwsze kroki kariery w finansach

Niemal każdego studenta studiów ekonomiczno-finansowych zdecydowanego na rozpoczęcie spektakularnej kariery w finansach czeka chwila, w której zasiądzie przed komputerem, żeby stworzyć swoje pierwsze CV. Od czego zacząć?
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
13.05.2015

Które informacje pominąć, a które wpisać, aby zostać dostrzeżonym na rynku pracy? I najtrudniejsze: co ja właściwie mogę zaoferować przyszłym pracodawcom? Do momentu debiutu w roli uczestnika rynku pracy warto się przygotować i już od pierwszych lat studiów konsekwentnie i świadomie gromadzić kapitał w postaci umiejętności i doświadczenia pożądanych na rynku pracy.

Studia nie muszą być wyłącznie czasem zdobywania wiedzy teoretycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poza realizacją planu zajęć zbierać informacje na temat możliwych ścieżek kariery. Jak wynika z najnowszej edycji raportu Antal "Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i managerów", cennym źródłem informacji są jak zawsze bliżsi i dalsi znajomi, branżowe portale internetowe, a także targi pracy i spotkania z przedstawicielami biznesu organizowane najczęściej na uczelniach, które poza wizualizacją przyszłych możliwości, sprzyjają również nawiązywaniu cennych kontaktów.

Student z doświadczeniem 

Wizja pracy nie zawsze odzwierciedla realia, dlatego kolejnym krokiem nie tylko do zbierania poszukiwanych przez pracodawców doświadczeń zawodowych, ale również świadomego budowania ścieżki kariery jest ich konfrontacja wyobrażeń z rzeczywistością poprzez udział w stażach i praktykach. Praktyki powinny pomóc odpowiedzieć na pytanie: co chciałbym, a czego na pewno nie chciałbym robić w przyszłości? Wynagrodzenia finansistów rosną wraz ze zwiększaniem się odpowiedzialności i stażem na danym stanowisku, dlatego wybierając ofertę, czasem warto odłożyć na bok ambicje finansowe i kierować się swoimi zainteresowaniami, jakością programu stażowego czy możliwością udziału w ciekawym projekcie. W staże i praktyki w dobrych firmach warto inwestować swój czas również z innego powodu: często zdarza się, że dzięki takiej aktywności możemy związać się z organizacją na dłużej. Z obserwacji konsultantów Antal wynika, iż, nawet jeśli stała praca nie jest gwarantowana, bardzo często zdarza się, że w momencie zapotrzebowania na nowego pracownika firmy w pierwszej kolejności zwracają się do wcześniej sprawdzonych osób.

Wolontariat w Indiach

Kolejnym elementem, o który możemy wzbogacić nasz życiorys, są wszelkiego rodzaju aktywności typu wolontariat, udział w wydarzeniach branżowych, ale również przynależność do organizacji studenckich czy tematycznych kół naukowych. Warto również brać udział w konkursach dla studentów organizowanych przez korporacje, bo jest to świetny sposób na dotknięcie praktycznych zagadnień i pierwsze kroki w pracy zespołowej i projektowej. Ciekawą alternatywą może być studiowanie na zagranicznej uczelni w ramach programu Erasmus. Każde z tych doświadczeń (nawet na pozór niezgodnych z docelową pracą) świadczą o inicjatywie, umiejętności zarządzania czasem i predyspozycjach do odnalezienia się w nowych okolicznościach. Wśród osób poszukiwanych przez pracodawców te cechy są szczególnie pożądane.

Narzędzia pracy dzisiejszego finansisty 

Niezależnie od tego, jakiej dziedziny dotyczy specjalizacja finansisty: audytu, podatków, konsultingu, kontrolingu czy księgowości, poza umiejętnościami analitycznymi, znajomością angielskiego i wiedzą merytoryczną do osiągnięcia sukcesu potrzebne są również narzędzia IT, w tym zaawansowana umiejętność obsługi programu Excel (najlepiej z elementami VBA), czasem Access i PowerPoint. Jeśli program studiów przewiduje zajęcia z tych narzędzi, warto podejść do nich bardzo poważnie, a nawet zainwestować swój czas w kurs, na przykład na platformie e-learningowej. 

Certyfikaty zawodowe

Najbardziej ambitne i zdeterminowane osoby przed wejściem na rynek pracy decydują się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Najbardziej rozpoznawalne i jednocześnie pożądane wśród finansistów są te uzyskane w organizacjach branżowych, takich jak: CIMA, ACCA, CFA, CIA, KIBR. Możliwość członkostwa w takich organizacjach otwiera często furtkę do kariery w międzynarodowych korporacjach, a już samo rozpoczęcie zdobywania wspomnianych certyfikacji zwiększa szanse kandydatów w procesie rekrutacji. Jako rekruter gorąco zachęcam do uzyskiwania kwalifikacji profesjonalnych, choć jednocześnie rekomenduję staranne przemyślenie decyzji i odłożenie rozpoczęcia certyfikacji do momentu  sprecyzowania docelowej ścieżki kariery. To dość angażujące czasowo i zazwyczaj długotrwałe procesy kształcenia, dlatego nie należy spieszyć się z ich wyborem.

Ekspert: Michał Borkowski
Team Leader Antal Finance & Accountancy
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również